126 بازنده در بورس

به گزارش فروش برتر، تاریخی ترین ماه بورس تهران با ثبت رشد بیش از 50 درصدی شاخص کل سهام در حالی رقم خورد که تمام پول های ورودی به بازار سهام پیروز به کسب سود نشدند.

126 بازنده در بورس

بررسی های دنیای اقتصاد نشان می دهد در یک ماه گذشته از مجموع 454 نماد معامله شده در دو بازار بورس و فرابورس، شاهد افت قیمت 126 نماد (معادل 28 درصد) بودیم. نکته جالب توجه این است که حتی در میان نمادهایی که با رشد قیمت همراه شدند، 78 درصد شرکت ها با بازده کمتر از شاخص کل روبرو شدند. به عبارتی نتوانستند میانگین رشد قیمت در کل بازار را کسب کنند. موضوعی که نشان داد حتی در این شرایط که به نظر می رسد بدون داشتن تحلیل نیز می توان سود کسب کرد، سهامدارانی بودند که متضرر شده و بین یک تا 25 درصد از ارزش دارایی خود را تنها در یک ماه از دست دادند.

نابرده رنج، گنج...؟

در ماهی که شاخص کل بورس تهران با افزایش بیش از 50 درصدی همراه شد، ورود بی سابقه نقدینگی به تالار شیشه ای سبب شد تا میانگین روزانه ارزش دادوستدها به حدود 16هزار میلیارد تومان برسد. سهامداران حقیقی نیز حدود 35 هزار میلیارد تومان پول به بازار سهام تزریق کردند. در این میان افزایش ضریب نفوذ بازار سهام در میان صاحبان نقدینگی های خرد و کلان سبب شد به صورت دومینووار شاهد ورود افراد جدید به این بازار باشیم و سرمایه های سرگردان برای ورود به تالار شیشه ای ترغیب شوند. سرمایه هایی که رویای کسب سودهای چند صددرصدی را در سر می پرورانند. شاید همین موضوع دلیل اصلی تداوم جهش قیمت سهام و ثبت رکوردهای متوالی در این بازار است. از این رو این تب خرید در بازار در وهله اول به قدرت بلامنازع نقدینگی باز می شود. شرایطی که سبب شده ریسک های پیرامونی بازار نادیده گرفته شود. در این میان تفکر غالب در میان سرمایه گذاران این است که در این بازار سبز، حتی بدون داشتن کوچکترین تحلیل چه بنیادی و چه تکنیکال، هر پول جدیدی می تواند سودی بیشتر از بازارهای رقیب از آن معامله گر کند. این در حالی است که بررسی های دنیای اقتصاد ثابت می کند در یک ماه اخیر، نماد معاملاتی 28 درصد از شرکت های حاضر در بازار سهام نه تنها سودی از آن سهامداران خود نکرده اند، بلکه زیانی بین یک تا 25 درصد به معامله گران خود تحمیل کرده اند.

بازندگان اولین ماه تابستان

یافته های آماری نشان می دهد طی معاملات اولین ماه تابستان، نماد معاملاتی شرکت پگاه اصفهان با بیشترین افت قیمت به میزان 8/ 24 درصد روبرو شد. قعرنشین بعدی بازار سهام در تیرماه اما سهام شرکت صنعتی آما بود. فاما در یک ماه اخیر زیانی معادل 7/ 23 درصد به سهامداران خود تحمیل کرد. زمگسا دیگر نمادی بود که در اولین ماه تابستان با افت قیمت روبرو شد و بیش از 21 درصد از سرمایه معامله گران خود را دود کرد. در مجموع طی معاملات تیرماه، 70 سهم با افت قیمت تا 10 درصد، 46 نماد با کاهش قیمت بین 10 تا 20 درصد و 10 نماد نیز کاهش بیش از 20 درصدی قیمت را تجربه کردند. در مقابل اما سیمان خزر پرسود ترین سهام در اولین ماه تابستان بود که سودی معادل 180 درصد برای سهامداران خود به ارمغان آورد. در لیست برندگان اولین ماه تابستان می توان به نمادهای خمحرکه، خزامیا، نطرین و خپارس نیز اشاره کرد که به ترتیب در رتبه های دوم تا پنجم پربازده ترین سهام تیرماه جای گرفتند.

نمادهایی که از شاخص کل جاماندند؟

بررسی ها نشان می دهد در تیرماه، تنها 22 درصد سهام پیروز به سبقت از نماگر اصلی در کسب بازدهی شدند. شاخص کل بورس تهران، میانگین وزنی قیمت سهام را نشان می دهد و طبیعتا در محاسبه آن نمادهای بزرگ و کامودیتی محور نقش اصلی را ایفا می کنند. بررسی ها نشان می دهد در این ماه، سهام زیرمجموعه گروه های کانه های فلزی، فرآورده های نفتی، محصولات شیمیایی، فلزات اساسی و خودرو با بیشترین رشد قیمت همراه شدند. به تبع شاخص کل نیز بیشترین تاثیر را از سهام مذکور پذیرفت و صعود بیش از 50 درصدی را تجربه کرد. در مقابل گروه های کوچک بازار از صعود جاماندند.

منبع: فرارو
انتشار: 24 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 902

به "126 بازنده در بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "126 بازنده در بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید