شواهد تاریخی آدم خواری نزد آزتک ها

به گزارش فروش برتر، آدم خواری یکی از جنبه‌های تاریخی و فرهنگی بحث‌برانگیز در مورد تمدن آزتک‌های باستانی مکزیک است. در این مقاله سعی خواهم کرد اطلاعات و شواهد موجود در این زمینه را به طور خلاصه بررسی کنم.

شواهد تاریخی آدم خواری نزد آزتک ها

آدم خواری یکی از باورهای رایج در مورد تمدن آزتک‌های باستانی مکزیک است. بسیاری از مردم تصور می‌کنند که آزتک‌ها به طور مرتب دست به آدم خواری می‌زدند. اما آیا این باور صحت دارد؟ آیا شواهد تاریخی نشان می‌دهد که آزتک‌ها واقعاً آدمخوار بودند؟ در این مقاله به بررسی آدم خواری در میان قوم آزتک می‌پردازیم و سعی می‌کنیم مشخص کنیم که آیا این موضوع صرفاً یک افسانه است یا واقعیت تاریخی دارد.

شواهد تاریخی آدم‌خواری نزد آزتک‌ها

 • شواهد و مدارک تاریخی متعددی وجود دارد که نشان می‌دهد آزتک‌ها دست به آدم‌خواری می‌زدند. از جمله:
 • گزارش‌های اسپانیایی‌ها پس از کشف آمریکا که حاکی از دیدن مراسم آدم‌خواری توسط آزتک‌ها بوده است.  شاید مهم‌ترین شاهد تاریخی در مورد آدم خواری آزتک‌ها، گزارشات اسپانیایی‌هایی باشد که به تازگی به مکزیک وارد شده بودند. آنها در نوشته‌های خود اظهاراتی مبنی بر آدم خواری گسترده آزتک‌ها دارند. البته باید توجه داشت که این گزارشات ممکن است تحت تاثیر تعصبات و پیش‌داوری‌های اسپانیایی‌ها بوده باشد.
 • کشف استخوان‌های انسانی با خراش‌هایی که نشان از بریدن گوشت دارد در معابد و مکان‌های مذهبی آزتک‌ها.  کاوش‌های باستان‌شناسی، بقایای استخوان‌بندی انسان را در محوطه‌های مذهبی و آیینی آزتک‌ها نشان داده است که می‌تواند شاهدی بر آدم خواری باشد. البته تفسیر این یافته‌ها نیز قطعی نیست.
 • تصاویر و نقش‌برجسته‌های به جا مانده از تمدن آزتک که صحنه‌های آدم‌خواری را نشان می‌دهد.  شواهد باستان‌شناسی همچون مجسمه‌ها و نقاشی‌های به جا مانده از تمدن آزتک نیز نشان‌دهندهٔ صحنه‌هایی از آدم خواری هستند. البته تفسیر این آثار هنری نیز می‌تواند مورد بحث باشد.
 • شواهد و مدارک مکتوب از تاریخ‌نگاران و مورخان اسپانیایی که شاهد عینی مراسم آدم‌خواری آزتک‌ها بوده‌اند.  امروزه برخی مورخان همچنان بر این باورند که آدم خواری در میان آزتک‌ها رواج داشته است. البته آنها معتقدند که این کار به صورت محدود و در جریان مراسم و آیین‌های خاصی انجام می‌شده است.

انگیزه‌های احتمالی آدم‌خواری

 • گرچه آدم‌خواری توسط آزتک‌ها به نظر غیرانسانی و وحشتناک می‌آید، اما آن‌ها انگیزه‌های خاص خود را برای این کار داشته‌اند:
 • باورهای مذهبی و تقدیس انسان‌گرایانه، آدم‌خواری برای جذب نیروی دشمن: یکی از رایج‌ترین باورها این است که آزتک‌ها از آدم خواری به عنوان بخشی از آیین‌های مذهبی خود استفاده می‌کردند. آنها معتقد بودند که خوردن گوشت انسان موجب تقویت روح می‌شود. به همین دلیل، آدم خواری را به عنوان بخشی از مراسم‌های مذهبی و قربانی کردن انسان‌ها به خدایان خود انجام می‌دادند.
 • تامین منبع پروتئین در شرایط کمبود غذا
 • ترساندن و مغلوب کردن دشمنان با نمایش خشونت و وحشی‌گری:  عده‌ای نیز معتقدند آزتک‌ها از آدم خواری به عنوان ابزاری برای ترساندن دشمنان استفاده می‌کردند. باور بر این است که آنها از این کار برای نشان دادن قدرت و وحشی‌گری خود استفاده می‌کردند تا دشمنان را بترسانند.
 • ابزاری برای کنترل اجتماعی و سرکوب مخالفان سیاسی
 • آدم خواری در میان نخبگان:  همچنین گفته می‌شود که آدم خواری در میان طبقات بالای جامعه آزتک رواج داشته است. نخبگان و حاکمان آزتک اعتقاد داشتند که خوردن گوشت انسان موجب کسب قدرت بیشتر می‌شود.

نظرات مخالف

 • عده‌ای از مورخان ادعا می‌کنند که آدم‌خواری توسط آزتک‌ها بیشتر جنبه افسانه‌ای داشته و بزرگ‌نمایی شده است.
 • برخی معتقدند شواهد آدم‌خواری محدود به مناسبت‌های خاص مذهبی بوده است.
 • عده‌ای هم استدلال می‌کنند که گزارش‌های اسپانیایی‌ها سوگیرانه و با هدف توجیه حمله به آزتک‌ها بوده است.

نتیجه‌گیری

 • با وجود اختلاف نظرها، مدارک و شواهد تاریخی کافی برای اثبات آدم‌خواری توسط آزتک‌ها وجود دارد.
 • البته نمی‌توان آن را یک رفتار گسترده دانست و محدود به مناسبت‌های خاص بوده است.
 • درک انگیزه‌های پشت آن می‌تواند به فهم بهتر این جنبه تاریک تمدن آزتک‌ها کمک کند.

در مجموع، شواهد و مدارک تاریخی نسبتاً قوی وجود دارد که نشان می‌دهد آدم خواری در میان برخی آزتک‌ها و به ویژه نخبگان جامعه آنها رواج داشته است. البته نمی‌توان با قطعیت گفت که این کار به طور گسترده و در میان عموم مردم صورت می‌گرفته است. شاید بتوان گفت آدم خواری آزتک‌ها تا حدودی افسانه و تا حدودی هم واقعیت تاریخی دارد. در نهایت، لازم است شواهد و مدارک بیشتری در این زمینه بررسی و کشف شود تا بتوان به طور قطع در مورد گستردگی یا محدود بودن آدم خواری در میان آزتک‌ها قضاوت کرد.

منبع مقاله: آدم خواری قوم آزتک (aztec) مکزیک افسانه یا تاریخ؟

انتشار: 23 آبان 1402 بروزرسانی: 23 آبان 1402 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 1607

به "شواهد تاریخی آدم خواری نزد آزتک ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شواهد تاریخی آدم خواری نزد آزتک ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید