بانک ها از جوادیه رفتند و مسائل شان باقی ماند

به گزارش فروش برتر، یکی از مسائل اساسی ساکنان محله جوادیه، وجود ساختمان های متروکه ای است که سال هاست در این بخش از منطقه16 به حال خود رها شده و جز زشتی و نازیبایی منظر شهری و همچنین بروز مسائل زیست محیطی منفعتی برای اهالی ندارند.

بانک ها از جوادیه رفتند و مسائل شان باقی ماند

فروش برتر - رضا نیکنام: در چندسال گذشته تعداد شعبه های بانکی محله جوادیه به نصف کاهش یافته و این فرایند تعطیلی همچنان ادامه دارد. هرچند که در بن بست قرارگرفتن محله جوادیه و کاهش مشتریان، دلیل اصلی تعطیلی بانک ها عنوان می شود، اما مشکل اساسی تر ساختمان متروکه و بی استفاده این شعب بانکی است که به زباله دانی و محل زندگی جانوران موذی تبدیل شده و آرامش را از ساکنان سلب کرده است.

علی چیتگری کارشناس مسائل اجتماعی ساکن جوادیه که سال ها در این زمینه تحقیق و کار پژوهشی انجام داده، می گوید: اگر در جوادیه قدم بزنید به راحتی می توانید 12شعبه بانکی تعطیل شده را پیدا کنید که سال هاست رها و به فضاهای بی دفاع و بی استفاده تبدیل شده اند. بیشتر این ساختمان ها مساحت بالایی دارند و اگر به فضاهای مناسب و امکانات شهری تبدیل شوند، می توانند بخش زیادی از نیاز محله را تأمین کنند.

چیتگری به قدیمی ترین ساختمان بانکی که متروکه شده اشاره می کند و می گوید: بیش از 20سال است که ساختمان بانک صادرات در نزدیکی خیابان شهید شاه علیزاده به حال خود رها شده و کسی سراغش را نمی گیرد. دیگر ساختمان های بانکی متروکه هم بین 4 تا 7سال سابقه دارند. فقط بانک رفاه کارگران در محله جوادیه 4سال است که به انباری و محل زندگی موش ها تبدیل شده و وضع بانک تجارت در کنار بازارچه جوادیه هم بهتر از دیگر ساختمان ها نیست.

وی در ادامه به تشریح وظایف مدیریت شهری در زمینه ساماندهی ساختمان های رها شده می پردازد و می گوید: از آنجا که این ساختمان ها چهره شهر را زشت می کند، شهرداری باید وارد عمل شود و به مالکان این ساختمان ها تذکر دهد تا هرچه زودتر نسبت به سر و سامان دادن به این فضاها اقدام کنند. در صورت بی توجهی مالک یا مالکان، این املاک باید از طریق قانونی معین تکلیف شوند.

باید راهکار قانونی جست وجو کنیم

مجید مظفری شهردار ناحیه یک منطقه16 در گفت وگو با خبرنگار ما عنوان می کند که در کتاب قانون و مقررات شهرداری ها هرکدام از این عناوین یعنی املاک مخروبه، متروکه، غیرساکن، معارض و... تعاریف خاص خودشان را دارند و به همین دلیل قبل از هر اقدامی باید این نوع املاک به دقت شناسایی و مورد بررسی قرار گیرند.

او ادامه می دهد:البته قانونگذار در مواردی به شهرداری ها این اجازه را داده تا با احکام قضایی وارد عمل شوند و ضمن اخطار به مالکان این بناهای متروکه و مشکل ساز برای رضایتمندی و تأمین آسایش شهفرایندان قدم بردارند، اما هنوز نتیجه قطعی از نوع این ساختمان ها و مسائلی که برای اهالی محله جوادیه ایجاد کرده اند در دست نداریم.

مظفری با تأکید بر این نکته که باید راهکار و چاره قانونی برای حل این مسائل جست وجو کنیم می افزاید:در اسرع وقت با تیم کارشناسی ناحیه یک از محدوده بازدید میدانی به عمل آورده و با گردآوری اطلاعاتی از این ساختمان ها از جمله مساحت، مالکیت و قدمت بناها و همچنین با شناسایی مسائلی که از لحاظ منظر شهری، بهداشت و محیط زیست ایجاد شده، می توانیم مصوبات و بندهای قانونی مربوطه را کسب و اجرا کنیم.

عکس ها: حسین اینانلو

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 25 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 518

به "بانک ها از جوادیه رفتند و مسائل شان باقی ماند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بانک ها از جوادیه رفتند و مسائل شان باقی ماند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید