کرونا، افزایش 100 درصدی خشونت خانگی در مکزیک، کشته شدن روزانه 11 زن

به گزارش فروش برتر، مقامات مکزیک از افزایش 100 درصدی خشونت های خانگی در دوران بحران کرونا در مکزیک خبر می دهند به گونه ای که این مسئله به چالشی بزرگ برای دولت تبدیل شده است.

کرونا، افزایش 100 درصدی خشونت خانگی در مکزیک، کشته شدن روزانه 11 زن

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از تاگس شاو آلمان، تلفن ها به مراکز رسیدگی به خشونت های خانگی در مکزیک در دوران بحران کرونا صد درصد افزایش پیدا کرده است. پناهگاه ها برای زنان آسیب دیده از خشونت خواستار حمایت بیشتر از زنان در برابر خشونت شده اند.

یک کمپین دولتی با نام : تو تنها نیستی در این هفته علیه خشونت های خانگی راه اندازی شده است. شماره تلفن هایی برای موارد اضطراری اعلام شده که در دوران بحران کرونا بیش لز پیش در دسترس خواهد بود.

براساس آمارهای اعلام شده تعداد زنان، دختران و کدکانی که در قرنطینه درخواست کمک کرده اند در دوران بران کرونا تا 100 درصد افزایش پیدا کرده است.

یک زن 26 ساله با نوزادش که هفته گذشته از دست شوهر خود فرار کرده و به یکی از خانه های زنان پناه برده می گوید: از زمانی که این بیماری آمد و ما مجبور شدیم در خانه بمانیم وضع ما وحشتناک شد. شوهرم دیگر سر کار نرفت و این فرصتی شد که هر لحظه به من فحاشی کند. وی می گفت از من متنفر است. مرا تهدید به مرگ می کرد و می گفت این که دائم جلوی چشمش هستم او را عصبانی می کند.

وندی فیگوروا، از مسئولین شبکه خانه های زنان در مکزیک می گوید که ویروس کرونا بار مضاعفی شده بر دوش دولت.

وی از بحران به توان دو سخن گفته و می گوید: مکزیک با دو چالش اساسی روبروست و آن این است که هم از عده قربانیان کرونا و هم قربانیان خشونت ناشی از کرونا بکاهد. به خاطر این پاندمی ما شاهد خشونت شدید مردان هستیم. دولت حتما باید استراتژی بیاندیشد که بتواند واقعا به زنان کمک کند.

در کشور 130 میلیونی مکزیک تنها 69 خانه زنان وجود دارد. حالا این خانه ها پر هستند و نظیر این مادر جوان هم که تحت خشونت قرار گرفته زیادند.

آلیسیا لئال، مدیر کمپین کمک دولتی علیه خشونت خانگی و خانه های امن برای زنان می گوید: این زنان مجبورند با شوهرانی سر نمایند که آماده خشونت اند. علاوه بر این زندگی آنها در چاردیواری تنگی است که در آن مجال دوری از یکدیگر و فضای خصوصی وجود ندارد. فقر هم به این مجموعه اضافه می شود.

این مسئول مکزیکی همچنین می گوید: حضور دائمی مردان باعث می شود این زنان نتوانند به شماره های اضطراری تلفن نمایند و تقاضای کمک نمایند.

گرسنگی و بی پولی بر غیرقابل تحمل شدن هرچه بیشتر فضای درون خانه ها می افزاید. بسکمک زنان گزارش کرده اند که شوهرانشان آنها را با بچه در زیرزمین حبس کرده اند تا مزاحم کار از خانه آنها نشوند.

مردم در قرنطینه هستند، اما خشونت محدوده و قرنطینه ای نمی شناسد. آمار نشان می دهد روزانه ده تا یازده زن در مکزیک بر اثر خشونت خانگی کشته می شوند. دولت تا اینجای کار فقط شماره تلفن های اضطراری را در اختیار این زنان قرار داده است. ولی حامیان حقوق زنان می گویند مهم این است که دولت امکانات بیشتری برای خانه های زنان ایجاد کند.

به گفته وندی فیاگوروا خیلی از این خانه ها همچنان در انتظار بودجه حمایتی دولت برای سال جاری هستند. علاوه بر این باید جای بسیار بیشتری برای این زنان فراهم شود. مثلا از اتاق های خالی هتل ها برای اسکان این زنان استفاده شود، کاری که فرانسه هم می کند.

از هنگام تعطیلی مدارس و کودکستان ها و اماکن در کشورهای مختلف به خاطر شیوع ویروس کرونا، کارشناسان نسبت به تاثیرات روحی و روانی در قرنطینه هشدار داده اند. توجه آنها به ویژه معطوف به خشونت خانگی علیه زنان و بچه ها است. بسکمک از دولت ها اعلام کرده اند که آمار خشونت خانگی در دوران قرنطینه افزایش داشته است. یکی از نمونه ها فرانسه است. در هفته اول اعمال محدودیت خروج از خانه آمار خشونت خانگی تا یک سوم در این کشور افزایش یافت.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 8 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 779

به "کرونا، افزایش 100 درصدی خشونت خانگی در مکزیک، کشته شدن روزانه 11 زن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا، افزایش 100 درصدی خشونت خانگی در مکزیک، کشته شدن روزانه 11 زن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید