توجه جوانان به یادگیری موسیقی بومی،تاثیربزرگ جشنواره موسیقی جوان است

به گزارش فروش برتر، تهران (پانا) - محمد ذوالنوری داور موسیقی کرمانشاه معتقد است جوانان هر منطقه بواسطه برگزاری جشنواره موسیقی جوان با انگیزه بیشتر سعی در یادگیری موسیقی بومی خود دارند.فضل الله دهقان داور موسیقی مازندران نیز بر این نظر است که جشنواره موسیقی جوان به توسعه موسیقی نواحی یاری نموده است.

توجه جوانان به یادگیری موسیقی بومی،تاثیربزرگ جشنواره موسیقی جوان است

به گزارش روابط عمومی پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان، محمد ذوالنوری داور بخش نواحی جشنواره پانزدهم موسیقی جوان در شاخه موسیقی کرمانشاه با بیان اینکه جوانان هرساله مشتاقانه منتظر شرکت در جشنواره هستند،بیان داشت:من معتقدم جشنواره یک قدم بسیار مثبت و دارای یک انگیزه بزرگ است چرا که بواسطه برگزاری این رویداد مهم موسیقایی جوانان و نوجوانان با انگیزه سعی در یادگیری موسیقی منطقه خود که مدنظر جشنواره است،دارند و حس رقابتی خوب و سازنده بین آنها ایجاد شده است.گاهی احساس می کنم شاید با پذیرفته نشدن بعضی از آنها،سرخورده شوند اما می بینم برعکس کوشششان بیشتر می گردد و بعضا دیده میگردد که پیشرفت بسیار خوبی در موسیقی داشته اند.

وی با اشاره به حمایت برگزیدگان جشنواره موسیقی جوان اضافه نمود: در حال حاضر هدف همه بچه ها فقط جشنواره شده اما به نظرم بایستی بعد از جشنواره نیز رها نشوند و استادان بنام با این نوازندگان و خوانندگان کار نمایند و آنها را در جهت اصلی راهنمایی نمایند.چون این جوانان سرمایه هایی هستند که در آینده باید به آنها دل خوش کنیم و بدانیم اینها کسانی هستند که می توانند سکان موسیقی را حفظ نمایند.

ذوالنوری با بیان اینکه بواسطه برگزاری جشنواره موسیقی جوان ، موسیقی بومی به خوبی در جامعه معرفی شده، گفت: جوانان و نوجوانان هر منطقه نمی توانند موسیقی بومی شان را نادیده بگیرند. اما وقتی که به موسیقی نواحی وبه داشته هایی موسیقایی شان بها داده نگردد و یا شناختی برایشان به وجود نیاید هیچ بعید نیست به فراموشی سپرده گردد، چون در شرایط کنونی انواعی از موسیقی ها در جامعه رشد نموده که جوانها بیشتر به آن سمت گرایش پیدا می نمایند و یا آرام آرام فکر می نمایند داشته های خودشان، داشته های به روزی نیست و یک داشته های قدیمی، پیش پا افتاده و شاید هم فسیل شده است و این چیزی است که متاسفانه بین جوان های امروز در تمام گوشه و کنار کشور ما دیده می گردد.

داور بخش موسیقی نواحی در شاخه موسیقی کرمانشاه با اشاره به ملاک های داوری در زمینه تنبور گفت:یکی از مواردی که خیلی برایم اهمیت دارد نوع نگاه شرکت نمایندگان به حضور در جشنواره است اینکه آیا این کسی که در جشنواره شرکت نموده است هدفش تفننی است و یا هدفمند چرا که بسیاری کارشان خوب است اما هر چقدر هم مقام بیاورند ، موسیقی نواحی برایشان دغدغه نیست اما بعضی دیگر آینده کاریشان و نوع هدفشان بسیار ارزشمند است. دیگر فاکتور من در داوری، تسلط و اشراف بر رپرتوار موسیقی بومی است و این دو مورد در کنار اجرای خوب بسیار با اهمیت است.

ذوالنوری در انتها خاطر انشان کرد: طی چند دوره ای که افتخار داوری جشنواره را دارم شاهد پیشرفت سطح نوازندگی شرکت نمایندگان در ساز تنبور بوده ام که این جای بسیار خوشحالی و نشان از تاثیر عمیق جشنواره ملی موسیقی جوان و توجه به موسیقی بومی هر منطقه دارد.

* جشنواره موسیقی جوان به توسعه موسیقی نواحی یاری نموده است

فضل الله دهقان داور بخش موسیقی نواحی پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان به حضور استادان برجسته موسیقی کشور در این جشنواره اشاره نمود و گفت: حمایت و حضوراستادان برجسته موسیقی کشور در جشنواره به آن رونق و اعتبار بخشیده؛ البته دانش ، توانایی و کوشش های خستگی ناپذیر برگزارنمایندگان هم بستر مناسبی را برای حضور هنرمندان نوجوان و جوان در یک رقابت سالم فراهم آورده و موجب شده تا تعداد شرکت نمایندگان در جشنواره، هر سال افزایش پیدا کند.

دهقان که داور موسیقی نواحی در شاخه موسیقی مازندران است در ادامه اضافه نمود:همین که هنرمندان نوجوان و جوان برای شرکت در جشنواره موسیقی جوان، ماه ها زمان می گذارند و نغمات و قطعات موسیقی قوم و منطقه خود را تمرین و تکرار می نمایند ؛در واقع به حفظ و توسعه موسیقی محلی یاری نموده اند. علاوه بر این برگزاری جشنواره های این چنین سبب می گردد تا نوجوان ها و جوان ها با سازهای مختلف بومی چون للوا ،غرنه ، دوتار نقاره ، سرنا و قیچک آشنا شوند.

این نوازنده کمانچه به ضرورت تداوم جشنواره موسیقی جوان اشاره نمود و بیان داشت: مسئولان فرهنگی مملکتی باید کوشش نمایند تا تاثیر جشنواره ها مقطعی نباشد و تداوم پیدا کند؛ به عبارتی نباید نوجوانان و جوانان ما بعد از جشنواره به حال خود رها شوند بلکه بهتر است یک سری جلسات کارشناسی با استادان برجسته موسیقی برگزار و اقدامی عملی برای این موضوع در نظر گرفته گردد تا بلایی که سر جشنواره موسیقی البرزنشینان یعنی لیلم آمد، بار دیگر تکرار نگردد.

داور بخش موسیقی نواحی جشنواره موسیقی جوان، تداوم جشنواره ها را مستلزم صرف هزینه دانست و اضافه نمود: طبیعی است که تداوم جشنواره ها، نیازمند صرف هزینه است. بنابراین چاره ای جز حمایت سازمان ها و نهادهای دولتی، حتی بخش خصوصی از موسیقی، به ویژه موسیقی نواحی وجود ندارد.

دهقان با اشاره به نقش مهم صدا و سیما در فرایند برگزاری جشنواره موسیقی جوان گفت: تعداد مخاطبان جشنواره های موسیقی، قابل مقایسه با شمار مردمی که در سراسر ایران به رادیو گوش می نمایند یا بیننده برنامه های تلویزیونی هستند نیست به همین دلیل خوب است صدا و سیما از موسیقی محلی حمایت کند و به جای پنهان کردن ساز پشت گلدان، نوجوان و جوان امروز را با سازهای بومی و موسیقی ارزشمند خودش آشنا کند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 17 آذر 1400 بروزرسانی: 17 آذر 1400 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 1654

به "توجه جوانان به یادگیری موسیقی بومی،تاثیربزرگ جشنواره موسیقی جوان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توجه جوانان به یادگیری موسیقی بومی،تاثیربزرگ جشنواره موسیقی جوان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید