چرا کرونا در افراد چاق مرگبارتر است؟

به گزارش فروش برتر، دانشمندان در تحقیقات خود به رابطه ای بین چاقی و مرگ و میر ناشی از کرونا پی بردند.

چرا کرونا در افراد چاق مرگبارتر است؟

به گزارش گروه رسانه های دیگر خبرگزاری خبرنگاران، ویروس کرونا در دنیا میلیون ها نفر را مبتلا و به کام مرگ کشانده است. به دلیل آنکه مدت زمان کمی از شیوع کرونا می گذرد، رفتار ویروس برای محققان و دانشمندان هنوز کامل تعیین نشده است.

از این رو، متخصصان هر روز ابعاد جدیدی از عملکرد ویروس و نیز افراد آسیب پذیر در مقابل آن را معرفی می نمایند. دانشمندان امیدوار هستند با ایجاد آگاهی عمومی، تا زمان کشف واکسن موثر برای کرونا بتوانند شیوع ویروس در جامعه را کنترل و مدیریت نمایند.

بر این اساس، مطالعات بر روی افراد بیمار در اوایل همه گیری کرونا نشان داد بسیاری از مبتلایان یک ویژگی مشترک به نام چاقی داشته اند. با افزایش مطالعات دنیای، محققان در کشور های مختلف ارتباط میان ابتلا به کرونای شدید و چاقی را تایید کردند.

با این حال دانشمندان به تازگی پیروز شدند دلیل ارتباط میان این دو را کشف نمایند. چاقی می تواند به صورت مستقیم و غیرمستقیم در تشدید علائم کرونا در افراد و قربانی شدن آن ها نقش داشته باشد.

بر این اساس اضافه وزن و چاقی در افراد باعث افزایش خطر بعضی بیماری ها مانند بیماری های قلبی و دیابت می شود همین بیماری های زمینه ای نیز خطر ابتلا به کرونای شدید و جان باختن را افزایش می دهد. این بدان معناست که چاقی به صورت غیر مستقیم با ایجاد بیماری های زمینه ای می تواند خطر ابتلا به کرونای شدید را در افراد افزایش دهد.

با این حال، این تمام ماجرا نیست. شواهد دیگر نشان می دهد خود چاقی می تواند به طور مستقیم نیز باعث تشدید حال بیماران مبتلا به کرونا شود.

یک مطالعه بر روی بیش از 5 هزار و 200 بیمار کرونایی که 35 درصد آن ها از اضافه وزن رنج می بردند، نشان داد به هر میزان که وزن افراد افزایش یافت، خطر ابتلا به کرونای شدید و بستری شدن در بیمارستان نیز در این افراد بیشتر شد.

چاقی احتمالا می تواند بر روی سیستم ایمنی افراد تاثیر منفی بگذارد. محققان آمریکایی تاکید دارند اینکه می بینیم یک کشور شاهد شیوع گسترده ویروس کرونا و آمار بالای قربانیان است و کشور دیگر آمار پایین تری دارد به چاقی و اضافه وزن مردم آن کشور ارتباط دارد.

برای مثال برای دهه ها میزان چاقی در مردم آمریکا در حال افزایش بوده است و هم اینک 42 درصد شهروندان آمریکایی از چاقی و اضافه وزن رنج می برند.

هم اینک امریکا در صدر کشور های دنیا از لحاظ مبتلایان و قربانیان کرونا قرار داد. محققان می گویند این موضوع بی ارتباط به چاقی گسترده در این کشور نیست.

محققان می گویند چاقی می تواند با محدود کردن توانایی ریه ها، باعث تشدید بیماری کرونا شود و از آنجا که ویروس کرونا نیز ریه را درگیر می نماید، در نتیجه احتمال بیشتری دارد فرد دچار علائم شدید و گرفتار بیمارستان شود.

همچنین تحقیقات نشان داده است بیماران چاق پس از بستری شدن در بیمارستان بیشتر به دستگاه تنفس مصنوعی نیازمند هستند و مردانی که از اضافه وزن رنج می برند خطر مرگ بر اثر کرونا در آن ها بیشتر است احتمالا دلیل توانایی زنان چاق در مقابله با کرونا به استروژن تولیدی بدنشان و سیستم ایمنی آن ها باز می شود.

دانشمندان استرالیایی نیز در تحقیقات خود بیمارانی را که به کرونای شدید مبتلا و در بیمارستان بستری بودند مورد مطالعه قرار دادند.

شواهد نشان داد 6 هفته پس از مرخص شدن این بیماران از بیمارستان، بیش از 88 درصد از آن ها هنوز علائم آسیب ریوی داشته اند.

میانگین سنی این بیماران 61 سال بود و مردان 60 درصد این جامعه آماری را تشکیل می دادند. دانشمندان مشاهده کردند 65 درصد این بیماران از چاقی یا اضافه وزن رنج می بردند.

سازمان دنیای بهداشت از مردم خواسته است تا زمان کشف واکسن موثر برای مقابله با ویروس کرونا، فاصله گذاری اجتماعی را رعایت و در اماکن عمومی از ماسک استفاده نمایند. شستن مداوم دست ها با آب و صابون نیز از دیگر توصیه های این سازمان است.

منبع: خبرنگاران

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 5 آبان 1399 بروزرسانی: 5 آبان 1399 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 986

به "چرا کرونا در افراد چاق مرگبارتر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا کرونا در افراد چاق مرگبارتر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید