شرایط ایران در برابر کرونا زرد است ، چه زمانی قرنطینه شهر الزامی می گردد؟

به گزارش فروش برتر، رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: پس از آنالیز نمونه­ های مشکوک به کرونا در آزمایشگاه­های مرجع کشور و آنالیز آن توسط پزشکان متخصص ما از شرایط سفید خارج و وارد شرایط زرد شده ایم.

شرایط ایران در برابر کرونا زرد است ، چه زمانی قرنطینه شهر الزامی می گردد؟

به گزارش فروش برتر آنلاین به نقل از ایسنا، سردار غلامرضا جلالی در برنامه انتهای الوند که از شبکه دوم سیما با موضوع بیماری کرونا پخش شد با بیان اینکه در سطح جهان سه فرضیه برای شیوع کرونا وجود دارد، گفت: گمان اول این است که این ویروس از جهش طبیعی در ویروس کرونا به وجود آمده باشد. در واقع به صورت طبیعی و بدون دخالت انسانی این رخ داده است. سناریو دوم این است که چون در شهر ووهان یک آزمایشگاه سطح 3 وجود دارد احتمال فرار آزمایشگاهی و سپس انتقال ویروس به دیگران وجود دارد. گمانه سوم هم احتمال یک حمله زیستی با اهداف مالی از سوی آمریکایی هاست که علیه اقتصاد چین صورت گرفته باشد.

وی در خصوص اقدامات سازمان پدافند غیرعامل کشور پس از شیوع ویروس کرونا نیز گفت: ما با شیوع ویروس کرونا در چین و انتشار اخبار مبتنی بر گسترش آن در سایر کشورهای جهان، قرارگاه پدافند زیستی کشور را در حالت آماده باش قرار دادیم. اولین اقدام ما رصد، پایش و آنالیز گزارشات و همچنین ایجاد آمادگی در حوزه های تشخیصی و درمانی کشور بود تا هرگونه گزارش مشکوک به دست آمد مورد آنالیز قرار گیرد و پیگیری گردد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان این که تا دو هفته پیش همه گزارشاتی که ما از آزمایشگاه های تشخیصی کشور و مراکز درمانی می گرفتیم ورود ویروس کرونا به کشور را تایید نمی کرد، اضافه نمود: ما براساس چرخه اقدامات پدافند زیستی که شامل مراحل پیش بینی، پیش گیری، پیش کنشگری و مقابله است در مرحله پیشگیری به این نتیجه رسیدیم که شرایط کشور سفید است اما پس از آنالیز نمونه­ های مشکوک در آزمایشگاه­ های مرجع کشور و آنالیز آن توسط پزشکان متخصص در واقع ما از شرایط سفید خارج شده و وارد شرایط زرد شده ایم.

وی تاکید نمود: رویکرد قرارگاه پدافند زیستی پشتیبانی و حمایت همه جانبه از اقدامات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.

جلالی در پاسخ به این سوال که آیا منشاء بیماری کرونا که در کشور شیوع پیدا نموده شناسایی شده است، نیز گفت: سوابق بیماران و حتی فوت شدگان از سوی متخصصان برای منشایابی بیماران صورت گرفته است اما هنوز به جمع بندی مشخصی نرسیدیم بنابراین فرض ما همان انتقال به شیوه طبیعی است که در همه کشورها رخ داده است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور ادامه داد: آزمایشات ویروس شناسی نشان می دهد که ویروسی که در ایران شایع شده است همان ویروس شایع شده در چین است و تغییری در آن ندیده ایم.

وی با بیان اینکه در اقدامات مقابله ای پدافند زیستی سه پایه اساسی داریم، گفت: بحث اول رعایت نکات بهداشتی، درمانی و تشخیصی است. دوم اقداماتی با پایه امنیتی انتظامی است و در پایه سوم اقدامات رسانه ای و آموزشی است.

سردار جلالی با بیان اینکه در حوزه بهداشت و درمان برای تشخیص بیماری کیت های تشخیصی توسط WHO در اختیار کشور قرار گرفته است، توضیح داد: در حوزه درمان نیز هنوز در جهان دارو و واکسنی وجود ندارد بلکه پزشکان به درمان عوارض ناشی از این بیماری می پردازند. اما مهمترین موضوع در مقابله با کرونا در حوزه رسانه است. آنچه اهمیت دارد اطلاع رسانی درست، آموزش، پرهیز از ایجاد هراس و تقویت اعتماد عمومی به سیستم های بهداشتی و درمانی کشور است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل گفت: 60 درصد کار در حوزه رسانه آموزش و اطمینان بخشی و هدایت های بهداشتی است اگر این موضوع به درستی انجام نگردد ممکن است احتیاج به رعایت الزامات امنیتی پیدا کنیم که خوشبختانه هنوز چنین اتفاقی نیافتاده است.

وی با بیان اینکه اکنون که از فضای انتخابات بیرون آمده ایم بهتر است میزان آموزش، آگاهی بخشی و اطلاع رسانی مردم افزایش یابد، گفت: موضوع کرونا در کشور ما قابل کنترل است چون به نظر من ظرفیت های علمی، درمانی و تشخیصی کشورمان در حوزه بهداشت و درمان در رده کشورهای پیشرفته جهانست و کمبودی نداریم.

جلالی همچنین در خصوص اقدامات قرنطینه ای نیز شرح داد: در چرخه اقدامات پدافند زیستی احتمال قرنطینه زمانی است که انتشار ویروس از کنترل خارج گردد که هنوز ما در خصوص قرنطینه کردن جایی به جمع بندی نرسیده ایم.

وی با بیان اینکه در سال گذشته آیین نامه ای را با نام مرزبانی زیستی مصوب کردیم و چند هفته قبل هم مجدد آن را ابلاغ کردیم، گفت: جلسات متعددی تشکیل شده است و دستگاه های مختلف مانند نیروی انتظامی، وزارت راه و شهرسازی، تمامی مرزهای ریلی، زمینی، هوایی و دریایی تحت اقدامات کنترلی واقع شده است و مرکز کنترل بیماری های واگیردار وزارت بهداشت هم در همه مرزها مستقر است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه صداقت و صراحت زیادی در وزارت بهداشت وجود دارد و هیچ گونه گرایش سیاسی در اعلام اخبار مربوط به کرونا احساس نکردم، گفت: به نظر من اولویت وزارت بهداشت سلامت مردم است و برداشت ها و حدس های بعضی در فضای مجازی درست نیست و این بیشتر ناشی از فضای مجازی رها شده است.

وی در سرانجام تاکید نمود: درخواست من از همه فعالان سیاسی و انقلابی کشور این است که سلامت مردم را وارد مسائل سیاسی ننمایند، مساله مقابله با انتشار ویروس کرونا یک مساله ملی و جدی است . همه باید به وزارت بهداشت و درمان یاری نمایند تا انشاالله بتوانند با اتکا به قابلیت های بسیار ارزشمند بومی کشور با این ویروس مقابله نماید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 19 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 593

به "شرایط ایران در برابر کرونا زرد است ، چه زمانی قرنطینه شهر الزامی می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط ایران در برابر کرونا زرد است ، چه زمانی قرنطینه شهر الزامی می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید