دمای رشد قیمت وام مسکن بالا رفت

به گزارش فروش برتر، خبرنگاران : هزینه وام مسکن پس از افت ثبت شده در ابتدای هفته اخیر دوباره روندی صعودی به خود گرفته است. رکورد رشد ماهانه در سه هفته اخیر خبر از احتمال افزایش قیمت وام در هفته دوم تابستان می دهد.

دمای رشد قیمت وام مسکن بالا رفت

به گزارش خبرنگاران، هزینه در میانه هفته اخیر به کمترین حد خود در سه هفته گذشته رسید و نرخ سود را تا مرز 2.5 درصد پایین آورد. اما در خاتمهی هفته نخست تابستان، تحمل ارزانی را نیاورده و دوباره به سمت گرانتر شدن حرکت کرد.

متقاضیان وام برای خرید خانه می توانند بدون ایستادن در صف اوراق تسهیلات بانک مسکن را خریداری نموده و به اعتبار آن از این بانک هزینه خرید را مطالبه نمایند. اعتبار هر کدام از این اوراق برابر 500 هزار تومان بوده و قیمت خرید آنها در بازار خرید و فروش آن ها معین می گردد.

بالا و پایین قیمت ها در بازار اوراق مسکن

مجردین متقاضی وام درنهایت 140 میلیون تومان و متاهلین می توانند 240 میلیون تومان وام از بانک مسکن خریداری نمایند. از آنجا که می توان به اعتبار هر ورق 500 هزار تومان وام از بانک مسکن خریداری کرد بنابراین مجردین مجاز به سقف خرید280 ورق و متاهلین تنها 480 ورق خواهند بود.

ازاین طریق هزینه وام مسکن برای متاهلین و مجردین محاسبه می گردد. اما هزینه خرید وام به قیمت اوراق بستگی دارد که در بازار هر روز با توجه به عرضه و تقاضای اجرا شده کشف می گردد.

این رقم برای مجردین در 5 تیر ماه 15 میلیون و 700 هزار تومان و برای متاهلین 26 میلیون و 900 هزار تومان برآورد شد. تاهفتم تیر ماه در میانه هفته گذشته فرایند هزینه وام مسیری نزولی داشته و در نهایت به مرز 15 میلیون و 640 هزار تومان برای مجردین رسید متاهلین هم در آن روز 26 میلیون و820 هزار تومان در ازای دریافت وام، پول پرداخت کردند. این کمترین هزینه های اخذ وام برای متقاضیان از ابتدای 23 خرداد ماه تا کنون بوده است.

اما پولی که متقاضیان در طول 12 سال پس از دریافت وام می پردازند را هزینه نهایی وام مسکن می نامیم. این هزینه برای مجردینی که در خاتمه هفته کاری بازار، وام از بانک مسکن خریداری نموده اند برابر با 176 میلیون و 840 هزار تومان و برای متاهلین 328 میلیون و 610 هزار تومان محاسبه می گردد.

کمترین نرخ سود وام مسکن

باتوجه به آن که متقاضیان وام مسکن دو هزینه را برای دریافت وام می پردازند پس دیگر نرخ سود وام در حد اسمی تعریف شده آن نخواهد بود. نخست هزینه ای است که خریداران اوراق تسه در قبال خرید آن ها می پردازند و دیگری هزینه ای که در طول 12 سال آن را به بانک مسکن باز پرداخت می نمایند.

نرخ سود وام مسکن در هفته اخیر هم مانند هزینه آن مسیری در ابتدا نزولی و در خاتمه صعودی را پیمود. در روز 7 تیر ماه کمترین نرخ سود ثبت شد که معادل با 20.5 درصد بوده و در خاتمه هفته اخیر هم نرخ سود با افزایش هزینه اوراق تسه تا حد 20.8 درصد ارتقا پیدا کرد.

رکورد رشد ماهانه در هزینه وام مسکن تیر

مقایسه قیمت وام مسکن با موقعیت مشابه خود در ماه گذشته گویای رشد ماهانه قیمت این متغیر است. به این صورت که قیمت اوراق تسهیلات بانک مسکن در هر روز نسبت به موقعیت مشابه خود در ماه گذشته چه رشدی را به ثبت رسانده است؟

در آنالیز ماهانه قیمت اوراق تسه مشاهده میگردد در آخرین روز هفته نخست تابستان رشد ماهانه قیمت ها به سطح 9.05 درصد رسیده که از سه هفته قبل خود تا کنون بی سابقه بوده و بیشترین رشد تلقی می گردد. به عبارت دیگر باوجود فرایند نزولی قیمت ها در این هفته رکورد رشد ماهانه قیمت ها نشان میدهد فرایند هزینه وام مسکن صعودی است و احتمالا باید منتظر افزایش قیمت ها در این بازار در هفته دوم تابستان باشیم.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 8 مرداد 1400 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 1507

به "دمای رشد قیمت وام مسکن بالا رفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دمای رشد قیمت وام مسکن بالا رفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید