کشف دورترین کهکشان عالم در فاصله 13.4 میلیارد سال نوری

به گزارش فروش برتر، بر طبق مدل های کیهان شناسی که بیشتر پذیرفته شده اند، عالم تقریبا 13.8 میلیارد سال پیش، با یک انفجار آغاز شد. اکنون ستاره شناسان دورترین کهکشان عالم را در فاصله 13.4 میلیارد سال نوری رصد کرده اند.

کشف دورترین کهکشان عالم در فاصله 13.4 میلیارد سال نوری

خبرنگاران| از گذشته های دور، فیلسوفان و عالمان درباره مبدا زمان اندیشیده و حتی تلاش کرده اند که معین کنند چه زمانی همه چیز آغاز شده است. اما تنها در عصر ستاره شناسی مدرن است که ما با میزان خوبی از اطمینان به پاسخ این پرسش نزدیک شده ایم. بر طبق مدل های کیهان شناسی که بیشتر پذیرفته شده اند، عالم تقریبا 13.8 میلیارد سال پیش، با یک انفجار آغاز شد.

به گزارش خبرنگاران؛ ستاره شناسان هنوز درباره این که عالم اولیه چه شکلی بوده است، مطمئن نیستند، چرا که این دوره زمانی با عصر تاریکی کیهان مصادف شده است؛ بنابراین ستاره شناسان همواره در تلاش اند محدودیت های ابزار های خود را پشت سر بگذارند تا بفهمند کهکشان های اولیه چه زمانی شکل گرفته اند. حالا به لطف تحقیقی جدید توسط یک تیم بین المللی از ستاره شناسان، قدیمی ترین و دورترین کهشکان در عالم که تا به امروز مشاهده شده، شناسایی شده است.

به بیان ساده، عصر تاریکی حدود 370 هزار سال پس از انفجار بزرگ آغاز شد و تا یک میلیارد سال ادامه یافت. در این زمان، تنها منابع نوری، یا فوتون هایی هستند که پیشتر آزاد شده بودند - این فوتون ها امروزه نیز کماکان با عنوان تابش زمینه کیهانی قابل تشخیص اند. یا آن هایی که توسط اتم های هیدروژن خنثی آزاد شده اند. نور این فوتون ها به دلیل انبساط عالم به انداز های تغییر کرده که امروزه برای ما نامرئی اند. این اثر با عنوان انتقال به سرخ شناخته می شود. یعنی جایی که طول موج نور در راستا رسیدنش به ما از میان عالم در حال انبساط، بلندتر شده یا به سمت قرمز انتقال می یابد. برای اجرامی که در حال نزدیک شدن به ما هستند عکس این اثر رخ میدهد و طول موج کوتاه تر شده و به آبی انتقال می یابد (انتقال به آبی).

انتقال به سرخ، سرخ کیب یا سرخگَرایی (Redshift)، پدیده ای است که در آن نور گسیل شده از یک جرم (امواج مرئی، فرابنفش، پرتو ایکس، پرتو گاما و...) به سمت طول موج قرمز در انتهای طیف می رود.

یعنی نوری که توسط طیف سنج ثبت می شود طول موجی بلندتر و بسامدی کمتر از نور گسیل شده از منبع دارد. به طور مثال این پدیده هنگامی رخ می دهد که منبع تولید نور در حال دور شدن از بیننده باشد. مانند اثر دوپلر که در بسامد امواج صوتی تغییر ایجاد می کند.

نزدیک به یک قرن است که ستاره شناسان از این روش برای معین فاصله کهکشان ها و سرعت انبساط عالم استفاده می کنند. در این مورد، محققان با استفاده از تلسکوپ یک 1، میزان انتقال به سرخ کهکشان را برای معین فاصله آن، اندازه گرفتند. نتایجی که GN- z11 به دست آمد، نشان داد این کهکشان دورترین قدیمی ترین). کهکشان مشاهده شده است به طور خاص، محققان خطوط انتشار کربن از GN - z11 را بررسی کردند؛ امواجی که هنگام خروج از کهکشان در محدوده فرابنفش بوده و هنگام رسیدن به زمین، به فروسرخ (با طول موج 0.2 میکرومتر) تغییر یافته اند.

این سطح از انتقال به سرخ نشان میدهد این کهکشان همانگونه که 13.4 میلیارد سال پیش وجود داشته، مشاهده شده است. یعنی تنها 400 میلیون سال پس از بیگ بنگ در این فاصله، GN - z11 به اندازه ای دور است که خود، مرز عالم قابل مشاهده را، تعریف می کند. در حالی که این کهکشان پیش از این توسط تلسکوپ فضایی هابل مشاهده شده بود، اما برای اندازه گیری دقیق به قدرت تحلیل و قابلیت های طیف سنجی رصدخانه کک نیاز بود. اگر مشاهدات بعدی بتوانند نتایج این مطالعه را تایید کنند، ستاره شناسان می توانند با اطمینان بگویند GN - z11 دورترین کهکشان مشاهده شده است.

با مطالعه اجرامی مانند این کهکشان، ستاره شناسان امیدوارند بتوانند از رمز و راز عصر تاریک کیهان گره بگشایند؛ آن زمان که عالم تنها چند صد میلیون سال عمر داشت. در این راستا تسلکوپ های نسل بعد مانند تلسکوپ فضایی جیمز وب، به کمک ستاره شناسان خواهند آمد.

از GN-z11 بیشتر بدانیم

کهکشان GN-z11 یک کهکشان باانتقال به سرخ بالاست که در صورت فلکی خرس بزرگ پیدا شده، و تا امروز قدیمی ترین و دوردست ترین کهکشان شناخته شده در جهان قابل مشاهده است. GN-z11 دارای طیف بینی انتقال به سرخ بالای Z = 11.1 است. این رقم که نشان گر فاصله ای است که نور طی کرده تا به زمین و تلسکوپ فضایی هابل برسد فاصله ای حدود 32 بیلیون (32هزار میلیون) سال نوری از زمین است.

GN-z11 به گونه ای که ما امروز آن را می بینیم نمای این کهکشان در 13.4 بیلیون (13.4 هزار میلیون) سال پیش ابن کهکشان است که وجود داشته، تنها 400 میلیون سال پس از انفجار بزرگ مه بانگ. دوری این کهکشان در میان سطح گسترده ای از صاحب نظران (به اشتباه) 13.4 بیلیون (13.4 هزار میلیون) سال نوری برآورد شده بود. رقم انتقال به سرخ بالای Z = 11.1 هم این کهکشان را در صدر فهرست فاصلهٔ کهکشان ها قرار می دهد.

این کهکشان توسط یک گروه بررسی متشکل از تیم بررسی داده های کیهانی تلسکوپ فضایی هابل: مجمع بررسی میراث فراکهکشانی مادون قرمز عمیق تلسکوپ فضایی هابل (CANDELS شمع) و تلسکوپ فضایی اسپیتزر رصدخانه بزرگ ریشهٔ عمیق بررسی-شمالی (GOODS-شمال) شناسایی شد.

منبع: universetoday

منبع: فرادید
انتشار: 7 فروردین 1400 بروزرسانی: 7 فروردین 1400 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 1293

به "کشف دورترین کهکشان عالم در فاصله 13.4 میلیارد سال نوری" امتیاز دهید

1 کاربر به "کشف دورترین کهکشان عالم در فاصله 13.4 میلیارد سال نوری" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف دورترین کهکشان عالم در فاصله 13.4 میلیارد سال نوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید