دره ارغوان ایلام؛ بهشت رنگ ها

به گزارش فروش برتر، استان ایلام از آن دست استانهایی است که کمتر کسی اسم آن را برای مسافرت شنیده است و مناظر طبیعی آن را دیده است اما این استان با آب و هوای کوهستانی و نیمه گرم، طبیعت، شهرها و مکان های دیدنی بسیاری دارد که در بسیاری از موارد از چشم گردشگران غیرحرفه ای پنهان می ماند.

دره ارغوان ایلام؛ بهشت رنگ ها

ایلام از استان های جنگلی ایران است و به خاطر زیبایی طبیعتش از آن با نام عروس زاگرس نیز یاد می گردد و دره ارغوان یکی از مکانهای تفرجی و دیدنی شهر ایلام است که با فاصله 5 کیلومتر در شمال ایلام قرار گرفته است.

هرساله همزمان با فصل بهار و بخصوص اردیبهشت ماه، دره ارغوان ایلام به اوج زیبایی رنگها در طبیعت تبدیل می گردد و ارغوانهای این دره و طبیعت بکر، زیبایی خاصی به منطقه بخشیده است.

دره ارغوان یک دره پر آب و بسیار دیدنی پوشیده از بوته های ارغوان است.

این دره که از دیرباز به واسطه وجود بوته های بسیار زیاد ارغوان بسیار معروف است، امروزه کمتر مورد توجه دوستداران و علاقمندان به طبیعت قرار می گیرد.

دره ارغوان در جهت روستای کلاته آهن قرار گرفته است و یکی از مناطق حفاظت شده در استان ایلام است که درختان ارغوانی آن در محدوده 160هکتار از این دره رویش دارند.

این دره زیبا مملو از درختانی با شکوفه ها و برگهای ارغوانی است که در میان درختهای بلوط و زالزالک به گونه بسیار حیرت آوری چشم را خیره می نماید.

درآمیختن زنگهای مختلف درختان شکوه خاصی به این منطقه بخشیده است و آن را به اوج زیبایی تبدیل نموده است.

ارغوان نام فارسی درختی است که در انگلیسی با نام Judas Tree آنرا می شناسند. نام علمی این گیاه cercis siliquastrum است و به یونانی به آن sixia می گویند.

ارغوان درختی است از خانواده پروانه آسا و از مشخصات شاخص آن این است که این درخت در اول بهار می روید و دارای گل های نیام که از مشخصه این تیره است می باشد و گل های آن زودتر از برگهای آن در می آید و دارای شاخه های متقابل است. بلندی آن گاهی به 12 متر هم می رسد، اما بیشتر به صورت درختچه است.

برگهای ارغوان به شکل قلب، بدون کرک و دارای کناره های صاف است. گلهای این درخت در اوایل بهار، در گروه های3 تا6 تایی، روی شاخه ها و حتی روی ساقه اصلی، پیش از رشد برگ ها پدید می آیند و چون عده آنها بسیار زیاد است، منظره زیبایی به درخت می دهد.

مزه گل ارغوان ترش و نسبتاً مطبوع است از این رو در برخی از کشورها گل ارغوان را همراه سالاد می خورند یا در برخی از غذاها می ریزند.

ارغوان در خاکهای آهکی پرقوت بهتر رشد می نماید و در برابر خشکی مقاوم است و به تابش مستقیم نور خورشید احتیاج دارد.

به هر روی استان ایلام در اردیبهشت ماه هر سال طبیعت زیبا و جذابی دارد اما بدلیل ناشناخته ماندن آن در بین گردشگران هنوز نتوانسته مشتاقان طبیعت را به خود جلب کند و ضروری است در این زمینه علاوه بر تبلیغات رسانه ای، زیرساختها توسط مسوولان مربوطه فراهم گردد.

منبع: گردشبان
انتشار: 6 آذر 1399 بروزرسانی: 6 آذر 1399 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 1053

به "دره ارغوان ایلام؛ بهشت رنگ ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دره ارغوان ایلام؛ بهشت رنگ ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید