درخت مسواک و فواید آن

به گزارش فروش برتر، بسیاری افراد هستند که از چوب مسواک به جای مسواک های معمول استفاده می نمایند و معتقدند این مسواک ها عملکرد بهتری دارند.در این مطلب به بعضی از خواص درخت مسواک اشاره می کنیم.

درخت مسواک و فواید آن
بیش از دویست تحقیق مختلف بر روی مواد و اثرات جالب چوب مسواک انجام گرفته که از خواص منحصر به فرد آن خبر می دهد. پیغمبر بزرگ الشأن اسلام، حضرت محمد (صلی الله علیه واله و سلم)، اولین معرف و توصیه نماینده این چوب در جهت بهداشت دهان و دندان بوده اند؛ در حالی که قبل از آن مسواکی وجود نداشته است و این بسیار جالب است.

درخت مسواک در حقیقت درختچه ای است به ارتفاع میانه 3 متری که شاخه های زیادی دارد و این شاخه ها به سمت زمین خمیده هستند و دارای پوستی نسبتاً شفاف، به رنگ سبز کمرنگ تا تقریباً سفید می باشند.

منطقه ها مهم رویش گیاه در جهان جنوب آسیا، ایران، مصر، هندوستان و حبشه می باشد و مهم ترین نواحی رویش آن در ایران لار، بندرعباس، میناب، مکران و چاه بهار است.

ترکیبات مهممهم ترین ترکیبات ریشه، ساقه و برگ گیاه شامل فلاوونوئیدها، ساپونین، تانن، ترکیبات گوگردی، بنزیل ایزوتیوسیانات، ترکیبات کلراید، فلوراید، کلسیم و سیلیسیم می باشد.

درادامه این مطلب به خواص درخت مسواک می پردازیم.

اثرات ضد میکروبقسمت های مختلف گیاه مسواک به علت دارا بودن تانن، ترکیبات گوگردی و ترکیبات ایزوتیوسیانات دارای اثر ضدمیکروبی قوی و گسترده بر روی انواع میکروارگانیسم ها است. ده ها تحقیق در جهان نشان داده است که این اثرات به خصوص در خصوص میکروارگانیسم های غیر هوازی مانند استرپتوکوکوس موتانس، که باعث پوسیدگی دندان می باشد، انتخابی و ایده آل است.1

اثر ضد زخماثر ضد زخم چوب مسواک مربوط به فلاوونوئیدها و تانن های موجود در آن است. گرچه ترکیبات دیگری در این زمینه نقش دارد ولی دو دسته مواد یادشده که اثر ضد زخم آن ها قوی است، علت اصلی این خاصیت است.

اثر پاک نمایندگی و ضد جرم دندانکلراید موجود در چوب مسواک به عنوان یک پاک نماینده قوی عمل و از ایجاد جرم روی دندان جلوگیری می نماید؛ به همین علت افرادی که به طور طولانی از چوب مسواک استفاده می نمایند، دندان های سفیدی دارند.

اثر ضد پوسیدگی دندانفلوراید به همراه ترکیبات گوگردی، تاننی و ایزوتیوسیانات موجود در گیاه مسواک باعث خاصیت قوی ضد پوسیدگی دندان در ساقه های گیاه شده است.

طی تحقیقی معین شد در بزاق دهان افرادی که از چوب مسواک استفاده می نمایند، اندازهی مواد، املاح و یون های بسیار با ارزش وجود دارد که می تواند با چندین مکانیسم در جلوگیری از بیماری دهان بسیار تاثیرگذار باشد. این تحقیق نشان داد که مواد موجود در چوب مسواک به راحتی و در زمان بسیار کوتاه در بزاق حل می گردد.

تحقیق دیگری درباره اثر ضد میکروبی و ضدعفونی نماینده چوب مسواک در مقایسه با خمیردندان های خوب جهان انجام شد؛ درتعدادی از افراد قدرت ضدمیکروبی و ضدعفونی نماینده بزاق پس از استفاده از خمیر دندان در زمان های مختلف میزان گیری شد. در تحقیق جداگانه ای گروه دیگری که از چوب مسواک استفاده نموده بودند، مورد آزمایش قرار گرفتند.

نتایج آزمایش ها نشان داد که خاصیت ضدمیکروبی چوب مسواک از لحظه ورود به دهان آغاز می گردد و به مدت طولانی دوام دارد؛ در حالی که دوام خمیر دندان ها بسیار کوتاه است و قابل مقایسه با چوب مسواک نیست.

تاثیر مفید روی معدهمسواک زدن با این چوب بعد از صرف غذا، باعث تحریک دستگاه گوارش می گردد و هوای داخل معده را که مانع هضم غذاست خارج می نماید.

تحریک حرکات رودهنتایج تحقیقی در دانشکده پزشکی اصفهان خاصیت ضد یبوستی چوب مسواک را ثابت کرد.2

حفظ سلامت دهاندرست همچون مسواک های مدرن، این گیاه نیز یک ابزار بسیار موثر برای سلامتی دهان است. اثربخشی این شاخه به علت اقدامات بیولوژیکی و مکانیکی آن است. درخت مسواک غنی از ترکیبات شیمیایی متعددی است که مانند خمیر دندان عمل می نماید. شاخه های این درخت، عملنمودهای مکانیکی شبیه یک مسواک دارد که باعث می گردد آن یک ابزار مفید برای رسیدن به هر گوشه ای از دهان شما و حذف مواد غذایی بر روی دندان ها باشد. طبق مطالعات اجرا شده، خواص درخت مسواک حاوی 19 ماده فعال است که به ارتقای بهداشت و سلامت دندان یاری می نماید.

افزایش کلسیم و کلرید در بزاقمطالعات نشان می دهد که استفاده از خواص درخت مسواک در تمیز کردن دندان باعث فراوری کلرید و کلسیم در بزاق می گردد. در عین حال، به کاهش اندازه فسفر و بعلاوه اندازه pH در بزاق یاری می نماید. در حالی که افزایش اندازه کلسیم در بزاق به جلوگیری از کاهش مواد معدنی و ترویج این مواد در مینای دندان یاری می نماید، اندازه زیادی کلرید در کاهش سرعت تشکیل سنگ کلیه مفید است. در نتیجه دندان های شما قوی تر، سالم تر می شوند و در معرض خطر افتادن و آسیب قرار نمی گیرند.

جلوگیری از ورم لثهبر اساس گزارش های متعدد، درخت مسواک در کاهش پلاک دندانی و در نتیجه ورم لثه بسیار موثر است. پلاک دندانی علت اصلی ورم لثه و بیماری پریودنتال است. مطالعات نشان می دهد که خواص درخت مسواک تأثیر کلی روی پلاک دندان و التهاب لثه دارد. خمیر دندان های که حاوی عصاره این گیاه هستند در برداشتن پلاک دندان بسیار مؤثرتر اند. بعلاوه استفاده از خمیر دندان هایی که حاوی این ماده هستند از خونریزی لثه هنگام مسواک زدن جلوگیری می نماید.

ضد قارچکاندیدا (نوعی قارچ) مسئول چندین عفونت حفره دهان است. عصاره درخت مسواک در کنترل این عفونت قارچی مؤثر است. مطالعات نشان می دهد که این گیاه دارای خواص ضد قارچی است و از این رو می توان آن را برای مهار رشد قارچ هایی مانند Candida albicans استفاده کرد.

سفید کردن دندان هادر این گیاه اندازه زیادی سیلیس وجود دارد. سیلیس به عنوان یک ماده ساینده و در از بین بردن لکه ها از دندان های شما یاری می نماید، بنابراین سفید شدن آن را بهبود می بخشد.

جلوگیری از تشکیل پلاک های دندانیمشکلات دهانی مانند بیماری های پریودنتال و پوسیدگی دندان اغلب ناشی از انباشت پلاک در دندان های شما است. بر طبق مطالعات، عصاره های حاصل از خواص درخت مسواک قادر به مهار رشد باکتری های مختلف است که مسئول تشکیل پلاک هستند. باکتری های هوازی و بی هوازی، از جمله S. mutans و L acidophilus، باعث پوسیدگی دندان می شوند. یک مطالعه بالینی نشان می دهد که درخت مسواک دارای اثر ضد میکروبی بر روی این باکتری های کریوژنیک است و از گیاهان ضد باکتری موثر تر است. بعلاوه این گیاه می تواند PH پلاک ها را افزایش بدهد و از پوسدگی دندان ها جلوگیری کند.3

پی نوشت:

1.www.beytoote.com

2.www.yjc.ir

3.www.pezeshk.us

منبع: راسخون
انتشار: 1 آذر 1400 بروزرسانی: 1 آذر 1400 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 1639

به "درخت مسواک و فواید آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخت مسواک و فواید آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید