شگفت انگیزترین سلاح های باستانی کشف شده تا به امروز ، عکس

به گزارش فروش برتر، در این مقاله با تعدادی از قدیمی ترین و جالب ترین سلاح های باستانی که اخیرا درسراسر جهان کشف شده، آشنا خواهیم شد.

شگفت انگیزترین سلاح های باستانی کشف شده تا به امروز ، عکس

غزال زیاری: شمشیرهای باستانی، خنجرهایی که استادانه ساخته شده اند و حتی توپ های ابتدایی؛ در طول سال های اخیر تعدادی سلاح باستانی مجذوب نماینده کشف شده که راوی داستان هایی خشونت بار از زندگی گذشتگان است. این اکتشافات صدها هزار سال خشونت را در تاریخ بشر روایت می نمایند؛ از عصر یخبندان تا قرون وسطی.

در ادامه با تعدادی از مجذوب نماینده ترین و جالب ترین این سلاح های باستانی آشنا خواهیم شد.

1-چوب پرتاب متعلق به عصر یخبندان

اولین موردی که در تور سلاح ها به آن بر می خوریم، متعلق به عصر یخبندان است؛ دوره ای که در آن گونه منقرض شده انسان هایدلبرگی از ابزارهای خاصی برای شکار استفاده می نموده. این چوب پرتاب که حدود 65 سانتی متر طول دارد، در آلمان یافت شد و احتمالا قدمت آن به 300 هزار سال قبل بر می گردد و طبق گفته کارشناسان دانشگاه توبینگن، از آن برای زخمی کردن یا کشتن طعمه های کوچکی مثل خرگوش، قو و اردک استفاده می شده.

انسان های هایدلبرگی بعلاوه از نیزه های بلند نیز برای شکار استفاده می کردند. بیشتر سلاح های چوبی مدتهاست که از بین رفته اند ولی در سایت شونینگن در آلمان، نمونه هایی استثنایی از این سلاح های باستانی نگهداری می شوند.

2- شمشیر بسیار قدیمی

آنچه تا پیش از این تصور می شد که یک شمشیر قرون وسطایی است، در واقع یکی از قدیمی ترین شمشیرهایی است که تا به امروز کشف شده.

این سلاح ساده، چندی پیش به وسیله ویتوریا دال آرملینا، دانشجوی باستان شناسی در صومعه سن لازارو دلی آرمنی کشف شد. در آن موقع به نظر می رسید که این سلاح تنها چند صد سال قدمت دارد ولی خود دال آرملینا متوجه شد که این شمشیر بیشتر شبیه به سلاحی متعلق به عصر برنز است تا یک شاهکار دوره قرون وسطی. او و همکارانش بعد از آنالیز دقیق تر شمشیر دریافتند که متعلق به اوایل عصر برنز و حدود 5هزار سال پیش است و از آلیاژ مس و آرسنیک ساخته شده. این شمشیر متعلق به منطقه آناتولی و شرق ترکیه فعلی است؛ جایی که شمشیر برای اولین بار درآنجا ساخته شد.

3- یک دسته شمشیر زیبا

بهار سال جاری وقتی فردی به نام رومان نوواک در جستجوی قارچ در جمهوری چک، در دل طبیعت مشغول گشت و گذار بود، به چیزی به مراتب مهم تر از قارچ برخورد: یک تکه فلز که از خاک بیرون زده بود. آقای نوواک آن را از خاک بیرون کشید و متوجه شد که تیغه یک شمشیر است. او آغاز به کندن زمین کرد و نه تنها به یک شمشیر رسید بلکه یک تبر برنزی هم پیدا کرد.

دسته شمشیر با کنده کاری های دایره ای و هلالی شکل ظریفی تزئین شده بود. باستان شناسان موزه سیلزی بعد از آنالیز این آثار، آنها را متعلق به عصر برنز، یعنی حدود 3300 سال پیش تشخیص دادند. البته هنوز معین نیست که چرا شمشیر در میانه جنگل بوده؛ هرچند که شاید باران های اخیر آنقدر خاک های اطراف را شسته که این شمشیر برای اولین بار بعد از هزاران سال به نزدیک سطح زمین رسیده. حالا و با کشف این شمشیر، باستان شناسان در نظر دارند تا منطقه ها اطراف را بیشتر مورد آنالیز و مطالعه قرار دهند.

4- کشف یک قبر عجیب

حدود 2500 سال پیش در منطقه ای که امروزه سیبری نامیده می گردد، یک مرد، دو زن و یک بچه در یک قبر به خاک سپرده شده بودند. در کنار آنها در قبر، یک گنجینه بزرگ شامل خنجرهای برنزی، چاقو و تبر دیده می شد.

این بخشی از فرهنگ تمدن تاگار بود که در عصر برنز بین قرن های 8 تا 1 قبل از میلاد مسیح در سیبری زندگی می کردند. سلاح ها معمولا در کنار مرد و زن جوان تر قرار داده می شد و چندان غیرعادی نبود که زنان تاگار هم با سلاح دفن شوند. البته زنان این قوم معمولا تیر و کمان داشتند و به ندرت تبری در قبر آنها یافت می شد. مرد و زنی که در این قبر یافت شدند، احتمالا در هنگام مرگ 30 تا 40 سال سن داشتند. جسد زنی حدودا 60 ساله زیر پای آنها به حالت حلقه زده نهاده شده بود. باستان شناسان در گوشه و کنار قبر استخوان های یک نوزاد که کمتر از یک ماه سن داشت را نیز یافتند.

5- سلاح های استخوانی

پیدا شدن یک چاقو با دسته ای از استخوان در جزیره Man در نزدیکی انگلیس حکایت از خلاقیت مردمان باستان در ساخت سلاح داشت. اولین نمونه از این چاقو در دهه 1970 یافت شده بود و دسته استخوانی آن سال جاری مورد تجزیه و تحلیل نهاده شد. این دسته استخوانی چاقو در قبری یافت شده بود که در آن استخوان های سوزانده شده چهار فرد که دست کم یکی از آنها نوجوان و یکی دیگر کودک بود، دیده می شد. باستان شناسان در کنار این استخوان های نیمه سوخته که در دو کوزه جمع آوری شده بودند، تعدادی مهره های استخوانی و یک دسته چاقوی استخوانی یافتند که احتمالا از استخوان گاو یا اسب ساخته شده بود.

تیغه چاقو از بین رفته بود ولی ابعاد دسته چاقو نشانگر این است که احتمالا ابعاد آن به مقدار یک چاقوی مدرن رومیزی بوده است.

احتمالا مجموعه وسایل دیگری که در این اکتشاف به دست آمد، از این چاقو مجذوب نماینده تر بوده: استخوان های کارشده مستطیلی به طول 30 میلیمتر با گوشه هایی گرد که تا پیش از این هرگز چنین استخوان های مستطیل شکلی رویت نشده بود و معین نیست که چه کاربردی داشته اند.

بیشتر بخوانید:

  • ادعای ترسناک یک استاد دانشگاه: موجودات فرازمینی در زمین حضور دارند!
  • حیوان عجیب مقدار ببر با پوست کرگدن و دندان های شمشیری!/ عکس

6- خنجر رومی با تزئینات فراوان

تمیز کردن و بازسازی این خنجر رومی نه ماه به طول انجامید تا معین گردد که چه شی فلزی بی نظیری است.

این خنجر رومی با تزئینات خیره نماینده اش حدودا 35 سانتی متر طول دارد و در قبر یک سرباز رومی در هالترن در محل پایگاه نظامی رومی کشف شد و متعلق به سال 27 قبل از میلاد تا 14 بعد از میلاد مسیح است. این خنجر یکی از معدود سلاح های کشف شده در این قبرستان است.

تیغه خنجر از جنس آهن است و دسته آن با نقره منبت کاری شده است. غلاف شمشیر هم غلاف مجللی بود که با چوب و شیشه قرمز، لعاب، نقره و نیلو (مخلوطی سیاه از جنس گوگرد، مس، نقره و سرب) تزئین شده بود. رومی ها معمولا سلاح هایشان را با اجساد دفن نمی کردند و به گفته باستان شناسان، مشاهده این خنجر در قبر کمی رمزآلود است.

7- شمشیری برای زندگی بعد از مرگ

زمانی که باستان شناسان قبر 1100 ساله یک جنگجوی وایکینگ در نروژ را باز کردند، از یافتن یک خنجر در آن حیرت زده نشدند: وایکینگ ها عموما با سلاح هایشان دفن می شدند ولی آنچه باعث تعجب باستان شناسان شد این بود که شمشیر در سمت چپ این جنگجو قرار داشت. چرا که در بیشتریت مواقع شمشیر یک وایکینگ در سمت راست او در قبر قرار داده می شد.

در حالت عادی، یک جنگجوی راست دست، شمشیرش را در سمت چپ لباس جنگش نصب می نماید تا به راحتی بتواند آن را بیرون بکشد. اما واقعیت این است که دفن جنگجویان وایکینگ با شمشیر در سمت راستشان گویای این است که آنها به آئینه پس از مرگ اعتقاد دارند. یعنی همه چیز در دنیای بعدی برعکس می گردد.

پس احتمالا جنگجویی که اخیرا قبرش در نروژ کشف شده، چپ دست بوده که شمشیرش را در سمت راستش دفن نموده اند تا برای زندگی پس از مرگ آماده باشد.

8- شمشیری در دریاچه

در قرن شانزدهم، جسد یک جنگجوی قرون وسطایی در ته دریاچه ای در لیتوانی نهاده شده. در اواخر سال 2020 بقایای این جسد همراه با سلاح های سرباز در این دریاچه یافت شد. معین نیست که چرا این سرباز داخل دریاچه افتاده. رسوبات به صورت کاملا طبیعی روی بدن او بودند و او در عمق نه متری زیر سطح آب دفن شده بود. نزدیک بقایای جسد او دو چاقو با دسته های چوبی و یک شمشیر آهنی یافت شد که به طرز حیرت آوری سالم مانده بودند.

9- توپ قدیمی و اولیه

آنچه در پارک ملی کرکای کرواسی یافت شد، در نگاه اول شبیه یک قمقمه یا کلمن سنگین به نظر می رسید. اما در واقع سلاحی بود که به قرن هفدهم یا هجدهم میلادی بر می گردد.

این ابزار یک ماچکولا است؛ نوعی خمپاره که در هنگام محاصره یک قلعه از آن استفاده می شده. این سلاح برنزی در نزدیکی قلعه Nečven ، یک خرابه باستان شناسی که قدمت آن به قرن چهاردهم میلادی بر می گردد، یافت شد. ماچکولا در داخل یکی از دیوارهای قلعه پیدا شد و احتمالا ارزشی تشریفاتی و دفاعی داشته.

طبق سنت های آن دوران، در بعضی مواقع با شلیک یک ماچکولا، جشن های فستیوال زمستانی اعلام می شد و یا پیروزی در یک مسابقه سوارکاری سنتی که هر ساله در سینج در کرواسی برگزار می شد، اعلام می گشت.

منبع: livescience

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 10 خرداد 1402 بروزرسانی: 10 خرداد 1402 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 2025

به "شگفت انگیزترین سلاح های باستانی کشف شده تا به امروز ، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شگفت انگیزترین سلاح های باستانی کشف شده تا به امروز ، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید