اقتصاد ایران استعداد قابل قبول دارد اما اولویت نیست

به گزارش فروش برتر، رییس اتاق بازرگانی ایران و چین می گوید اقتصاد ایران استعداد قابل قبولی برای رشد و توسعه دارد، اما چگونگی استفاده از این استعداد، آینده کشور را در این حوزه معین می نماید.

اقتصاد ایران استعداد قابل قبول دارد اما اولویت نیست

مجیدرضا حریری در گفت و گو با خبرنگاران، اظهار کرد: برای رصد شرایط واقعی اقتصاد نمی توان روی اعداد و آمارها تکیه کرد و این واقعیت های مالی در عرصه عمل هستند که معین می نمایند ما در چه صندلیی قرار داریم و چه افقی پیش روی ما قرار گرفته است.

به گفته وی، حتی با در نظر دریافت آمارهای رسمی نیز هرچند رشد مالی در پاییز سال گذشته مثبت شده اما عدد کمتر از یک درصد آن، در قیاس با رشد منفی دو ساله اخیر و البته رصد شرایط مالی کشور در 10 سال گذشته، به خوبی نشان می دهد که ما نه تنها عملکرد مثبتی نداشته ایم که حتی راهی بسیار طولانی تا رسیدن به صندلی خود در ابتدای دهه 90 داریم.

رییس اتاق بازرگانی ایران و چین با بیان اینکه با وجود وعده ها و شعارها، به نظر می رسد که در عمل، اقتصاد برای ایران اولویت نخست نبوده است، شرح داد: در مسائلی مانند سیاست داخلی، سیاست خارجی، حضور منطقه ای و دیگر بخش ها اگر بنا بر اولویت بندی بود، قطعا اقتصاد در صندلی نخست قرار نمی گرفت و شرایط امروز نیز نسبت به قبل تفاوتی نداشته است. وقتی اقتصاد اولویت نداشته باشد، آنگاه تغییراتی که در سایر اولویت ها به وجود می آید به شکل مستقیم و غیر مستقیم بر اقتصاد تاثیر می گذارد و شرایط امروز نمونه ای برای درک دقیق این شرایط است.

حریری با تاکید بر اینکه با اقتصاد باید مانند بدن یک موجود زنده برخورد کرد و برای بهبود در شرایطش باید به فراهم کردن تمام مقدمات توجه داشت، گفت: یکی از موضوعاتی که باید در رابطه با آن سیاست های معینی تدوین کرد، بحث ارتباط اقتصاد ایران با اقتصاد جهانی است. از ابتدای دهه 90، تحریم ها علیه ما افزایش یافته و در سطوح مختلف از آمریکا و اتحادیه اروپا گرفته تا تحریم های شورای امنیت و فشار حداکثری علیه ما اجرایی شده است. تصمیم گیری و اظهارنظر کلان در این رابطه باید در اختیار کارشناسان مسائل سیاسی و دیپلماتیک باشد اما آنچه که منظر مالی می توان روی آن تاکید نمود، لزوم تعریف رابطه ای معین با تجارت جهانی است.

وی ادامه داد: البته اینکه ما اقتصاد خود را رفت و آمد مقامات سیاسی گره بزنیم کاری بسیار اشتباه خواهد بود. اینکه ما منتظر بمانیم که مثلا ترامپ برود تا شرایط بهتر گردد، قطعا نفعی برای اقتصاد کشور و مردم نخواهد داشت و این نوع از حاکمیت ما را به جایی نمی رساند. ما باید در اقتصاد خود تحولاتی به وجود بیاوریم که تاثیر این رفت و آمدها کاهش یابد. کشورهای خارجی به خوبی فهمیده اند که برای فشار به ایران، نقطه ضعف کشور اقتصاد است و در این راستا تحریم های گوناگونی علیه ما به وجود آمده و از این رو تقویت اقتصاد بهترین گزینه موجود در این زمینه خواهد بود.

رییس اتاق بازرگانی ایران و چین با بیان اینکه اقتصاد ایران استعداد قابل توجهی برای رشد و توسعه دارد اما به درستی از آن استفاده نشده، شرح داد: ما در دهه های گذشته یک انقلاب عظیم را تجربه کردیم که شرایط مشابه آن در کشورهای خارجی به چند سال سردرگمی مالی منتج می گردد. پس از انقلاب، هشت سال جنگ تحمیلی علیه ما شروع شد و به زیرساخت های مالی فشار آورد اما با این وجود ما دیدیم که در دوره سازندگی با بهبود بعضی زیرساخت ها و در دولت بعد با نگاه درست به بعضی مسائل، در سرانجام دهه 70 اقتصاد ایران چه از نظر آماری و چه از نظر عملکرد شرایط قابل قبولی پیدا کرد که این نشان از استعداد بالا در این حوزه دارد.

حریری ادامه داد: از سوی دیگر باید توجه داشته باشید که ما هنوز از بخش مهمی از ظرفیت های مالی خود استفاده نکرده ایم. مگر چه میزان از ظرفیت نفت و گاز ایران استخراج شده یا چه قدر از ظرفیت معادن فلزی و غیرفلزی کشور برداشت شده است؟ در حوزه هایی مانند توریسم یا ترانزیت یا بسیاری از دیگر بخش ها نیز ظرفیت بالقوه زیادی مانده که ما هنوز از آنها بهره نبرده ایم. از این رو قطعا می توان به آینده اقتصاد ایران با توجه به همین ظرفیت ها امیدوار بود اما اینکه چه قدر از این استعداد استفاده گردد و اساسا اقتصاد چه قدر در اولویت ما قرار داشته باشد، معین نماینده این آینده خواهد بود.

وی اعلام کرد: برای آنکه بتوان از رشد مالی ایران صحبت کرد، آمار زیر یک درصد و گذرا اهمیتی ندارد. در واقع، آمارهای سینوسی خود بلای جان اقتصاد ایران می شوند. ما باید به جایی برسیم که برای سال های طولانی نرخ رشد اقتصاد بیش از هفت درصد داشته باشیم و آنگاه می توان گفت که در ابتدا ما به صندلی گذشته خود بازگشته ایم و سپس به سمت اهداف جدید و کلان حرکت می کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 2 اردیبهشت 1400 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 1341

به "اقتصاد ایران استعداد قابل قبول دارد اما اولویت نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقتصاد ایران استعداد قابل قبول دارد اما اولویت نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید