10 ترند مهم بازار جهانی نفت برای 2020

به گزارش فروش برتر، با انتها دریافت 2019 که سال پررویدادی در صنعت نفت و گاز بود، تحلیلگران سرگرم پیش بینی درباره سال میلادی آینده و فرایند بازارهای نفت و قیمت ها هستند.

10 ترند مهم بازار جهانی نفت برای 2020

به گزارش فروش برتر، سال جاری مجموعه ای از رویدادهای قابل پیش بینی مانند تمدید پیمان همکاری نفتی اوپک و روسیه روی داد و همچنین بازار شاهد وقایع دور از انتظاری مانند حملات سپتامبر به تاسیسات نفتی عربستان سعودی و متوقف شدن نیمی از فراوری نفت این کشور معادل پنج درصد از عرضه دنیای به مدت چند هفته بود.

عوامل زیادی در عرصه دنیای وجود دارد که بازارهای نفت در سال 2020 مورد توجه قرار خواهند داد.

بر اساس گزارش اویل پرایس، دیوید بلکمون، تحلیلگر انرژی مستقل در گزارشی برای فوربس به آنالیز بعضی از این پیش بینی ها برای بازار انرژی آمریکا و دنیا پرداخته است:

1- فراوری نفت شیل آمریکا به رشد ادامه خواهد داد

رشد شیل آمریکا آهسته شده اما همه تحلیلگران و آژانسهای انرژی همچنان انتظار دارند فرایند رشد فراوری این بخش در سال 2020 ادامه پیدا کند. نرخ رشد ممکن است به دلیل محدودیت دسترسی به اعتبار برای شرکت های حفاری کمتر گردد اما آمریکا همچنان بزرگترین سهم را در رشد عرضه نفت خارج از اوپک در سال میلادی آینده خواهد داشت.

2- شمار دکلهای حفاری نفت ثابت خواهد ماند

با وجود این حقیقت که شمار دکلهای حفاری نفت و گاز سال جاری تا 20 دسامبر بیش از 250 حلقه در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کاهش پیدا نموده است، طبق گزارش شرکت خدمات انرژی بیکرهیوز، شمار دکلهای حفاری نفت فعال آمریکا در هفته گذشته 18 حلقه افزایش یافت و به 685 حلقه رسید که دومین افزایش هفتگی متوالی و بزرگترین افزایش هفتگی از فوریه سال 2018 بود.

3- ادامه فرایند رشد صادرات نفت و LNG آمریکا

صادرات نفت و گاز طبیعی مایع (LNG) آمریکا با رشد ظرفیت زیرساخت در سال 2020، افزایش بیشتری پیدا خواهد نمود. طبق گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا در اوایل دسامبر، آمریکا در سپتامبر 2019 نفت خام و فرآورده های نفتی بیشتر در مقایسه با وارداتش، صادر کرد و به یک صادرنماینده بزرگ تبدیل شد.

طبق پیش بینی این آژانس، صادرات نفت خام و فرآورده های نفتی آمریکا در سال 2020 به طور متوسط 570 هزار بشکه در روز در مقایسه با واردات 490 هزار بشکه در روز در سال 2019 خواهد بود.

4- قیمت های نفت و گاز سال آینده در محدوده ثابتی خواهد ماند

رشد فراوری کشورهای غیرعضو اوپک که در پیمان کاهش فراوری اوپک پلاس مشارکت ندارد عمدتا توسط آمریکا، برزیل و نروژ راهنمایی می گردد و انتظار می رود این فرایند رشد، مانع از رشد بیشتر قیمت های نفت گردد. اما کاهش فراوری اوپک پلاس و بهبود رشد اقتصاد دنیای و تقاضا برای نفت، کفی برای قیمت های نفت ایجاد خواهد نمود.

5- اختلالات عرضه غیرمنتظره تاثیر محدودی روی قیمت های نفت خواهند داشت

به دلیل رشد عرضه غیراوپک، اختلالات عرضه غیرمنتظره و موقتی احتمالا نسبت به پنج سال پیش، تاثیر کمتری روی قیمت های نفت خواهند گذاشت. این مسئله در حملات اواسط سپتامبر به تاسیسات نفتی عربستان سعودی شاخص شد. اگرچه قیمت های نفت بلافاصله پس از این حملات به بالاترین حد پنج ماه گذشته صعود کرد اما در روزهای بعد همه رشد قیمتی که پس از این واقعه داشت را از دست داد.

6- ورشکستگی در صنعت شیل آمریکا افزایش پیدا می نماید

شمار ورشکستگی ها و شرکت هایی که خواهان حمایت در برابر طلبکاران هستند فرایند سال 2019 را ادامه داده و در سال 2020 همچنان رشد خواهد نمود.

طبق برآورد شرکت هاینس اند بون، صنعت نفت و گاز آمریکا تا سپتامبر شاهد ثبت 33 مورد اعلام ورشکستگی بوده که بیش از شمار 24 مورد در 2017 و 28 مورد در 2018 بوده است.

با کاهش دسترسی به سرمایه مورد احتیاج، شمار بیشتری از شرکت های کوچک تر در سال میلادی آینده در مضیقه قرار خواهند گرفت.

7- رشد ادغام و خرید در بخش نفت و گاز آمریکا

شمار رو به رشد شرکت های نفت و گاز آمریکایی که مسائل مالی دارند و گزینه های محدود آنها برای تامین اعتبار مورد احتیاج به معنای آن است که شرکت های کوچک تر توسط بازیگران بزرگتر شیل خریداری خواهند شد یا شرکت های کوچک تر برای کاهش هزینه ها و مالی شدن فعالیتشان با یکدیگر ادغام می شوند. نشانه های این فرایند در شیل آمریکا پدیدار شده و انتظار می رود این موج در سال 2020 ادامه پیدا کند.

8- دورنمای تقاضا برای نفت پس از کاهش مناقشات تجاری آمریکا و چین

قیمت های نفت در 13 دسامبر با خوش بینی فزاینده نسبت به فاز اول توافق تجاری آمریکا و چین به بالاترین حد در سه ماه گذشته صعود کرد. چند ماه پس از اعلام این خبر چین شش فرآورد نفتی و شیمیایی آمریکا را از فهرست کالاهای مشمول تعرفه واردات حذف کرد. مناقشه تجاری آمریکا و چین به یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت های نفت تبدیل شده بود و اکنون که به نظر می رسد روابط تجاری دو کشور بهبود پیدا نموده، این موضوع در قیمت های نفت منعکس شده است.

9- همکاری اوپک پلاس پس از مارس 2020 چگونه ادامه خواهد یافت

عامل کلیدی دیگری که مورد توجه بازار قرار گرفته است نحوه همکاری اوپک و متحدانش شامل روسیه پس از مارس 2020 است که مهلت اجرای توافق کاهش فراوری به سرانجام می رسد. فراورینمایندگان اوپک و غیراوپک که به گروه اوپک پلاس معروف هستند، در نشستی که اوایل دسامبر در وین داشتند، با افزودن 500 هزار بشکه در روز دیگر به کاهش فراوریشان موافقت نموده اند و از اول ژانویه سال 2020 به مدت سه ماه به میزان 1.7 میلیون بشکه در روز فراوریشان را محدود خواهند کرد. اقدام بعدی این فراورینمایندگان که به گروه اوپک پلاس معروف هستند تا حد زیادی به رشد تقاضا برای نفت بستگی خواهد داشت. همچنین اقدام بعدی این گروه به میزان پایبندی اعضای آن به توافق کاهش فراوری و عدم تقلب آنها در سهمیه های مشخص شده بستگی خواهد داشت.

10- اختلالات عرضه ناگهانی در مناطق ناآرام

فعالان بازار نفت همچنین تحولات در لیبی و عراق را که ممکن است اختلال فراوری این کشورها و محدود شدن بیشتر عرضه به بازار را به دنبال داشته باشد، رصد می نمایند. تحلیلگران بازار دنیای نفت به تحولات لیبی چشم دوخته اند زیرا این کشور از نظر تاریخی یکی از فراورینمایندگان بزرگ عضو اوپک بوده است. لیبی در سال 2012 پیش از سرنگونی معمر قذافی، حدود 1.6 میلیون بشکه در روز نفت فراوری می کرد. با این حال همه فراموش نموده اند که لیبی در سال 1970 حدود 3 میلیون بشکه در روز نفت فراوری می کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 455

به "10 ترند مهم بازار جهانی نفت برای 2020" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 ترند مهم بازار جهانی نفت برای 2020"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید