ارتباط بیماری سلیاک با باکتری های روده

به گزارش فروش برتر، محققان پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با انجام یک مطالعه مروری، ارتباط بیماری سلیاک را با میکروبیوم روده بررسی کردند.

ارتباط بیماری سلیاک با باکتری های روده

به گزارش خبرنگاران، سلیاک یک بیماری خودایمنی است که روده کوچک را تحت تاثیر قرار می دهد. این بیماری گوارشی، پرزهای روده آسیب دیده و جذب پروتئین گلوتن دچار اختلال می شود. بیماران مبتلا به سلیاک در صورت مصرف غلات مانند گندم، جو و چاودار که حاوی گلوتن هستند، دچار عوارض می شوند.

ارتباط بین بیماری سلیاک و گلوتن سال هاست که شناسایی شده ولی با این وجود هنوز عامل یا عواملی که باعث از بین رفتن تحمل ایمنی بدن به گلوتن می شود، ناشناخته مانده است.

درون دستگاه گوارش انسان باکتری ها و ارگانیسم های فراوان و متنوعی زندگی می کنند که به آن ها میکروبیوم گفته می شود. این موجودات زنده میکروسکوپی ترکیبات مختلفی تولید می کنند و تنوع و تعداد این باکتری ها نقش مهمی در سلامت افراد دارد. همچنین باکتری های مفید روده باعث تعادل رشد باکتری های بیماری زا می شوند.

ارتباط برخی بیماری ها با بر هم خوردن تعادل میکروبیوم روده تایید شده است. بر همین اساس پژوهشگران با انجام یک مطالعه مروری ارتباط بین میکروبیوم روده و بیماری سلیاک را مورد بررسی قرار دادند.

برای انجام این مطالعه، مقالات منتشر شده درباره این موضوع در پایگاه داده جستجو شد و 220 مقاله استخراج شدند. در نهایت 129 مقاله مرتبط با میکروبیوم و بیماری سلیاک که معیارهای مورد نظر را داشتند، مورد بررسی قرار گرفت.

بررسی های این مطالعه نشان می دهد که شواهد موجود درباره ترکیب میکروبیوم روده و نقش آن به عنوان محرک ایجادکننده بیماری، بسیار ناهمگن و گاه متناقض هستند.

علی رغم این؛ شواهد اخیر نشان می دهند که میکروبیوتای روده، ارتباط نزدیکی با بیماری های دستگاه گوارش؛ از جمله بیماری سلیاک دارد.

طبق بررسی ها؛ میکروبیوتای روده نقش کلیدی در عملکرد و تعدیل سیستم ایمنی ذاتی و اکتسابی ایفا می کند و مطالعات اخیر کاهش قابل توجهی را در جمعیت باکتری های مفید و افزایش جمعیت باکتری های بالقوه بیماری زا در دستگاه گوارش بیماران مبتلا به بیماری سلیاک در مقایسه با گروه شاهد سالم نشان داده اند.

در انجام این تحقیق فهیمه سادات غلام مصطفایی، محمد رستمی نژاد، عباس یادگار، حمید اسدزاده عقدایی و محمدرضا زالی؛ پژوهشگران پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، به همراه علیرضا عمادی از معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی سمنان، مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه به صورت مقاله علمی با عنوان تغییرات در ترکیب و عملکرد میکروبیوم روده در بیماری سلیاک در دوماه نامه کومش دانشگاه علوم پزشکی سمنان منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 آذر 1400 بروزرسانی: 29 آذر 1400 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 1666

به "ارتباط بیماری سلیاک با باکتری های روده" امتیاز دهید

2 کاربر به "ارتباط بیماری سلیاک با باکتری های روده" امتیاز داده اند | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارتباط بیماری سلیاک با باکتری های روده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید