تاکید وزیر کشور بر ضرورت بهره گیری از راهکارهای علمی و تحقیقاتی در موضوع کاهش آلودگی هوا

به گزارش فروش برتر، وزیر کشور تاکید کرد: موضوع آلودگی هوا از مهم ترین چالش های کلانشهرهای کشور است و باید با استفاده از روش های علمی و فناورانه به سمت مدیریت این مساله در کشور برویم.

تاکید وزیر کشور بر ضرورت بهره گیری از راهکارهای علمی و تحقیقاتی در موضوع کاهش آلودگی هوا

به گزارش خبرنگاران، احمد وحیدی در نشست کمیته برنامه عملیاتی مقابله با آلودگی هوای کلانشهرهای کشور که با حضور سلاجقه، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، منصوری، استاندار تهران، زاکانی، شهردار تهران و نمایندگان سایر دستگاه ها در محل وزارت کشور برگزار شد، گفت: امروزه یکی از مهم ترین مسائل کلانشهرهای کشور موضوع آلودگی هواست که باید در این خصوص از تمام ظرفیت های ممکن برای کاهش آلودگی و داشتن هوای پاک استفاده کنیم.

او در ادامه گفت: در نشست امروز مصوبات و احکام مهمی درخصوص کاهش آلودگی هوا به تصویب رسید که تلاش داریم این برنامه ها تا سرانجام سال 1400 طراحی و بخش هایی از آن اجرایی شود.

وحیدی با اشاره به این که نیازمند نگاهی جامع به موضوع آلودگی هوا در کلانشهرهای کشور هستیم، گفت: مساله آلودگی هوا از دو منبع متحرک و ثابت سرچشمه می گیرد که باید برای این دو منبع راهکاری دقیق و عملیاتی داشته باشیم. در مساله آلودگی هوا بیشتر توجهات به منابع متحرک است که طبق سیاهه انتشار آلودگی هوا، سهم 60 درصدی از عوامل آلودگی کلانشهرها از محل این منابع است که در این خصوص ضرورت دارد با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تولید وسایل نقلیه برقی در دستور کار قرار گیرد.

وزیر کشور گفت: نیازمند تقویت مرکز تحقیقاتی در حوزه کاهش آلودگی هوا در کلانشهرها هستیم که این مرکز بتواند راهکارهای علمی و اصولی برای کاهش آن را ارائه دهد.

وی همچنین گفت: یکی دیگر از اقدامات این مرکز باید مشخص دقیق سهم آلاینده ها باشد و این که با یک برنامه همه جانبه در پی کنترل و رفع این پدیده در کلانشهرهای کشور باشیم.

موضوع استفاده از فیلتر دوده در خروجی صنایع و نیروگاه ها و ناوگان دیزل حمل و نقل عمومی از دیگر محورهای مورد اشاره وزیر کشور در نشست امروز بود و در این خصوص گفت: با توجه به هزینه بالای واردات فیلتر دوده ها این ظرفیت در کشور وجود دارد که به سمت تولید این نوع فیلترها با همکاری وزارت دفاع و دیگر مراکز تحقیقاتی برویم.

بر اساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور وحیدی در ادامه گفت: یکی دیگر از عوامل موثر در آلودگی هوا در کلانشهرهای کشور، موتورسیکلت ها هستند که طبق آخرین گزارش ها حدود 12 میلیون موتور در کشور فعالیت دارند و با توجه به سهم آلایندگی این وسیله نقلیه به نسبت سایر خودروها باید به سمت تولید موتورسیکلت های برقی با همکاری صنایع، نهادها و مراکز علمی و تحقیقاتی کشور برویم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 بهمن 1400 بروزرسانی: 7 بهمن 1400 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 1709

به "تاکید وزیر کشور بر ضرورت بهره گیری از راهکارهای علمی و تحقیقاتی در موضوع کاهش آلودگی هوا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاکید وزیر کشور بر ضرورت بهره گیری از راهکارهای علمی و تحقیقاتی در موضوع کاهش آلودگی هوا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید