زیربنای دانشگاه صنعتی شریف افزایش یافت ، کاهش تردد خودرویی در این دانشگاه

به گزارش فروش برتر، معاون اداری اقتصادی دانشگاه صنعتی شریف از افتتاح پروژه های عمرانی این دانشگاه همزمان با سال تحصیلی نو در مهرماه 1400 اطلاع داد.

زیربنای دانشگاه صنعتی شریف افزایش یافت ، کاهش تردد خودرویی در این دانشگاه

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران به نقل از دانشگاه صنعتی شریف، فرشاد فاطمی معاون اداری اقتصادی دانشگاه صنعتی شریف در مورد افتتاح پارکینگ طبقاتی شمال دانشگاه صنعتی شریف، ساختمان نو دانشکده مهندسی هوا فضا و معاونت پژوهشی، فاز سوم مجتمع خدمات فناوری در فضای کارگاهی و دو آمفی تئاتر در این دانشگاه گفت: در ابتدای سال 1399 دو ساختمان نو دانشکده مهندسی مکانیک با زیربنای 15 هزار متر مربع و ساختمان آموزش با بیش از 10 هزار متر مربع زیر بنا در دانشگاه افتتاح شد. در هر دو این پروژه ها اعضای هیئت علمی و همکاران مستقر شده و مشغول به کار هستند و به مرور زمان با برداشتن محدودیت ها، ساختمان های قدیمی در اختیار این دو واحد در راستای بهسازی دانشگاه آزادسازی خواهد شد.

وی ادامه داد: در حال حاضر هم برنامه دانشگاه شریف، انجام سایر امور عمرانی است. در این مقطع ما ساختمان دانشکده مهندسی هوا فضا و معاونت پژوهشی را که یکی از بزرگترین ساختمان های دانشگاه است، افتتاح خواهیم کرد.

فاطمی اضافه کرد: در طبقه هشتم این ساختمان، ستاد معاونت پژوهشی دانشگاه مستقر است و در طبقات 5 تا 7 هم مراکز نوآوری دانشگاه استقرار خواهند یافت. طبقه 4 به مرکز نوآوری فضایی و طبقات 1 تا 3 دانشکده مهندسی هوافضا تخصیص یافته است. طبقات منفی 1 و منفی 2 به آزمایشگاه ها و کارگاه های دانشکده مهندسی هوا فضا و آزمایشگاه مرکزی دانشگاه اختصاص یافته است. زیر بنای هر طبقه این ساختمان بین 1700 تا 1900 متر مربع است بدین ترتیب تقریبا یک مجموعه هزار و 800 متر مربع به فضای زیربنای دانشگاه اضافه نموده شده است که همزمان با بازگشایی دانشگاه در مهرماه افتتاح خواهد شد. البته استقرار همکاران در بعضی از طبقات این ساختمان از ماه قبل شروع شده است.

معاون اداری و اقتصادی دانشگاه صنعتی شریف اظهار کرد: مجاور ساختمان شهید ستاری، مجموعه اتاق تمیز با چهار اتاق با گرید های مختلف قرار گرفته است که همکاران در حال حاضر در آنجا مستقر شده و بهره برداری از این اتاق ها شروع شده است. این مجموعه یک مجموعه بسیار ارزشمندی برای دانشگاه محسوب می گردد و همکارانی که به فضای اتاق تمیز احتیاج دارند می توانند با استفاده از این فضا ها طرح های پژوهشی و ارتباط با صنعت خود را پیش ببرند.

وی گفت: از پروژه های دیگری که مهرماه افتتاح خواهد شد می توان به فاز سوم مجتمع خدمات فناوری در محل قدیم سوله آب و انرژی اشاره نمود که در مراحل پایانی خود است و به زودی افتتاح خواهد شد. این پروژه یک محوطه کارگاهی و به سبک یک آزمایشگاه ساخت است و شامل تعدادی دفاتر و یک فضای کارگاهی وسیع است که در مهرماه افتتاح می گردد. نکته قابل توجه این است که در کلیه این فضا ها و توسعه هایی که در حال اجرا است به هیچ اسم بارگذاری نوی در این دوره بر زمین های دانشگاه در محوطه پردیس اصلی ایجاد نشده است.

معاون اداری اقتصادی دانشگاه صنعتی شریف در ادامه در مورد پارکینگ طبقاتی شمال این دانشگاه اسم کرد: پارکینگ دانشگاه شریف با همکاری آقای مهندس بهاری حامی اقتصادی و از فارغ التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف ایجاد شده است. بخشی از هزینه های ساخت این پارکینگ قرار است به وسیله عایدی و اجاره واحد های تجاری آن در طول یک دوره سی ساله بهره برداری، تامین گردد. بعلاوه دانشگاه هم در این سی سال بخشی از عایدی پارکینگ را دریافت خواهد نمود. ضمن اینکه پس از سی سال فضای پارکینگ و فضا های تجاری بازسازی و در اختیار دانشگاه صنعتی شریف قرار خواهد گرفت. در حال حاضر محوطه سازی روی سطح پارکینگ در حال اجرا است و 5 طبقه پارکینگ زیر زمین با ظرفیت 1000 و پنجاه خودرو طراحی شده است.

فاطمی راجع به دیگر اقدامات اجرا شده در دانشگاه صنعتی شریف اعلام کرد: 6 دستگاه آسانسور در چهار نقطه مختلف تعبیه شده است. بعلاوه کلیه ملاحظات لازم برای ایمنی، آتش نشانی و اگزاست فن های دود در پارکینگ طراحی شده است. ضمن اینکه ورود و خروج به پارکینگ کاملا مکاهمه خواهد بود. ما معتقدیم با ایجاد این پارکینگ دانشگاه صنعتی شریف در کنار خدمت به اعضای خود به شهر و شهروندان هم خدمتی قابل توجه در این ناحیه از شهر ارائه خواهد نمود.

وی با بیان اینکه دانشگاه شریف میخواهد با راه اندازی پارکینگ، تردد خودرو ها در سطح دانشگاه را به حداقل برساند، اسم کرد: به این ترتیب، تنها خودرو های ویژه از قبیل خودرو های معدود عزیزانی که محدودیت حرکتی و مشکل تردد دارند و خودرو های خدماتی مثل آمبولانس و خودرو هایی که به واحد های داخل دانشگاه (از قبیل سلف، رستوران و پست و...) رفت و آمد دارند، در دانشگاه تردد نمایند.

فاطمی با بیان اینکه دانشگاه صنعتی شریف در حال تدوین آیین نامه تردد و استفاده از پارکینگ است، اعلام کرد: در آخرین مذاکرات، بهره بردار ابراز تمایل نموده است که تخفیفی هم برای دانشجویان در نظر بگیرد. با اجرای این پروژه، دانشگاه صنعتی شریف در بخشی از زیباسازی شهر هم سهیم خواهد شد بدین صورت که محوطه خارج و نزدیک دانشگاه از خودرو های پارک شده خالی می گردد. طراحی داخلی پارکینگ به نحوی است که گردش خودرو ها در آن براحتی امکانپذیر است و این پارکینگ با توجه به برترین استاندارد های مرتبط ایجاد شده است.

وی در مورد افتتاح دو سالن آمفی تئاتر دانشگاه گفت: سالن آمفی تئاتر دانشکده مدیریت و اقتصاد با حدود 500 نفر گنجایش بیش از یکسال است که آماده بهره برداری است، ولی به علت شرایط خاص کرونا، افتتاح به تعویق افتاده است. این آمفی تئاتر با توجه به فضای وسیع خود و در مجاورت پارکینگ امکان مناسبی برای سرویس دهی به مراسم خواهد داشت. آمفی تئاتر دیگری در مجاورت دانشکده های مهندسی کامپیوتر و مهندسی شیمی قرار گرفته است که به وسیله حمایت اقتصادی یک خیر در حال تجهیز است. این آمفی تئاتر با ظرفیت 300 نفر و کاملا حرفه ای با یک چینش بسیار مناسب و در بخش مرکزی دانشگاه قاعدتا موقعیت مناسبی برای برگزاری برنامه های علمی و هنری است.

فاطمی از زیباسازی این دانشگاه پس از افتتاح پارکینگ طبقاتی اطلاع داد و گفت: در کنار کلیه این پروژه ها، همزمان با خالی شدن دانشگاه از خودرو یک برنامه زیباسازی و متناسب سازی فضای دانشگاه به اسم محیط عاری از خودرو و مناسب برای تردد پیاده در دست اجرا است. بعلاوه در فضای مقابل ساختمان دانشکده مهندسی هوا فضا یک طرح محوطه سازی در حال برنامه ریزی است و احتمالا فضای سبز و زمین بازی در آنجا طراحی می گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 12 مهر 1400 بروزرسانی: 12 مهر 1400 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 1585

به "زیربنای دانشگاه صنعتی شریف افزایش یافت ، کاهش تردد خودرویی در این دانشگاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زیربنای دانشگاه صنعتی شریف افزایش یافت ، کاهش تردد خودرویی در این دانشگاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید