چرا مجسمه میدان آزادی تخریب شد؟

به گزارش فروش برتر، تهران (پانا) - معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی تهران درباره تخریب مجسمه میدان آزادی شرح داد و گفت این مجسمه از جمله المان های موقتی است که در بهارستان سال 98 در تهران نصب شد و به دلیل نداشتن زیرساخت های مناسب نظیر بتن و اسکلت بندی امکان بازسازی آن با هزینه معقول ممکن نبود.

چرا مجسمه میدان آزادی تخریب شد؟

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ دیزل بیشتر بدانید.

به گزارش سازمان زیباسازی شهر تهران، شاپور دیوسالار ، معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهر تهران، درباره تخریب اثر حجمی واقع در میدان آزادی، شرح داد و گفت: اثر آدمک های رنگی، از جمله آثار موقتی بود که در رویداد بهارستان 98 نصب شد. همانطور که می دانید، نفس آثار بهارستان موقتی است و شکل کار به این منوال است که این نوع از کارها، هر ساله جمع آوری می شوند اما این اثر به دلایل متعددی بیش از دو سال در میدان آزادی باقی ماند و در نهایت به دلیل آسیب و از بین رفتن ظاهر کار، تخریب شد.

او اضافه کرد: یکی از دلایل جمع آوری این اثر، از بین رفتن شکل این مجسمه بود زیرا کار در ظاهر کاملا از بین رفته بود و ترک های متعددی در آن دیده می شد. با توجه به اینکه کار در یکی از میدان های اصلی شهر قرار داشت، از بین رفتن ظاهر آن، آلودگی بصری گسترده ای را ایجاد نموده بود، به همین دلیل ما با هنرمند این اثر مذاکراتی در راستای بازسازی و بازسازی آن داشتیم که به نتیجه نرسید.

معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهر تهران، درباره دلایل بازسازی نشدن این اثر، شرح داد و گفت: بدیهی است که در جهت اجرای کار، ما هنرمند اثر را در جریان قرار دادیم و حتی از او گزارشی برای بازسازی و تعیین میزان خسارت به کار، درخواست کردیم که ارائه نشد. با این وجود، باز هم از سوی شورای هنری از این هنرمند برای بازسازی اثر، درخواست به همکاری شد اما در نهایت مبلغی که از سوی این سازنده بیان شد، نه تنها منطقی نبود بلکه کاملا با ساخت یک اثر هنری جایگزین برابری می کرد.

دیوسالار ادامه داد: یکی از موضوعات اساسی در عدم موافقت برای بازسازی این اثر، علاوه بر پیشنهاد مبلغ بالای هنرمند، مساله نصب آن بود و این اثر فاقد زیرساخت های لازم برای بازسازی بود زیرا به دلیل ساختار موقتی، کار با بتن غیر مسلح و بدون اسکلت کار شده بود. همچنین رنگ آمیزی این اثر در هوای بارانی موجب شده بود تا بتن کاملا خشک نشود و در نهایت شاهد فرسودگی جدی در کل مجسمه باشیم. در واقع این مسائل نصب در آن موقع تنها به دلیل موقتی بودن اثر، پذیرفته شده بود اما با گذر زمان، این مسائل بر ظاهر کار تاثیری جدی گذاشته بود که راهکاری جز جمع آوری پیش روی ما نمی گذاشت.

او با اشاره به اهمیت برج آزادی در چهره شهر، گفت: برج آزادی یکی از مهمترین و شناخته شده ترین المان های شهر تهران است به همین خاطر نباید با نصب آثار متعدد، دید و صندلی این بنای مهم را تحت الشعاع قرار دهیم، البته بدیهی است که نصب این اثر نیز صرفا به دلیل بهارستان و ایجاد حال و هوای بهاری در شهر و به دلیل موقتی بودن المان، اجرا شده بود.

معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهر تهران توضیح داد: در تمام جهان، آثار شهری شامل دیوارنگاری و المان های حجمی با توجه به سلیقه مردم و شهروندان تغییر می نماید و تنها آثار محدودی که دارای شاخصه های خاص هنری هستند، نگهداری می شوند. بنابراین جمع آوری بعضی از آثار، در راستای جلوگیری از آلودگی و شلوغی بصری شهر، به عنوان یکی از وظایف این سازمان تعریف شده است.

دیوسالار، بر مناسبتی بودن آثار بهارستان تاکید نمود و گفت: هنرمندان و صد البته شهروندان باید به موقتی بودن آثار بهارستان توجه نمایند زیرا اگر چنین دیدگاهی را دنبال نکنیم به عنوان مثال در سال های آینده با تعداد زیادی مجسمه و آثاری رو به رو هستیم که تم کرونا و گاو دارند!

بر اساس گزارش روابط عمومی امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، وی بازسازی و بازسازی آثار هنری را ضروری خواند و اظهار کرد: در امسال ما سعی داریم که نگاهی تازه به بحث بازسازی و نگه داشت آثار هنری داشته باشیم زیرا متاسفانه در سال های گذشته عمده تمرکز بر ساخت و نصب آثار بوده است، این در حالی است که بازسازی و نگه داشت آثار و حتی حذف بعضی از نمونه ها، یک ضرورت در راستای بهسازی سیمای شهری و ایجاد یک فضای بصری مناسب در سطح شهر است.

معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهر تهران توضیح داد: امسال به دلیل فرصت پیش آمده، ما بیش از 50 درصد، بودجه را برای حذف، بازسازی و پیرایش آثار شهری، در نظر گرفته ایم تا بتوانیم سیما و منظر شهری را به آرامش برسانیم. به همین خاطر، تحقیق و پژوهشی شکل گرفته که بر مبنای آن آثار حذفی، بازسازیی و نمونه هایی که نیازمند جا به جایی هستند، کاملا تعیین شده اند و کار در ماه های آینده، طی این طرح پژوهشی دنبال خواهد شد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 18 تیر 1400 بروزرسانی: 18 تیر 1400 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 1469

به "چرا مجسمه میدان آزادی تخریب شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا مجسمه میدان آزادی تخریب شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید