سالانه 20میلیون گردشگر داخلی از مازندران بازدید می نمایند

به گزارش فروش برتر، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران گفت: دریای کهن و باستانی کاسپین به عنوان اسطوره زنده این سرزمین و فصل مشترک فرهنگی تمام کشورهای حاشیه این دریاست.

سالانه 20میلیون گردشگر داخلی از مازندران بازدید می نمایند

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران، سیف اله فرزانه در پنل تخصصی گردشگری و صنایع دستی همایش بین المللی فرصت های تجاری و سرمایه گذاری با اشاره به شرایط اقلیمی خاص استان اظهار کرد: طراوت کوهستانی با جنگل های کهن هیرکانی با حاشیه حاصل خیز جلگه ای در همجواری با ساحل دریا، طبیعت شگفت انگیز را در این بخش از ایران به وجود آورده است.

او اضافه نمود: پدیده های وصف ناپذیر طبیعی در کنار تنوع ساختار زمین شناسی در اواخر دوران چهارم آن باعث توجه گروههای انسانی به این منطقه شد و بقایای آن با قدمت بیش از یکصد هزارسال توسط باستان شناسان داخلی و خارجی کشف شد.

فرزانه بیان نمود: حضور گروههای ابتدایی با ایجاد نخستین روستاهای اولیه انسانی در این بخش از دنیا و ورود در بازه زمانی تقریباً 3000 ساله به دوران شهرنشینی به همراه سایت های باستان شناسی دوران تاریخی همچون محوطه های اشکانی و ساسانی تا شهرهای کهن دوره اولیه اسلامی و آثاری چون قلعه ها، غارهای تاریخی، کاخ ها، برج های آرمگاهی، تکایا و مساجد کهن با شهرسازی فرهیخته در دوران صفوی و قاجاریه بخشی از ظرفیت های میراث مادی در این استان است.

او ادامه داد: جشن ها، آیین ها، آداب و رسوم و اسطوره های ماندگار بشری تا هنر و صنایع دستی فاخر بخش کوچکی از پتانسیل های میراث معنویِ اقوام کهن مازندران به شمار می روند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران یادآور شد: دریای کهن و باستانی کاسپین به عنوان اسطوره زنده این سرزمین و فصل مشترک فرهنگی تمام کشورهای حاشیه این دریا با قلمرو فرهنگی گسترده به همراه جلگۀ کم نظیر، جنگل های هیرکانی و چشمه بی نظیرِ دنیای سورت، دماوند اسطوره ای، عَلَم کوه پُر برف، رودخانه های خروشان، آبشارهای شگفت انگیز و طبیعت کوهستانی، این استان را از هر حیث برای گردشگران داخلی و بخشی از گردشگران بین المللی، خاص نموده است.

او گفت: شرایط ویژه طبیعی و تاریخی مازندران به همراه ظرفیت های انسان ساختِ معاصر باعث شد تا سالانه بیش از 20 میلیون گردشگر داخلی و قریب به 400 هزار نفر گردشگرانِ خارجی از این استان بازدید نمایند و همین امر موجب رونق فراوری در صنعت گردشگری و صنایع دستی مازندران شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران توضیح داد: تقاضای 123 فرصت سرمایه گذاری در صنعت گردشگری با حجم سرمایه گذاری بالغ بر شش هزار و 500 میلیارد تومان (حدود 700 میلیون دلار) توسط سرمایه گذاران داخلی گواهِ اهمیت صنعت گردشگری در استان مازندران است، همچنین حضور بیش از 4000 صنعتگر فعال در عرصه صنایع دستی و هنرهای سنتی نشان از آغاز رونقِ فراوری در توسعه استان مازندران به شمار می آید.

فرزانه اضافه نمود: از آنجائیکه فرصت همایش ها و نمایشگاههای بین المللی عرصه جولان دستاوردهای بخش های تخصصی هر کشور است، مازندران به نمایندگی از کشور ایران بخشی از ظرفیت های حوزه سرمایه گذاری و صنایع دستی صنعت گردشگری این استان را در معرضِ دید علاقمندان داخلی و بین المللی قرار داده تا زمینهِ آشنایی بیشترِ سرمایه گذارانِ حوزه های مرتبط با پتانسیل های این استان شده و زمینه مشارکت ظرفیت های سرمایه گذاری صنعت گردشگریِ مازندران با طرف های خارجی فراهم گردد.

او توضیح داد: تعداد 5 بسته سرمایه گذاری از مجموع 29 فرصت اعلام شده برای مشارکت در این همایش معرفی شده که از جملهِ آن می توان به فرصت مشارکت برای سرمایه گذاری در هتل 5 ستاره لالیم، مجتمع گردشگری گَندلک، مجموعهِ گردشگری آبیِ البرز، برقراری تورهای گردشگری و تبادل توریست توسط شرکت های خدماتِ سیاحتی و دنیاگردی و معرفی توانمندی های صنایع دستی با رویکردِ صادرات که توسط همکاران بخشِ خصوصی ارائه شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران بیان کرد: امید است این همایش و نمایشگاه بین المللی آن زمینه همکاری و مشارکت بیشتر بخش های خصوصی کشورهای عضو ICBC را فراهم آورده و دست دولت ها را برای گفتمانِ مشترکِ مالی و فرهنگی در حاشیه این دریای اسطوره ای فراهم آورد.

او اضافه نمود: بخش خصوصی استان مازندران در بخش تاسیساتِ صنعتِ گردشگری و هنرمندان رشته های فاخر بومی این استان، آمادگی لازم برای عقدِ قراردادهای تجاری به وسیله اتاق بازرگانی و مرکزِ خدماتِ سرمایه گذاری خارجی مازندران با طرف های خارجی را دارند.

منبع: میراث آریا
انتشار: 18 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 129

به "سالانه 20میلیون گردشگر داخلی از مازندران بازدید می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سالانه 20میلیون گردشگر داخلی از مازندران بازدید می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید