افزایش نرخ سود بانکی سیاست بانک مرکزی نیست

به گزارش فروش برتر، عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در جدیدترین یادداشت خود در اینستاگرام، اهداف و ابزار بانک مرکزی را تشریح کرد.

افزایش نرخ سود بانکی سیاست بانک مرکزی نیست

همتی نوشته است: در طول حدود دو سال گذشته، بانک مرکزی تحت فشار فزاینده ای بوده است که دلیل اصلی آن، شدت دریافت تحریم ها و شوک منفی عرضه، آن هم در شرایطی که نیروی انباشته شده نقدینگی هم در حال تخلیه شدن روی قیمت ها بود.

او ادامه می دهد: مسائل دیگر، ازجمله کرونا و کسری بودجه نیز به تشدید اجتناب ناپذیر رشد نقدینگی منجر شده است. سیاست گذاری پولی برای مقابله با شوک منفی عرضه حتی در شرایط معمول هم سخت است تا چه برسد به اقتصاد ایران که با انبوهی از مسائل ساختاری نیز روبرو است. وظیفه اساسی بانک مرکزی ثبات قیمت ها و پس از آن جلوگیری از رکود و کاهش تولید است. واضح است، مطابق نظریه مالی، امکان دستیابی به هدف های زیاد با تعداد محدودی ابزار وجود ندارد.

در بخشی از این یادداشت آمده است: نظر به خطری که تشدید نگران کننده تورم به صورت آسیب های جدی به دهک های متوسط و پایین جامعه و ایجاد عدم اطمینان و نیز ممانعت از تداوم فعالیت های تولیدی دارد، منطقی است که توقع جامعه بر تمرکز بانک مرکزی بر کنترل تورم باشد. باوجود درد و رنجی که ملت ما از تحریم ها دیده است، اقتصاد ایران، آن طور که آمریکا تصور می کرد دچار فروپاشی نشده و نشانه های فاصله دریافت از عمق رکود را نمایان ساخته است و تمام تلاش بانک مرکزی بایستی معطوف به کنترل تورم به هر طریق ممکن و تداوم شرایط روبه بهبود بخش حقیقی باشد.

به گفته همتی بانک مرکزی به خوبی واقف است که، با توجه به وجود شوک منفی عرضه، ناترازی بانک ها و نیاز مالی دولت، امروز افزایش نرخ سود بانکی سیاستی نیست که توفیق قطعی داشته باشد و بر همین اساس به دنبال روش های دیگری برای کاهش فشار تورمی در بازارها است. البته با ابزارهای در اختیار، فرایند نرخ سود بین بانکی نیز تعدیل خواهد شد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 7 آذر 1399 بروزرسانی: 7 آذر 1399 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 1056

به "افزایش نرخ سود بانکی سیاست بانک مرکزی نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش نرخ سود بانکی سیاست بانک مرکزی نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید