تخریب ساختمان یا بازسازی

به گزارش فروش برتر، آیا بازسازی ساختمان ارزان تر از تخریب کامل خانه و ساخت دوباره است؟

تخریب و ساخت دوباره خانه ممکن است برای شما رضایت و کمی هیجان بیشتر به همراه داشته باشد. شاید برای اینکه حس کنید خانه واقعا تحت مالکیت شماست، فقط به بازسازی احتیاج داشته باشید. مراقب باشید. این تصمیم می تواند شما را به چاهی ناتمام و به طور صعودی پرهزینه پرتاب کند. احتمالا بعد از نوسازی آشپزخانه، اتاق نشیمن خانوادگی به نظر ناهماهنگ می آید، اتاق غذاخوری قدیمی به نظر می آید و غیره. البته در بیشتر اوقات تخریب و ساخت کامل خانه پر هزینه تر از بازسازی ساختمان خواهد بود. اما همواره اینطور نیست. درواقع به مکان، خانه شما و موقعیت شما دارد. این 5 فاکتور را هنگام تصمیم گیری در نظر داشته باشید. توصیه هایی درباره اخذ این تصمیم پرهزینه هم خواهید دید.

تخریب ساختمان یا بازسازی

جهت دریافت خدمات بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

1- آیا خانه قدیمی شما ویژگی های هویتی زیادی دارد؟

درب های میانی محکم، آستانه پنجره مرمر، گچبری تاجی، درب های کشویی، طاق درب هلالی و … . چه کسی می تواند این ویژگی ها را دور بریزد؟ مدیر شرکت طراحی دکوراسیون داخلی IN می گوید : برخی از خانه های قدیمی با چوب های مرغوب ساخته شده اند و ویژگی های تزئینی خاصی دارند که این روزها قابل جایگزینی نیست. اگر می خواهید این جزئیات اصیل را حفظ کنید احتمالا باید سراغ بازسازی ساختمان بروید.

اما اگر زیبایی های تاریخی شما را به وجد نمی آورد هم ایرادی ندارد. به علاوه، همه خانه های قدیمی هم ارزش حفاظت را ندارند. به گفته موسس یک سایت مخصوص بازسازی خانه ها، ساختمان های قدیمی بسیاری هستند که 50 یا 100 سال یا بیشتر قدمت دارند اما همچنان شرایط خوبی دارند ولی خانه های معمولی که 75 سال یا بیشتر عمر نموده اند احتیاج به مراقبت شدید دارند. او همچنین عقیده دارد که از امکانات خانه مثل برق کشی، لوله کشی و سیستم گرمایشی هم باید مراقبت می شده. اگر خانه در شرایط خوبی نیست، باید از نو بسازید. تخریب ساختمان اجازه می دهد با مصالح مدرن کار کنید. همچنین در مصرف انرژی هم صرفه جویی می کنید. فقط مطمئن شوید که اجازه تخریب آن را دارید. اگر خانه تان در منطقه حفاظت تاریخی واقع شده است باید از سازمان مربوطه محلی یا کمیسیون حفاظت تاریخی منطقه مجوز بگیرید.

2- آیا خانه شما امنیت ساختاری دارد؟

خانه ای که روی فوندانسیون بی اساسی ساخته شده باشد مشکل ساز می گردد. متخصصان این زمینه توصیه می نمایند اگر خانه تان مسائل ساختاری دارد آن را خراب کنید. اما از کجا می گردد فهمید؟ وقتی از بیرون دیوارها را نگاه می کنید باید صاف باشند. در انباری هیچ رطوبتی نباید باشد، روی دیوارهای داخلی هیچ ترکی نباید باشد، در باز و بسته کردن پنجره ها نباید با مشکل روبرو شوید. یک مهندس سازه در این تصمیم گیری یاری بزرگی به شما می نماید. اگر در منطقه زلزله خیزی زندگی می نماید این موضوع اهمیت بیشتری پیدا می نماید. مدیر یکی از شرکت های سازنده لوازم و مصالح ضد زلزله می گوید : برخی از خانه هایی که قبل از تصویب قوانین جدید ضد زلزله کردن، طراحی و ساخته شده اند بعد از وقوع یک زلزله آسیب ساختاری شدیدی خواهند دید. در این شرایط تصمیم مالی، تخریب و از نو ساختن است.

3- آیا در شهر شما قوانین و مقررات محدود نماینده ای حاکم است؟

شاید تصمیم گیری درباره بازسازی ساختمان یا تخریب آن کاملا به اختیار شما نباشد. اگر در حوزه شهری شما قوانین سختگیرانه ای حاکم است، بهتر است که آن ها را رعایت کنید. یکی از سرمایه گذاران شرکت ساختمانی املاک سانفرانسیسکو می گوید : در منطقه ای که قوانین زیادی حاکم است، بهتر است هرگز تصمیم به تخریب نگیرید. در شهری که من کار می کنم خیلی راحت می توان مجوز ترک خانه موجود را گرفت و طوری آن را تخریب کرد که فقط اسکلت بندی باقی بماند. در این صورت در عرض 1 ماه مجوز صادر می گردد اما اگر کامل تخریب کنید شاید 1 سال طول بکشد.

4- آیا جایی از خانه توسط آب خراب شده؟

خانه و آب هرگز باهم جور درنمی آیند. متاسفانه این مسئله ای معمول در خانه هاست، از ترکیدن لوله گرفته تا جمع شدن آب در انباری، و سیل بعد از کولاک. برخی اوقات خسارت به حدی جدی است که افراد مجبور به بازسازی ساختمان یا تخریب آن می شوند. اما چطور باید تصمیم بگیرید؟ اگر کمتر از نصف دیوار گچی طبقه اول را آب گرفته باشد می توانید نیمه پایین دیوار گچی و عایق بندی را کنده و تعویض کنید. این راهکاری برای بازسازی است. اما اگر آب به داخل خانه آمده باشد، مثلا از طبقه اول گذشته باشد، خساراتی که به بخش های مختلف خانه وارد می نماید به قدری گسترده است که هوشمندانه ترین راهکار آن ساختن خانه از ابتداست.

5- در سرانجام، چقدر می خواهید هزینه کنید؟

برخی اوقات اگر فقط اعداد و ارقام را آنالیز کنید، تصمیم گیری راحت تری خواهید داشت. راهکار آن، ارقام درست و دقیق است. وقتی آغاز به تخریب برخی چیزها کنید و بازسازی ساختمان را آغاز کنید، ممکن است با اتفاقات غیرمنتظره روبرو شوید. همه افرادی که تا به حال با پروژه بازسازی سر و کار داشته اند می دانند که هزینه نهایی همواره بیشتر از چیزی که فکرش را می کنید خواهد بود. همواره هزینه های پیش بینی نشده مثل کپک و پوسیدگی دیده نشده، حفاری، مسائل برقی، کاستی های ساختاری و غیره انتظار شما را می کشند. متخصصان این زمینه توصیه می نمایند فقط در مواقعی باید گزینه بازسازی را انتخاب کنید که یا هزینه آن خیلی کمتر از تخریب باشد یا وقتی که قصد حفاظت از ویژگی های تاریخی را داشته باشید. تخریب کامل ساختمان و ساخت آن از پایه گزینه ای راحت تر و شفاف تر است.

پس تصمیم گیری درباره بازسازی ساختمان یا تخریب و ساخت آن از ابتدا درواقع به افراد بستگی دارد. برای یاری بیشتر با افراد متخصص تماس بگیرید. متخصصان بازسازی، سازندگان، مهندسان سازه و معمارها همگی براساس خواسته های شما، نوع خانه تان، شرایط خانه و قوانین منطقه ای در این تصمیم گیری به شما یاری می نمایند.

منبع: بازسازی ساختمان
انتشار: 24 خرداد 1399 بروزرسانی: 28 شهریور 1400 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 748

به "تخریب ساختمان یا بازسازی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تخریب ساختمان یا بازسازی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید