شرایط فعلی بازار مرغ قابل پیش بینی بود، کسی به هشدارهای ما توجه نکرد

به گزارش فروش برتر، رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق بازرگانی تهران می گوید دولت در طول ماه های گذشته صدای هشدارهای فعالان بخش خصوصی درباره احتمال افزایش قیمت مرغ را نشنید و امروز نتیجه این نادیده دریافت ها را در بازار می بینیم.

شرایط فعلی بازار مرغ قابل پیش بینی بود، کسی به هشدارهای ما توجه نکرد

احمد فرشچیان در گفت وگو با خبرنگاران، اظهار کرد: بخش خصوصی از چند ماه قبل به روش های مختلف و از هر تریبونی که ممکن بود، به دولت هشدار داد که در حوزه نهاده های دامی مسائل و محدودیت های جدی وجود دارد و اگر این مسائل حل نشود، به کاهش توان تولیدی کشور در حوزه مرغ و تخم مرغ منجر شده و در نهایت به افزایش نرخ ها می انجامد.

وی در پاسخ به این سوال که در شرایطی که دولت اعلام می کند نهاده های دامی همچنان ارز 4200 تومانی دریافت می کنند، پس دلیل این افزایش قیمت چیست؟ شرح داد: سوال بخش خصوصی نیز دقیقا همین است. ما به آمار و جزییات تخصیص ارز دولتی دسترسی نداریم، اما دولت می گوید امسال نه تنها این ارز پرداخت شده بلکه حتی عدد بیشتری نیز در نظر گرفته شده است. همچنین در حوزه نهاده های دامی مانند ذرت، دولت می گوید عدد واردات از سال قبل نیز بیشتر بوده است.

رییس کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: در چنین شرایطی ما با مرغداران بسیار زیادی روبرو هستیم که به این نهاده های دامی دسترسی نداشتند یا مجبور شدند آنها را در بازار آزاد با چند برابر قیمت بخرند. اگر دولت می گوید که ارز را داده پس باید در حوزه توزیع نهاده های دامی ورود کند تا متوجه شود کجای کار اشکال داشته که شرایط واحدهای مرغداری را به اینجا کشانده است.

وی با بیان این که اگر کرونا نبود قیمت مرغ می توانست بسیار بیشتر از این باشد، شرح داد: با شیوع ویروس کرونا برگزاری مراسم های عروسی، عزا و جشن های گسترده متوقف شد و حتی در قالب محدودیت های جدید، دورهمی ها نیز محدود شده است. در چنین شرایطی میزان مصرف مرغ به شدت کاهش یافته زیرا مصرف رستورانی ما بسیار بیشتر از مصرف خانگی است و به همین دلیل اگر تقاضا مانند سال های گذشته بود، احتمال بالاتر رفتن قیمت ها نیز به دلیل کاهش تولید وجود داشت.

فرشچیان در پاسخ به این سوال که چقدر وعده های دولت در کاهش قیمت مرغ در روزهای آینده امکان پذیر خواهد بود؟ اظهار داشت: در اقتصاد هیچ مساله ای را نمی توان با دستور مدیریت کرد. این که ما بگوییم قیمت به شکل دستوری یک عدد خاصی تعیین می شود و هیچ کس حق ندارد بیشتر از آن بفروشد با واقعیت های اقتصاد سازگار نیست. ما باید چند ماه قبل و زمانی که مرغ هنوز به مرز 40 هزار تومان نرسیده بود برای بهبود اوضاع بازار برنامه ریزی می کردیم. در حال حاضر نیز برطرف کردن مسائل واحدهای مرغداری و توزیع نهاده های دامی در اولویت اصلی هستند و در غیر این صورت نمی توان انتظار داشت که این بازار بهبود جدی پیدا کند.

به گزارش خبرنگاران، در روزهای گذشته قیمت مرغ در بازار داخلی افزایش قابل توجهی پیدا کرده و حتی از مرز 35 هزار تومان در هر کیلو نیز گذشته است. فعالان صنعت مرغداری نرسیدن نهاده های دامی و اجبار برای خرید آنها در بازار آزاد را اصلی ترین علت بالارفتن قیمت این محصول می دانند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 دی 1399 بروزرسانی: 8 دی 1399 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 1121

به "شرایط فعلی بازار مرغ قابل پیش بینی بود، کسی به هشدارهای ما توجه نکرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط فعلی بازار مرغ قابل پیش بینی بود، کسی به هشدارهای ما توجه نکرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید