سیگاری ها بخوانند؛ بهترین و بدترین راه های ترک سیگار

به گزارش فروش برتر، اگر شما یکی از میلیون ها نفری هستید که در تلاش برای ترک سیگار هستند، باید به خود افتخار کنید. اعتراف به اینکه می خواهید این عادت را ترک کنید و خود را متعهد به این فرآیند کنید اولین قدم در طول سفر شما به سمت یک زندگی بدون سیگار است. فقط به یاد داشته باشید که همه توصیه های ترک سیگار یکسان نیستند.

سیگاری ها بخوانند؛ بهترین و بدترین راه های ترک سیگار

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) تخمین می زند که حدود 30.8 میلیون آمریکایی در حال حاضر سیگار می کشند. از سال 2015، تقریبا 70 درصد از بزرگسالان سیگاری گفته اند که می خواهند سیگار را ترک کنند.

به گفته انجمن سرطان آمریکا (ACS) دود تنباکو حاوی هزاران ماده شیمیایی مضر از جمله حداقل 70 ماده سرطان زای شناخته شده است.

بر اساس CDC، کشیدن سیگار مسئول بیش از 480 هزار مرگ در سال در ایالات متحده است و بیش از 16 میلیون آمریکایی با بیماری های مرتبط با سیگار زندگی می کنند. CDC خاطرنشان می کند که سیگار باعث بیماری هایی مانند سرطان، بیماری قلبی، سکته، بیماری های ریوی، دیابت، بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) (شامل آمفیزم و برونشیت مزمن) و ... می شود.

متأسفانه، علیرغم تمایل افراد، بسکمک از افراد ترک سیگار را سخت می دانند، نیکوتین را سرزنش می کنند که یک داروی اعتیادآور است که در محصولات تنباکو مانند سیگار یافت می شود. طبق CDC، ترک نیکوتین می تواند به طور موقت منجر به علائم ترک شود، از جمله:

اصرار یا میل به سیگار کشیدن

احساس تحریک، بدخلقی یا ناراحتی

احساس بی قراری

مشکل در تمرکز

مشکل خواب

افزایش اشتها یا افزایش وزن

احساس اضطراب، غمگینی یا افسردگی

خبر خوب این است که امکان ترک سیگار وجود دارد و هر چه زودتر آن را ترک کنید، بهتر است. به گفته CDC، این واقعیت که از سال 2002، تعداد سیگاری های سابق از تعداد سیگاری های فعلی بیشتر شده است.

همچنین مجبور نیستید به تنهایی این کار را انجام دهید: اگر می خواهید سیگار را ترک کنید، گزینه های درمانی زیادی وجود دارد که می تواند به شما در ترک سیگار برای همیشه کمک کند، فقط باید بدانید که چگونه آن ها را تشخیص دهید.

سیگار های الکترونیکی همچنین حاوی آکرولئین هستند، علف کشی که عمدتاً برای از بین بردن علف های هرز استفاده می شود، که می تواند باعث آسیب حاد ریه و COPD شود و ممکن است باعث آسم و سرطان ریه شود. یک مطالعه CDC که در آوریل 2017 در Preventing Chronic Disease منتشر شد، نشان داد که بسکمک از بزرگسالان برای ترک سیگار از سیگار های الکترونیکی استفاده می کنند، اما بیشتر آن ها سیگار را ترک نمی کنند و در عوض به استفاده از سیگار های الکترونیکی و سیگار های معمولی ادامه می دهند.

بهترین راه برای ترک سیگار

بهترین روش های علمی و اثبات شده برای ترک سیگار شامل درمان جایگزین نیکوتین، دارو های تجویزی، تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال (TMS) و مشاوره است.

جایگزین نیکوتین

درمان جایگزین نیکوتین (NRT)، به شکل آدامس، قرص ها، استنشاق ها، اسپری های بینی و چسب های نیکوتینی، به شما کمک می کند تا با تأمین تدریجی دوز های کوچک تر نیکوتین در بدن در طول زمان، سیگار را ترک کنید، در حالی که شما را از مواد شیمیایی سمی در امان نگه می دارد.

هنگامی که NRT همراه با یک برنامه رفتاری استفاده می شود، به افراد کمک می کند تا سیگار را ترک کنند.

علاوه بر این، طبق گفته CDC، استفاده از دو NRT با هم (معروف به ترکیبی NRT)، مانند چسب و آدامس یا چسب و قرص ها، به احتمال زیاد به ترک موفقیت آمیز سیگار کمک می کند.

CDC اشاره می کند که NRT ترکیبی به معنای قرار دادن یک پچ هر روز صبح برای رسیدن به سطح ثابت نیکوتین و کاهش علائم ترک شما در طول روز است. سپس، بر اساس نیاز، از یک داروی نیکوتین اضافی مانند قرص های پاستیل یا آدامس استفاده می کنید که وقتی احساس می کنید میل ناگهانی به سیگار کشیدن یا هوس شدیدی دارید، سریع تر عمل می کنند.

دارو های تجویزی

دو داروی تجویزی مورد تایید FDA، وارنیکلین تارتارات (Chantix) و بوپروپیون هیدروکلراید وجود دارد که می تواند به شما در ترک سیگار کمک کند.

وارنیکلین برخی از اثرات نیکوتین را بر روی مغز شما تقلید می کند که میل شما به سیگار و برخی علائم ترک را کاهش می دهد. همچنین بر اساس CDC، لذتی را که از نیکوتین موجود در سیگار دریافت می کنید، کاهش می دهد.

در همین حال، بوپروپیون ولع مصرف و سایر علائم ترک نیکوتین را کاهش می دهد.

به گفته FDA، اگرچه این دارو ها اعتیادآور نیستند، اما دارای عوارض جانبی بالقوه ای هستند که می تواند شامل تغییرات در رفتار، خلق افسرده، خصومت، پرخاشگری و افکار یا اعمال خودکشی باشد.

اگر سابقه مسائل روانی دارید، قبل از مصرف این دارو ها با پزشک خود صحبت کنید.

شایع ترین عوارض جانبی وارنیکلین شامل حالت تهوع، یبوست، گاز معده، استفراغ و مشکل در خواب یا رویا های عجیب است.

FDA خاطرنشان می کند که شایع ترین عوارض جانبی مرتبط با بوپروپیون خشکی دهان و بی خوابی است. از آنجایی که بوپروپیون هیدروکلراید حاوی همان ماده فعال ضد افسردگی بوپروپیون است، FDA توصیه می کند با پزشک خود در مورد خطرات درمان با دارو های ضد افسردگی صحبت کنید. افرادی که تشنج دارند باید از بوپروپیون اجتناب کنند.

تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال (TMS)

در سال 2020، FDA سیستم تحریک مغناطیسی عمیق ترانس کرانیال (TMS) BrainsWay را برای استفاده به عنوان روش کمکی در ترک کوتاه مدت سیگار در بزرگسالان تایید کرد.

درمان غیر تهاجمی پالس های الکترومغناطیسی تولید می کند که تحریک می کنند

به گفته BrainsWay، نورون ها در بخش هایی از مغز مرتبط با اعتیاد هستند.

یک کارآزمایی تصادفی سازی و کنترل شده دوسوکور که در اکتبر 2021 در World Psychiatry منتشر شد، نشان داد که Deep TMS یک درمان موثر برای ترک سیگار است که به طور قابل توجهی نرخ ترک مداوم سیگار را بهبود می بخشد و ولع مصرف و همچنین میانگین تعداد سیگار های مصرف شده در هفته را کاهش می دهد. 262 شرکت کننده در این مطالعه به شدت به سیگار کشیدن معتاد بودند و سابقه مصرف سیگار به طور میانه بیش از 26 سال و چندین تلاش ناموفق برای ترک داشتند.

طبق این کارآزمایی، شایع ترین عارضه جانبی Deep TMS سردرد همراه با اشکال مختلف درد یا ناراحتی بود (درد در فک، درد صورت، درد عضلانی، اسپاسم یا پرش، گردن درد) که معمولاً خفیف یا میانه گزارش می شدند و مدت کوتاهی پس از درمان برطرف می شدند.

دو داروی تجویزی مورد تایید FDA، وارنیکلین تارتارات (Chantix) و بوپروپیون هیدروکلراید وجود دارد که می تواند به شما در ترک سیگار کمک کند.

مشاوره

به گفته CDC، مشاوره می تواند به شما کمک کند تا برنامه ای برای ترک سیگار داشته باشید و همچنین شما را برای مقابله با استرس، میل به سیگار و سایر چالش هایی که ممکن است هنگام تلاش برای ترک با آن روبرو شوید، آماده کند.

گزینه های مشاوره توصیه شده از طریق CDC عبارتند از:

یک مشاور ترک سیگار به صورت فردی یا گروهی

منابع آنلاین رایگان

یک برنامه تلفن همراه مانند quitSTART

بدترین راه برای ترک سیگار

برخی از بدترین یا کم موفقیت ترین راه ها برای ترک سیگار هیپنوتیزم درمانی، لیزر درمانی و گیاهان دارویی و مکمل های غذایی است.

هیپنوتیزم درمانی

هیپنوتیزم درمانی، یک داروی مکمل که از قوه تخیل برای کمک به ترک عادت های بد یا مقابله با استرس استفاده می کند، ممکن است به عنوان یک کمک محبوب ترک سیگار به نظر برسد، اما انجمن سرطان آمریکا (ACS) می گوید که شواهد کافی برای نشان دادن کارآمد بودن آن وجود ندارد.

لیزر درمانی سطح پایین

مشابه طب سوزنی، لیزر درمانی سطح پایین (یا لیزر درمانی سرد) نوعی درمان است که از نور کم شدت برای تحریک نقاط خاصی در بدن استفاده می کند.

طرفداران می گویند که نور مواد شیمیایی مغز را تحریک می کند که می تواند به شما در ترک سیگار کمک کند، اما تحقیقات این ادعا ها را تأیید نمی کند.

گیاهان و مکمل های غذایی

با توجه به مرکز ملی سلامت مکمل و یکپارچه (NCCIH)، مطالعات هیچ مدرکی مبنی بر اینکه مکمل های غذایی S-adenosyl-L-methionine (SAMe)، لوبلین (از گیاه Lobelia inflata) و خار مریم به افراد کمک می کند سیگار کشیدن را ترک کنند، پیدا نکردند.

NCCIH می افزاید: در واقع، برخی از مکمل ها دارای عوارض جانبی هستند و برخی ممکن است با دارو ها یا مکمل های دیگر تداخل داشته باشند که منجر به عوارض جانبی شود.

روش های دیگر برای ترک سیگار این امکان را دارند که به شما در ترک این عادت کمک کنند، اما برخی از خطرات را شامل می شوند، فواید محدودی دارند یا هنوز موثر بودنشان ثابت نشده است.

کاهش تدریجی مصرف سیگار

شواهد نشان می دهد که سیگاری هایی که تعداد سیگار هایی که در روز می کشند را کاهش می دهند، با احتمال بیشتری سعی می کنند سیگار را ترک کنند و با موفقیت آن را کنار می گذارند. اگر چه مزایای آن در مقایسه با ترک کلی کم است.

محققان خاطرنشان می کنند که کاهش سیگار یک مداخله امیدوارکننده است، به ویژه زمانی که نیکوتین تمیز، مانند نیکوتین مورد استفاده در سیگار های الکترونیکی، پشتیبانی شود. اما نویسندگان می افزایند که مزایای کاهش سیگار تنها زمانی مشاهده می شود که منجر به ترک دائمی شود.

سیگار های الکترونیکی

سیگار های الکترونیکی، ویپ، قلیان الکترونیکی، در حال حاضر از طریق FDA به عنوان کمک های ترک سیگار تایید نشده اند. اما طبق CDC، اگر به عنوان جایگزین کاملی برای سیگار های معمولی و سایر محصولات تنباکوی دودی استفاده شوند، پتانسیل آن را دارند که برای بزرگسالان سیگاری گزینه مناسب تری باشند.

مطالعات نتایج متفاوتی در مورد اینکه آیا سیگار های الکترونیکی می تواند به افراد در ترک سیگار کمک کند یا خیر، داشته است و هنوز تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

یک بررسی کاکرین که در نوامبر 2022 منتشر شد، شواهدی را نشان داد که سیگار های الکترونیکی حاوی نیکوتین در مقایسه با سیگار های الکترونیکی پلاسبو (غیر نیکوتینی) به بزرگسالانی که سیگار می کشند در درازمدت به ترک سیگار کمک می کنند.

مشخص شده است که سیگار های الکترونیکی برای جوانان، بزرگسالان جوان و زنان باردار یا بزرگسالانی که در حال حاضر از محصولات تنباکو استفاده نمی کنند، ایمن نیست.

در حالی که سیگار های الکترونیکی کمتر از سیگار های معمولی مضر هستند (آئروسل معمولاً حاوی مواد شیمیایی سمی کمتری نسبت به 7000 موجود در دود سیگار معمولی است)، طبق CDC، این بدان معنا نیست که آن ها بی خطر هستند. آئروسل سیگار الکترونیکی می تواند حاوی مواد مضر و بالقوه مضر از جمله نیکوتین، فلزات سنگین مانند سرب، ترکیبات آلی فرار و عوامل سرطان زا باشد.

طبق گزارش انجمن ریه آمریکا (ALA)، سیگار های الکترونیکی تعدادی مواد شیمیایی خطرناک از جمله استالدئید، آکرولئین و فرمالدئید تولید می کنند که می توانند باعث بیماری ریوی و همچنین بیماری قلبی شوند.

CDC خاطرنشان می کند که بیشتر سیگار های الکترونیکی حاوی نیکوتین هستند که می تواند به رشد مغز نوجوانان و جوانان آسیب برساند و می تواند حاوی مواد شیمیایی مضر برای ریه ها باشد. استفاده از سیگار الکترونیکی با استفاده از سایر محصولات تنباکو از جمله سیگار همراه است.

به عبارت دیگر، اگر سیگار نمی کشید، استفاده از سیگار های الکترونیکی را به عنوان یک جایگزین ایمن شروع نکنید.

منبع:سلامت نیوز

منبع: فرارو
انتشار: 30 مرداد 1402 بروزرسانی: 30 مرداد 1402 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 2057

به "سیگاری ها بخوانند؛ بهترین و بدترین راه های ترک سیگار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیگاری ها بخوانند؛ بهترین و بدترین راه های ترک سیگار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید