ماه نورد چانگ ای 4 مورد عجیبی را در نیمه پنهان ماه مشاهده کرد

به گزارش فروش برتر، ماه نورد چینی چانگ ای 4 (Change 4) چند ماهی است که در نیمه پنهان ماه مشغول کاوش تنها قمر زمین است. چندی پیش این ماه نورد مورد عجیبی را در سطح ماه مشاهده کرد که به نظر با نواحی اطراف متفاوت است.

ماه نورد چانگ ای 4 مورد عجیبی را در نیمه پنهان ماه مشاهده کرد

مشاهده این منطقه خاص باعث شد که تیم ماموریت چانگ ای 4 برنامه های آینده این ماه نورد را به تعویق بیندازد و برنامه های جدیدی را برای آنالیز این ناحیه طراحی کند.

ماجرا از ششم مرداد شروع شد. زمانی که ماه نورد چانگ ای 4 در حال آماده شدن برای استراحتی اجباری بود تا از گرما و تابش شدید ظهر در ماه در امان بماند. در همین حال یکی از اعضاء تیم این ماموریت در حال آنالیز تصاویر ثبت شده بود و با دهانه کوچکی روبرو شد که مواد درون آن از نظر رنگ و درخشش با نواحی اطراف متفاوت بود.

پس از آن این کشف به اطلاع دانشمندان حوزه ماه رسید. سپس تیم کنترل ماموریت چانگ ای 4 و دانشمندان به همراه هم به این نتیجه رسیدند که برنامه های آینده این ماه نورد را به تعویق بیندازند و به کاوش این منطقه خاص بپردازند.

ماه نورد چانگ ای 4 پس از نزدیک شدن به این دهانه آن را با دقت بیشتری مورد آنالیز قرار داد. این ماه نورد از طیف نگار فروسرخ نزدیک و نور مرئی (VNIS) خود برای آنالیز مواد این دهانه برخوردی استفاده کرد. با این حال دانشمندان هنوز به نتیجه ای قطعی درباره ماهیت این منطقه نرسیده اند.

این اولین بار نیست که دانشمندان چنین بخش های متفاوت و خاصی را در سطح ماه مشاهده می نمایند. در ماموریت آپولو 17 فضانوردان ناسا منطقه ای را در سطح ماه دیدند که خاک آن نارنجی بود. مسئله ای که موجب شگفتی دانشمندان و فضانوردان شد. در نهایت معلوم شد که خاک نارنجی این منطقه به دلیل یک انفجار آتشفشانی در 3/64 میلیارد سال پیش به وجود آمده است.

فضاپیمای چانگ ای 4 در اواخر سال 2018 به سمت ماه پرتاب شد. چانگ ای 4 اولین فضاپیمایی است که در نیمه پنهان ماه فرود آمده است. ماه نورد این ماموریت یوتو 2 (Yutu 2) نام دارد و تا کنون بیش از 270 متر را در سطح ماه پیموده است.

ماه نورد و سطح نشین چانگ ای 4 تا کنون هشت شبانه روز را در ماه سپری نموده اند. این دو فضاپیما به تازگی و با طلوع خورشید نهمین روز فعالیت در سطح ماه را شروع نموده اند.

عکس کاور: تصویر ماه نورد چانگ ای 4 از دهانه ای با ظاهری خاص در نیمه پنهان ماه.

Credit: China Lunar Exploration Project

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 13 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 113

به "ماه نورد چانگ ای 4 مورد عجیبی را در نیمه پنهان ماه مشاهده کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماه نورد چانگ ای 4 مورد عجیبی را در نیمه پنهان ماه مشاهده کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید