سرمایه گذاری 39 میلیون یورویی برای بازیابی اتان

به گزارش فروش برتر، قرارداد بازیافت اتان در پتروشیمی بندر امام به ارزش 39 میلیون یورو و با هدف پایداری خوراک این مجتمع برای تکمیل زنجیره ارزش امضا شد.

سرمایه گذاری 39 میلیون یورویی برای بازیابی اتان

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، قرارداد ساخت واحد بازیابی اتان پتروشیمی بندرامام امروز (چهارشنبه) با حضور جعفر ربیعی، مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس میان حمیدرضا رستمی، مدیرعامل پتروشیمی بندر امام و سیدمحمدعلی غفاری زاده، مدیرعامل شرکت طراحی و مهندسی صنایع انرژی (EIED) به روش EPCC امضا شد.

هدف از ساخت این واحد، تأمین حداکثری خوراک واحد های الفین پتروشیمی بندر امام است. با ساخت این واحد که طبق قرارداد ظرف 24 ماه اجرا خواهد شد، سالانه 942 هزار تن C 3+ و 475 هزار تن اتان حاصل می گردد.

جعفر ربیعی مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس، امروز در مراسم انعقاد قرارداد احداث واحد بازیافت اتان شرکت پتروشیمی بندر امام، اضافه کرد: باید سهم خوراک پتروشیمی از فراوری منابع هیدروکربوری افزایش پیدا کند، در غیر این صورت به عنوان سوخت مصرف می گردد.

وی اضافه کرد: با افزایش سهم خوراک پتروشیمی ها به جای آنکه نفت و گاز در خانه ها بسوزد، تبدیل به ارزش اضافه کرده برای کشور می گردد.

بعلاوه حمیدرضا رستمی مدیرعامل پتروشیمی بندر امام در مراسم انعقاد قرارداد احداث واحد بازیابی اتان پتروشیمی بندر امام با اشاره به اینکه یکی از خوراک های دریافتی ان جی ال ها هستند که تابعی از فراوری نفت هستند، اضافه کرد: به علت تحریم دریافت ان جی ال کاهش پیدا کرد.

وی ادامه داد: با این حال مسئله ای در فراوری پتروشیمی بندر امام ایجاد نشد و خوراک را از بیدبلند خلیج فارس دریافت کردیم.

رستمی تاکید نمود: این اقدام باعث شد تا قیمت تمام شده اتیلن پتروشیمی بندر امام کاهش پیدا کرد و زنجیره اتان به حداکثر ظرفیت رسید و صادرات به بالاترین حد رسید.

سرمایه گذاری 39 میلیون یورویی برای بازیابی اتان

وی با بیان اینکه با وجود کاهش خوراک ان جی ال، اما واحد های الفین با تمام ظرفیت کار کرد، گفت: سال گذشته معادل مجموع 5 سال سود دادیم و سال جاری در 6 ماه دوبرابر سال گذشته سود محقق شده است.

مدیرعامل پتروشیمی بندر امام با تاکید بر اینکه تنها 8 درصد از هیدروکربور های استحصال شده کشور خوراک پتروشیمی ها می گردد که عایدی 20 میلیارد دلاری برای کشور به همراه داشته است، اضافه کرد: اگر این سهم به 20 درصد برسد، می تواند نقش مهمی در افزایش فراوری ناخالص داخلی داشته باشد.

به گفته رستمی با توجه به شفافیت صورت های اقتصادی، پتروشیمی بندر امام اماده ورود به بورس است.

وی گفت: ارزش قرارداد بازیابی اتان پتروشیمی بندرامام 39 میلیون یورو است و به سودآوری این پتروشیمی یاری می نماید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 اسفند 1400 بروزرسانی: 4 اسفند 1400 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 1740

به "سرمایه گذاری 39 میلیون یورویی برای بازیابی اتان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرمایه گذاری 39 میلیون یورویی برای بازیابی اتان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید