در هر سیاره چقدر می توان پرید؟

به گزارش فروش برتر، گرانش در سطح ماه، تنها جایی غیر از زمین که انسان ها جرات جهش را داشته اند، تنها 17 درصد جاذبه زمین است. با استفاده از همان نیروی پرش روی زمین، می توانید حدود 2.72 متر (10 فوت) از زمین بلند شوید و حدود 4 ثانیه در هوا بمانید. پلوتون ممکن است یک سیاره کوتوله باشد، اما هنوز بسیار پرجرم است. حدس بزنید چقدر می توانید بالا بروید؟

در هر سیاره چقدر می توان پرید؟

ارتفاعی که انسان در سیارات و ستاره های مختلف با توجه به شدت جاذبه آن ها می تواند پرش نماید بدین قرار است: کره زمین 0.45 متر؛ سیاره مشتری 0.17 متر؛ نپتون 0.39 متر؛ زهره 0.49 متر؛ مریخ 1.18 متر؛ ماه کره زمین 2.72 متر؛ پلوتون 7.11 متر؛ سرس 15.75 متر؛ میراندا (ماه اورانوس) 57 متر؛ فوبوس (ماه مریخ) 773 متر؛ خورشید 0 متر؟!

اگرچه وزن و جرم بسیار فرق دارد، اما در زبان انگلیسی به جای یکدیگر استفاده می گردد. جرم اندازه گیری اندازه کل ماده یا ماده ای است که یک جسم را تشکیل می دهد و بر حسب کیلوگرم اندازه گیری می گردد. وزن اندازه گیری نیرویی است که بر جسم وارد می گردد و بر حسب نیوتن (N) اندازه گیری می گردد.

وزن به جرم و شتاب یا گرانش g بستگی دارد. به طور کلی سیارات با جرم بیشتر گرانش سطحی قوی تری دارند؛ بنابراین وزن شما می تواند بسته به سیاره ای که در آن ایستاده اید متفاوت باشد، با این حال جرم شما ثابت می ماند.

هرچه گرانش سطحی قوی تر باشد، بیشتر به وسیله سیاره، ماه یا ستاره کشیده می شوند، بنابراین پرش برای آن ها دشوارتر می گردد. اما در هر صورت، شما نمی توانید خودتان را محاسبه کنید، در اینجا یک تصویر ویدیویی خوب از این است که یک انسان میانه چقدر می تواند روی سیارات مختلف منظومه شمسی ما بپرد.

پرش عمودی معمولی برای یک فرد میانه روی زمین حدود 0.45 متر است و کل پرش یک ثانیه طول می کشد. اما در مشتری، همان پرش تا ارتفاع 0.17 متری می رسد، زیرا مشتری بیش از 300 برابر جرم زمین دارد، بنابراین کشش گرانشی آن بسیار قوی تر است.

گرانش نپتون کمی بیشتر از زمین است، بنابراین ارتفاع برای یک پرش میانه 0.39 متر خواهد بود. زهره، اورانوس و زحل کم و بیش گرانش سطحی نسبت به زمین دارند، بنابراین میانگین پرش به 0.49 متر می رسد. مریخ، سیاره ای بزرگتر از ماه و در عین حال به طور قابل توجهی کوچکتر از زمین، با حدود یک سوم گرانش خود، میانگین پرش تقریباً 1.18 متر خواهد بود. همان مورد در عطارد که ارزش سطحی مریخ را به اشتراک می گذارد.

گرانش در سطح ماه، تنها جایی غیر از زمین که انسان ها جرات جهش را داشته اند، تنها 17 درصد جاذبه زمین است. با استفاده از همان نیروی پرش روی زمین، می توانید حدود 2.72 متر (10 فوت) از زمین بلند شوید و حدود 4 ثانیه در هوا بمانید. پلوتون ممکن است یک سیاره کوتوله باشد، اما هنوز بسیار پرجرم است. حدس بزنید چقدر می توانید بالا بروید؟

گرانش سطحی پلوتو به سختی 6 درصد به اندازه گرانش زمین است. یک پرش خوب شما را حدود 7.11 متر یا 25 فوت در هوا می فرستد و به شما امکان می دهد تا 9 یا 10 ثانیه از چشم انداز لذت ببرید. در سرس، یک سیاره کوتوله در کمربند سیارکی بین مدار مریخ و مشتری، یک فرد معمولی می تواند حدود 15.75 متر بپرد.

قمر زحل، انسلادوس، اقیانوس کاملی از آب مایع را در زیر پوسته یخی خود پنهان می نماید و آبفشان ها را به فضا پرتاب می نماید. ممکن است از حیات پشتیبانی کند، اما فقط 14 درصد قطر قمر زمین است. پریدن روی انسلادوس فوق العاده سرگرم کننده خواهد بود. قبل از شناور شدن به پایین، حدود 42.6 متر یا 140 فوت بالا می روید و با همان نیرویی که گویی روی زمین پریده اید فرود می آیید. سفر یک دقیقه کامل طول می کشد.

اما اگر پرش 42.6 متری را دوست ندارید، پس پرش از ارتفاع 57 متری یا 187 فوتی چطور؟ برای این کار باید روی قمر اورانوس میراندا بپرید.

دانلود

فیلم اصلی

کد ویدیومنبع: فرادید
انتشار: 31 فروردین 1402 بروزرسانی: 31 فروردین 1402 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 2008

به "در هر سیاره چقدر می توان پرید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در هر سیاره چقدر می توان پرید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید