10 نکته مفید آموزشی برای دانش آموزان

به گزارش فروش برتر، شناسایی روش های کاربردی و موثر آموزشی طی سال های تحصیلی برای دانش آموزان ضروری است، اما باید توجه داشت که برای مطالعه و یادگیری تنها یک روش تعیین و مفید برای تمامی دانش آموزان وجود ندارد.

10 نکته مفید آموزشی برای دانش آموزان

به گزارش، در صورت داشتن روش های مناسب و کاربردی، مطالعه کردن و درس خواندن دیگر برای دانش آموزان امری خسته نماینده نخواهد بود.

اتخاذ راهکار های مناسب برای مطالعه در رسیدن به هدف نهایی دانش آموزان راهگشا خواهد بود. چند مورد از این راهکار ها در ادامه به نقل از سایت یونیورسیتی تی وی آورده شده است:

تعیین اهداف می تواند به دانش آموزان کمک کند تا با موفقیت تغییرات موثری در زندگی خود ایجاد نمایند. دانش آموزان باید اهدافی هوشمندانه برای خود تعیین نمایند که شامل برنامه هایی می شود که آن ها را تا رسیدن به هدف نهایی راهنمایی می نمایند.

دانش آموزان در بسکمک از اوقات احساس کمبود زمان دارند. گاهی اوقات و بدون برنامه ریزی مناسب ممکن است همه چیز با مشکل روبرو شود. بهتر است دانش آموزان یک فهرست برای کار هایی که باید انجام دهند و یادآوری هایی برای وظایفی که بر عهده دارند، داشته باشند.

در طول جلسات تحصیلی، استراحت در فواصل یک ساعته ضروری است. استراحت باید حدود پنج تا 15 دقیقه باشد. این استراحت به دانش آموز کمک می کند تا دیدگاه ذهنی و جسمی خود را تغییر دهد. در این استراحت فرایند یادگیری باید متوقف شده و به آرامش ذهنی پرداخته شود.

صاف نشستن هنگام مطالعه به فرد در تمرکز کمک می کند. بهتر است دانش آموزان یک فضای مخصوص مطالعه در اتاق خود داشته باشند که عاری از هر گونه عامل حواس پرتی باشد. هم چنین از دراز کشیدن هنگام مطالعه باید اجتناب شود.

البته دانش آموزان می توانند هرازچندگاهی فضای مطالعه خود را تغییر داده و در کتابخانه به درس خواندن بپردازند.

گاهی اوقات درس خواندن به تنهایی می تواند خسته نماینده و تحمیلی به نظر برسد. دانش آموزان می توانند به گروه های مطالعه ای که با اعضای آن راحت هستند پیوسته یا یکی از این گروه ها را خود تشکیل دهند. اعضای این گروه ها باید دانش آموزانی باشند که در فرد احساس انگیزه ایجاد نمایند.

دانش آموزان باید نسبت به مطالعات خود دارای نگرش مثبت باشند، چرا که طرز فکر افراد بر توانایی های آن ها تاثیر می گذارد. هم چنین باید افراد منفی نگر را که باعث ایجاد نگرش های منفی در دانش آموز می شوند از او دور نگه داشت.

معده خالی روی تمرکز و انگیزه دانش آموز تاثیرگذار است. دانش آموزان باید به تغذیه خود اهمیت داده و از غذا ها و میان وعده های سالم و مقوی استفاده نمایند. با معده خالی نباید درس خواندن را آغاز کرد، چرا که گرسنگی تمرکز را کاهش می دهد و هم چنین منجر به ایجاد سردرد ها و دل درد هایی می شود که مطالعه را مختل می کند. مصرف آب کافی نیز اهمیت بالایی دارد که نباید فراموش شود.

دانش آموزان می توانند با امتحان دریافت از خود، آن چه را که در جلسه امتحان رخ می دهد، پیش بینی کرده و برای آن آماده شوند. این کار هم چنین منجر به تداوم پیشرفت های دانش آموزان می شود. دانش آموزان بهتر است روند درس خواندن خود را به جای مطالعه مداوم با دریافت آزمون هایی از خود بهبود بخشند. البته دانش آموزان باید توجه نمایند در صورتی که در آزمون های اولیه عملکرد خوبی نداشتتند، ناامید نشده و با تمرین مداوم وضعیت خود را ارتقا دهند.

بسکمک از دانش آموزان در هنگام مطالعه بخش هایی از درس ها را رد کرده و به آن توجه کافی ندارند، اما باید در نظر داشت که ممکن است این کار آن ها را از فرا دریافت نکات اصلی درس ها بازدارد. بهتر است دانش آموزان همزمان با مطالعه، نکات مهم را یادداشت نمایند و در صورتی که با مفاهیم جدید و ناآشنا روبرو شدند، در مورد آن ها جست وجو نمایند.

دانش آموزان باید درس های خود را به صورت روزانه یا هفتگی مرور نمایند. در واقع باید زمان تعیینی از مطالعه را به مرور درس های قبلی اختصاص داد. این کار کمک می کند تا نقاط ضعف دانش آموز بهتر تعیین شود. هم چنین می توان در مرور درس های قبلی فعال عمل کرده و از معلم خود در این زمینه کمک گرفت.

در آخر باید توجه داشت عادات مطالعه دانش آموزان تاثیری مستقیم بر کسب نتایج آن ها دارد و انتخاب راهکار های مناسب از اهمیت بالایی در روند تحصیلی برخوردار است.

منبع: ایسنا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 1 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 177

به "10 نکته مفید آموزشی برای دانش آموزان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 نکته مفید آموزشی برای دانش آموزان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید