همه چیز درباره وسایل ورزش پیلاتس؛ از مقدماتی تا حرفه ای

به گزارش فروش برتر، پیلاتس از جمله پرطرف دارترین ورزش ها در سراسر جهان است که محبوبیت آن در طول سال های اخیر افزایش یافته است. انتظار می رود ارزش صنعت جهانی پیلاتس و یوگا تا سال 2032 به 377.1 میلیارد دلار برسد. مانند سایر ورزش ها، پیلاتس از مجموعه کاملی از تجهیزات استفاده می نماید که در تعریف این ورزش و مزایای مرتبط با آن نقش دارند. جوزف پیلاتس (Joseph Pilates)، بنیان گذار ورزش پیلاتس، اصول اصلی این فعالیت و بعلاوه بعضی از تجهیزات آن را ایجاد کرد که امروزه همچنان مورد استفاده قرار می گیرند. در این مقاله نگاهی خواهیم داشت به انواع مختلف تجهیزات و وسایل ورزش پیلاتس که ممکن است در کلاس این ورزش با آن ها روبرو شوید. این آنالیز به شما یاری می نماید تا درک بهتری از خرید لوازم ورزشی مناسب برای پیلاتس پیدا کنید. چه در ابتدای راه و در حال آغاز این ورزش هستید چه در پی تقویت و ارتقای سطح فعالیت خود در پیلاتس باشید، این راهنما برای شما مفید خواهد بود.

همه چیز درباره وسایل ورزش پیلاتس؛ از مقدماتی تا حرفه ای

وسایل لازم برای ورزش پیلاتس

همان طور که در باشگاه های بدن سازی انواع تجهیزات کوچک و بزرگ از طناب ورزشی گرفته تا وزنه و تردمیل وجود دارد، وسایل ورزش پیلاتس از تجهیزات کوچک و قابل حملی همانند زیرانداز پیلاتس و حلقه پیلاتس گرفته تا بسیاری از قطعات بزرگ مانند صندلی پیلاتس و کادیلاک فرق دارد. این وسایل به افراد یاری می نماید که حرکات را به درستی و با دقت بیشتری انجام دهند و در عین حال از حمایت و ثبات بیشتری برخوردار باشند. در ادامه، لیستی از تجهیزات پیلاتس آمده است.

زیرانداز پیلاتس

زیرانداز پیلاتس اغلب با زیرانداز یوگا اشتباه گرفته می شوند. در حالی که بین این دو زیر انداز تفاوت هایی وجود دارد که باید از آن ها مطلع بود. به عنوان مثال، زیر انداز پیلاتس معمولاً ضخیم تر است و ممکن است مقدار بزرگ تر و سطح صاف تری داشته باشد. به طور کلی، همان طور که بسیاری از تمرینات باشگاهی احتیاج به خرید دمبل دارند، از آنجا که بسیاری از تمرینات پیلاتس روی کمر یا شکم انجام می گردد و افراد ملزم به انجام تمرینات چرخاندن ستون فقرات هستند، احتیاج به خرید زیرانداز ضخیم تر برای انجام تکنیک های حرکتی اساسی، تکنیک های پیشرفته و از همه مهم تر برای حمایت از بدن، لازم است.

کش پیلاتس

یکی از وسایل مورد احتیاج برای ورزش پیلاتس، کش پیلاتس یا نوار مقاوم است. کش پیلاتس جنبه تمرینات قدرتی پیلاتس را تقویت نموده و یاری می نماید تا تمرینات چالش برانگیزتر و یاری نماینده تر شوند. این ابزار ساده درگیری عضلات را تشدید و در نتیجه آن ها را تقویت می نماید. کش پیلاتس در ورزش های دیگری همانند تمرینات باله هم بسیار کاربرد دارد. بعلاوه در مقدار های متفاوت و سطوح مقاومت مختلف (سبک، میانه و سنگین) عرضه می گردد. اگر مبتدی هستید باید کش پیلاتس در سطح مقاومت و الاستیسته سبک را انتخاب کنید تا پس از تمرینات پیوسته به سطح میانه و سنگین برسید.

حلقه پیلاتس

حلقه پیلاتس که به عنوان دایره جادویی هم شناخته می گردد، یک قطعه کوچک و قابل حمل است که به وسیله جوزف پیلاتس اختراع شد. یک پایه مقاوم و در عین حال سبک که به گونه ای طراحی شده است تا برای افزایش حمایت یا ایجاد چالش بیشتر در ورزش، مقادیر متفاوتی از فشار و مقاومت را ارائه دهد. مقاومت حلقه پیلاتس، به اندازه سختی فشار دادن بستگی دارد. اما به خاطر داشته باشید که این حلقه برای فشرده شدن زیاده از حد طراحی نشده است! دایره جادویی در بسیاری از تمرینات از جمله اکستنشن لگن و بالابردن سطح تمرینات برای یاری به حرکات بدن استفاده می گردد.

فوم رولر پیلاتس

فوم رولر یک تکیه گاه استوانه ای کوچک و کلاسیک ساخته شده از فوم است که در ورزش پیلاتس استفاده می گردد. با نشستن یا دراز کشیدن روی زمین و قرار دادن فوم رولر زیر نواحی مختلفی از بدن می توانید با اعمال فشار، خود را ماساژ دهید. این ابزار برای کاهش خطر آسیب دیدگی و بعلاوه یاری به بهبود آسیب های عضلانی کاربرد دارد. بعلاوه استفاده از این وسیله در تمرین گرم کردن یا خنک کردن باعث افزایش دامنه حرکتی می گردد. فوم رولر برای تسکین درد شانه یا کمردرد افراد کم تحرکی که بیشتر روز خود را پشت میز می گذرانند ایدئال است.

توپ پیلاتس

نوپ پیلاتس یا توپ تعادل از پرکاربردترین انواع تجهیزات پیلاتس است. توپ پیلاتس تعادل و هماهنگی را بهبود می بخشد، تحرک را افزایش می دهد و به شما یاری می نماید قدرت عضلات خود را افزایش دهید و کنترل بهتری روی تمام اعضای بدن خود داشته باشید. توپ تعادل در مقدار های مختلف برای انواع تمرینات ورزشی عرضه می گردد که نمونه بزرگ آن ها حتی برای یاری به تحرک خانم های باردار کاربردی است. اگر می خواهید تمرینات نشستن روی توپ پیلاتس را انجام دهید باید برای انتخاب سایز مناسب، قد خود را در نظر بگیرید. زیرا هنگام نشستن روی توپ، زانوهای شما باید زاویه 90 درجه تشکیل دهند.

ریفورمر

اصلاح نماینده پیلاتس که به پیلاتس ریفورمر شناخته می گردد از جمله اصلی ترین تجهیزات و وسایل ورزش پیلاتس است. ریفورمر به وسیله جوزف پیلاتس زمانی که در بیمارستان افراد مجروح و آسیب دیده کار می کرد اختراع شد. او در اصل این وسیله را از تختی کشویی تشکیل شده از یک بخش نرم به همراه فنر ساخته بود تا به بیماران یاری کند عضلات خود را تقویت نمایند. ریفورمر را می توان در حالت خوابیده، به پهلو، ایستاده، زانو زده یا چهار دست و پا استفاده کرد و برای یاری به ستون فقرات، تقویت عضلات شکم و کل بدن، بهبود تعادل، بهبود تحرک و افزایش انعطاف پذیری استفاده کرد. تطبیق پذیری این وسیله باعث می شو تا هم برای افراد مبتدی هم برای حرفه ای ها بسیار کاربردی باشد.

دستگاه کادیلاک پیلاتس

دستگاه کادیلاک یا همان میز ذوزنقه ، یکی از تجهیزات همه کاره در ورزش پیلاتس است که بالاترین سطح پشتیبانی را ارائه می دهد. کادیلاک کاملا شبیه به تخت است. این دستگاه شامل یک میز روکش دار و یک قاب فلزی با چهار پایه عمودی است. قاب بزرگ دستگاه کادیلاک از میله ها و دسته های معلق پشتیبانی می نماید. تمرینات روی این وسیله از طیف وسیعی از موقعیت های بدن مثل معلق، خوابیده یا حالت ایستاده حمایت می نماید. تسمه ها، میله رول آپ و میله فشاری کادیلاک برای یاری به حرکت و در عین حال برای افزایش مقاومت در برابر حرکت و بهبود تعادل قابل استفاده است.

صندلی پیلاتس

صندلی پیلاتس یکی دیگر از اختراعات جوزف پیلاتس است که بیشتر به صندلی ووندا شناخته می گردد. این وسیله شامل یک جعبه (معمولاً چوبی) با یک صندلی روکش دار و یک پدال متصل به فنر است. فنر ها امکان افزایش یا کاهش تنش را بسته به تمرین و اندازه شدت مورد نظر فراهم می نمایند. تمرینات با استفاده از صندلی پیلاتس معمولاً در حالت ایستاده یا نشسته انجام می گردد. صندلی ووندا به عنوان یک رویکرد جامع و متنوع برای بهبود انعطاف پذیری است. هدف جوزف پیلاتس از اختراع این صندلی یاری به توان بخشی افراد آسیب دیده، تقویت و بهبود عملکرد پاها، افزایش تعادل و بهبود کنترل است. این ابزار در ابعاد فشرده طراحی شده است تا در یک فضای کوچک هم قابل استفاده باشد.

بشکه نردبان پیلاتس

بشکه نردبان پیلاتس یا لدربرل (Ladder barrel) از جمله وسایل حرفه ای ورزش پیلاتس است. ابزاری شبیه به یک بشکه روکش دار که به وسیله یک قاب کشویی به یک نردبان کوچک متصل است. بشکه نردبان برای انعطاف ستون فقرات و یاری به حرکت کمر به سمت کشش و خم شدن معکوس طراحی شده است. البته لدربرل برای تقویت عضلات شکمی و پاها هم استفاده می گردد.

اهمیت وسایل ورزش پیلاتس

تجهیزات پیلاتس به عنوان یک مکانیسم حمایتی عمل می نمایند و به شما یاری می نمایند بدن خود را در تمرینات مختلف تقویت نموده و بهبود ببخشید. بعلاوه دقت یکی از عناصر اصلی ورزش پیلاتس است. برای بهبود عملکرد خودتان و تسلط بیشتری مربی به حرکات ورزش کاران، به وسایل ورزش پیلاتس احتیاج است. در یک کلاس پیلاتس شما در حالت دراز کشیده، نشسته، ایستاده و زانوزده تمریناتی خواهید داشت. تجهیزات پیلاتس با توجه به وزن، قد و هر گونه آسیب شناسی یا نقطه ضعف قابلیت تنظیم و سازگاری دارند. وقتی ورزش پیلاتس را به یاری وسایل و ابزارهایش انجام می دهید، ایمنی و چالش بیشتری در تمرینات خواهید داشت. پیلاتس با استفاده از ابزارهایش می تواند نحوه تحرک ما را در زندگی روزمره بهبود دهد. به عنوان مثال نگه داشتن دایره جادویی یا نگه داشتن میله روی میز ذوزنقه همگی شامل نوعی گرفتن هستند. در پیلاتس ما نحوه گرفتن، بلند کردن و نگه داشتن درست را به یاری تجهیزات می آموزیم. بعلاوه در طول روز از پا ها برای فشار دادن به سطح دیگری استفاده می کنیم، مانند زمانی که در حال راه رفتن، بالا رفتن از پله یا بلند شدن از صندلی هستیم. تجهیزات بزرگ پیلاتس دارای انواع پایه ها، میله ها و پدال هایی هستند که سطوحی را برای قرار دادن پا ها و تفویت آن ها در طول تمرینات پیلاتس فراهم می نمایند.

آیا استفاده از وسایل ورزش پیلاتس برای بچه ها مجاز است؟

اگرچه مربیان حرفه ای می توانند به بچه ها استفاده از وسایل ورزش پیلاتس را بیاموزند، اما به طور کلی توصیه می گردد بچه ها زیر 10 سال بدون اجازه پزشک، ورزش پیلاتس را آغاز ننمایند. برترین زمان برای استفاده از ورزش پیلاتس در سن بالای 10 سال است و نوجوانان می توانند از ریفورمر و سایر وسایل ورزش پیلاتس تحت نظارت یک مربی باتجربه استفاده نمایند. پیلاتس، به مقدار کافی ورزشی انعطاف پذیر و قابل سازگاری است که هر کسی در هر سنی با احتیاط، از مزیت های بالای آن بهرمند گردد. اگر دوست دارید بچه هاتان از سنین پایین این ورزش را آغاز نمایند بهتر است ابتدا با وسایل پایه، سبک و ساده پیلاتس آن ها را آشنا کنید تا زمانی که آمادگی کامل برای ورود به ورزش پیلاتس را پیدا نمایند.

نکاتی برای استفاده صحیح از وسایل ورزش پیلاتس

روش پیلاتس که زمانی فقط برای رقصندگان نخبه و ستارگان سینمای هالیوود در نظر گرفته شده بود، اکنون در سراسر دنیا به وسیله بیش از 12 میلیون نفر در سنین، توانایی ها و زمینه های مختلف انجام می گردد. امروزه سبک های مختلفی از پیلاتس انجام می گردد و با پیشرفت علم آناتومی، فیزیولوژی، حرکت شناسی و پزشکی، این روش و تمرینات آن به طور قابل توجهی تکامل یافته است. با این حال، در همه سبک ها و مکاتب پیلاتس، اصول و فلسفه های اصلی که بیش از 90 سال پیش به وسیله جوزف پیلاتس تدریس شده است وجود دارد. برای انجام ورزش پیلاتس چه در خانه و چه در کلاس پیلاتس، بهتر است چند نکته را به خاطر داشته باشید؛

  • پیش از آغاز تمرینات و استفاده از هر وسیله ای ابتدا بدن خود را به خوبی گرم کنید و حرکات کششی ابتدایی انجام دهید.
  • اگر در خانه تمرینات پیلاتس انجام می دهید و کاربرد صحیح ابزاری را نمی دانید، بهتر است از کلاس ها و مربی آنلاین یاری بگیرید.
  • با تمریناتی که با سطح تناسب اندام شما مطابقت دارد آغاز کنید و با قوی تر شدن و انعطاف پذیری بیشتر، به تدریج پیشرفت کنید.
  • تمرینات خود را روان و آرام پیش ببرید. به علائم و سیگنال های بدنتان دقت کنید و در صورت احساس درد تمرین را متوقف کنید.
  • مرتباً تراز خود را در آینه آنالیز کنید تا مطمئن شوید که در شرایط درستی قرار دارید.

منابع: physioroom, complete-pilates, hfe, kellylovespilates, goalignpilates, pilatesfoundation

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 30 خرداد 1403 بروزرسانی: 30 خرداد 1403 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 2086

به "همه چیز درباره وسایل ورزش پیلاتس؛ از مقدماتی تا حرفه ای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز درباره وسایل ورزش پیلاتس؛ از مقدماتی تا حرفه ای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید