آموزش کاشت موسیر در گلدان

به گزارش فروش برتر، برای کاشت موسیر در گلدان بهتر است به وسیله کاشت پیاز موسیر اقدام کنید. به این منظور می توانید، مجموعه پیاز موسیر را از فروشگاه های محصولات کشاورزی تهیه کنید. معمولا 100 روز بعد از کاشت، پیازهای موسیر قابل برداشت و استفاده هستند. در این مطلب با آموزش کاشت موسیر در گلدان و نکات آن آشنا خواهید شد.

آموزش کاشت موسیر در گلدان

موسیر از خانواده سیر و پیاز است و از برگ ها و پیاز آن به صورت خشک و تازه در تهیه انواع غذا و ترشی استفاده می گردد. برای آشنایی با نحوه کاشت موسیر در خانه با خبرنگاران همراه باشید.

مراحل کاشت موسیر در گلدان

پیاز موسیر به وسیله غده و بذر قابل تکثیر است. برای کاشت موسیر در گلدان بهتر است به وسیله کاشت غده آن اقدام کنید. به این منظور می توانید، مجموعه پیاز موسیر را از فروشگاه های محصولات کشاورزی تهیه کنید.

وسایل لازم: گلدان، خاک، پیاز موسیر، بیلچه، آبپاش

مراحل کاشت:

  1. گلدان مورد نظر را با خاک مناسب پر کنید. خاک مناسب برای کاشت موسیر در گلدان، خاک شنی سبک با حاصلخیزی بالا و زهکش خوب است.
  2. پیازهای موسیر را به آرامی جدا نموده و در عمق 2 تا 3 سانتیمتری خاک بکارید. توجه داشته باشید، موقع کاشت موسیر نباید تمام غده زیر خاک فرو رود، بلکه باید قسمتی از آن بیرون از خاک باشد.
  3. بعد از آن خاک گلدان را به طور کامل آبیاری کنید. در دفعات بعدی لازم نیست آب زیادی به گلدان دهید؛ چرا که آب اضافی باعث پوسیدگی پیاز موسیر می گردد. بهترین زمان آبیاری هنگامی است که سطح خاک گلدان خشک شده باشد.
  4. بعد از 1 تا 2 هفته که پیازچه آغاز به رشد کرد و جوانه زد، قسمت بالایی پیاز موسیر را با لایه ای خاک نرم بپوشانید. برای این کار می توانید، در حدود 5 سانتیمتر خاک اطراف آن بریزید تا قسمت پایین ساقه و یقه پیاز موسیر، ترد و سفید رنگ شده و به صورت تازه خوری قابل مصرف باشد.
  5. معمولا 100 روز بعد از کاشت موسیر، پیازهای موسیر قابل برداشت و استفاده هستند. بهترین زمان برداشت موسیر، قبل از گلدهی گیاه است.
  6. ضروری است بدانید، با مشاهده اولین برگ های زرد و قهوه ای، آبیاری را باید متوف کنید و بوته ها را از خاک خارج کنید. شما می توانید چند روزی آنها را در مقابل آفتاب قرار دهید تا خشک شوند. سپس پیازها را دسته بندی نموده و در جایی خنک و با جریان هوا آویزان و در ماههای بعد از آنها استفاده نمایید.

مقالات مرتبط:

طریقه کاشت پیاز خوراکی در گلدان

نحوه پرورش و کاشت سیر در خانه

گیاه شناسی موسیر

موسیر یا سیر کوهی یکی از گیاهان دارویی از خانواده سیر و پیاز است و در کشور ما غالبا به صورت خودرو پرورش می یابد و مردم محلی آن را جمع آوری می نمایند.

موسیر گیاهی چند ساله، بسیار شبیه به سیر است با این تفاوت که ریشه اش فقط یک پیاز درشت دارد. برگهای این گیاه، باریک، دراز، میان تهی و گل هایش بنفش مایل به قرمز است. تا کنودن در حدود 40 گونه از سبزی موسیر شناخته شده است که همگی آنها در نواحی معتدل می رویند. به دلیل گسترده بودن خواص موسیر، استفاده از آن در طب سنتی رایج است و همچنین در بسیاری مناطق ایران از آن به دلیل بوی کمتر آن نسبت به سیر، در تهیه غذا و ترشی استفاده می گردد. همچنین بعضی از گونه های موسیر را در باغ به عنوان گل زینتی می کارند.

شرایط محیطی مورد احتیاج کاشت موسیر

خاک: موسیر به نوع خاک چندان حساس نیست و در طیف وسیعی از خاک های اسیدی، خنثی، قلیایی و حتی خیلی قلیایی رشد می نماید. مناسب ترین خاک برای کاشت موسیر در گلدان، خاک دارای بافت شنی لومی با زهکش خوب و حاصلخیزی بالا است. در صورتی که گلدان و خاک شما زهکشی خوبی ندارد قبل از کاشت موسیر، زهکشی آن را بهبود بخشید.

نور: موسیر می تواند در سایه رشد کند ولی برای رشد بهتر به نور متوسط خورشید احتیاج دارد.

آبیاری: موسیر به آبیاری کم احتیاج دارد. آبیاری زیاد و رطوبت بالای خاک باعث پوسیدگی ریشه گیاه می گردد. شما می توانید گلدان خود را هر زمان که سطح خاک گلدان خشک شده است، آب دهید.

دما: موسیر یک محصول فصل خنک است و با دمای 13 تا 24 درجه سانتی گراد سازگار است. به طور کلی دمای بهینه برای رشد موسیر 20 تا 25 درجه سانتی گراد است. میزان رشد این گیاه در دماهای بالاتر از 27 درجه سانتی گراد آغاز به افت می نماید.

چنانچه شما پیشنهادات بهتر و یا نظر دیگری در خصوص کاشت موسیر در شرایط آپارتمانی دارید لطفا در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

مجله خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 18 بهمن 1399 بروزرسانی: 18 بهمن 1399 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 1194

به "آموزش کاشت موسیر در گلدان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزش کاشت موسیر در گلدان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید