خبرنگاران حاجی میرزایی: بدون هماهنگی ستاد کرونا امتحان حضوری برگزار نمی کنیم

به گزارش فروش برتر، تهران - خبرنگاران- وزیر آموزش و پرورش درباره برگزاری آزمون خاتمه سال گفت: فقط پایه های نهم و دوازدهم به دلیل انجام هدایت تحصیلی و شرکت در کنکور سراسری آزمون حضوری دارند اما ممکن است با محدودیت های ستاد ملی کرونا روبرو باشیم در این شرایط زمان را به تاخیر می اندازیم و امتحان را در زمان دیگری خواهیم داشت.

خبرنگاران حاجی میرزایی: بدون هماهنگی ستاد کرونا امتحان حضوری برگزار نمی کنیم

وزیر آموزش و پرورش درباره برگزاری آزمون پایان سال گفت: فقط پایه های نهم و دوازدهم به دلیل انجام هدایت تحصیلی و شرکت در کنکور سراسری آزمون حضوری دارند اما ممکن است با محدودیت های ستاد ملی کرونا روبرو باشیم در این شرایط زمان را به تاخیر می اندازیم و امتحان را در زمان دیگری خواهیم داشت، الان هم با ستاد ملی کرونا در ارتباطیم و بدون نظر آن ها تصمیم نخواهیم داشت.

به گزارش خبرنگاران،محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش در برنامه تیتر امشب شبکه خبر افزود: تصمیم فعلی این است که آزمون ها در تمام دوره های تحصیلی بعد از عید فطر شروع و قبل از انتخابات به پایان برسد و این شرایط تداوم دارد مگر اینکه اوضاع تغییر کند.

وزیر آموزش و پرورش در واکنش به سوال برخی دانش آموزان مبنی بر اینکه در مقابل آموزش مجاری چرا امتحان حضوری است، گفت: نگران دانش آموزان و اعتراضات بعد از آن هستیم، امتحان سراسری اطمینان بخش تر است و برای کاهش نگرانی خانواده ها قطعا می گوییم کنار آن ها هستیم و بدون نظر آن ها کار نخواهیم کرد.

وی درباره شرایط بازگشایی مدارس در سال تحصیلی جدید گفت: همانطور که در اجلاس وزرای آموزش و پرورش مطرح شد، معلم و مدرسه جایگزین ندارد چراکه مدرسه تنها کارکرد آموختن ندارد بلکه بلوغ اجتماعی و نیاز دانش آموزان را برطرف می کند پس دنیا نشان می دهد که باید به سمت بازگشایی مدارس رفت.

حاجی میرزایی ادامه داد: جمع بندی دنیای این است که هر کاری می کنید مدارس را باز نگه دارید و من هم به ستاد ملی کرونا پیشنهاد دادم حتی اگر یک ساعت در روز می شود دانش آموزان را به مدرسه بیاوریم و امیدواریم در شروع سال تحصیلی جدید مدارس حضوری باشد.

وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به نگرانی والدین در این مورد گفت: بنده هم یک پدر هستم، دغدغه ها را درک می کنم و کاری بدون نظر مسئولان بهداشتی نخواهیم داشت؛ در شرایطی که مصونیت جمعی ایجاد شده باشد مدارس بازگشایی می شوند و اگر چنین شرایطی در مهر 1400 نباشد روش غیرحضوری خواهیم داشت البته امیدواریم مسئولان کشور این شرایط را زودتر ایحاد کنند.

**معلمان، تمام وقت درگیر آموزش هستند

او اظهار کرد: ارتباط با دانش آموزان از حیث پاسخ دهی به سوالات و آموزش پیچیده تر شده است و معلمان کار دشواری دارند، همچنین بستر فعلی آموزش مقید به زمان نیست و تمام وقت معلمان درگیر دانش آموزان می شود.

حاجی میرزایی ادامه داد: قبل ار کرونا خانواده ها تا این حد با تعلیم و تربیت همراه نبودند، اما اکنون مداخله و مشارکت بیشتر شده و شرایط متفاوتی رقم خورده است.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه کتاب های درسی سال آینده مجهز به بارکد شدند، گفت: این امکان در امر تحصیل به دانش آموزان کمک می کند و قطعا اگر شرایط بازگشایی نباشد، بازگشایی نسبی راه حل بهتری است.

او تاکید کرد: با تمهیدات اجرا شده به طور قطع مهر 1400 قوی تر و با برنامه بهتری نسبت به شهریور 99 پیش خواهیم رفت.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه در شرایط فعلی آموزش غیرحضوری همچنان مشکلاتی برای دانش آموزان وجود دارد، گفت: روش های قبلی مسبوق به سابقه بود، اما اکنون شرایط جدیدی داریم وسهم دانش آموزان هم در فراگیری علم افرایش پیدا می کند علاوه بر آن فعالیت هایی که در شبکه شاد داریم بسیار بالاست و گاه ترافیک شبکه داریم.

به گفته حاجی میرزایی البته از روزی که شاد فعالیتش شروع شده است هفته به هفته شرایطش رو به بهبودی رفته است و سیر پیشرفت مشهود است.

**معلمان همپای سایر کارکنان دولت در یک نظام حقوقی قرار ندارند

او درباره رتبه بندی معلمان شرح داد: در مجلس غالب کنندگان پیگیر مطالبات هستند و امیدوارم فرایند کار در مجلس به سرعت طی شود.

به گفته حاجی میرزایی رتبه بندی با هدف ایجاد انگیزه برای معلمان است و بر این اساس فارغ از رتبه بندی که معمولا بر حسب مدرک تحصیلی در هر دستگاهی داریم؛ در این رتبه بندی صلاحیت های واقعی معلمان را شناسایی می کنیم، معلمانی که دانس آموزان را برای فردا تربیت می کند بنابراین هدف این رتبه بندی افزایش حقوق نیست.

وزیر آموزش و پرورش گفت: معلم کارمند نیست و نمی توانیم معلمان را همپای سایر کارکنان دولت در یک نظام حقوقی و پرداخت قرار دهیم، ابزار کار معلمان انسان ها هستند و اصلی ترین سرمایه خانواده ها به دست معلمان سپرده می شود پس باید به این قشر جایگاه ویژه ای داد و در حال تلاش هستیم تا معلمان از قانونی خاص برخوردار شوند.

**آرامش در شرایط جذب نیروی انسانی

حاجی میرزایی درباره جذب نیروی انسانی گفت: در شرایط نیروی انسانی به آرامش نسبی رسیدیم البته زمانی که ابتدای مسئولیتم در شهریور 98 بودم بیش از 100 هزار نفر آموزشیار نهضت، مربی پیش دبستانی و نیروی خرید خدمات آموزشی داشتیم و در این مدت فعالیت 102 هزار ردیف استخدامی کردیم و آنچه که قانون برای این گروه ها مشخص تکلیف کرده بود اجرایی کردیم.

او ادامه داد: همه کسانی که شرایط استخدامی شان قبل از 92 بودند در حال مشخص تکلیف شدن هستند، تعداد آن ها 57 هزار نفر است که از این تعداد حدود 30 هزار نفر دیگر از نظر مشخص تکلیف باقی ماندند و آن ها هم در آینده نزدیک شرایط شان مشخص است.

به گفته او بعد از سال 92 آموزش و پرورش جذب حق التدریس نداشته است و خرید خدماتی داشتیم، اما قانون در قبال آن ها تعهد استخدامی ندارد و این افراد برای استخدام شدن باید مانند سایرین در کنکور سراسری یا آزمون استخدامی شرکت کنند، امتیازی که این ها دارند می توانند به میزان سال فعالیت در حرفه معلمی به سقف مجاز سنی شرکت در آزمونشان اضافه شود؛ مثلا اگر بقیه با 24 سال سن مجاز به استخدام باشند اما اگر فردی خرید خدماتی 28 ساله باشد و 4 سال سابقه کار داشته باشد، امکان شرکت در آزمون استخدامی را دارد.

او درباره شرایط معلمان دانشسرایی اظهار کرد: با همکاری دیوان عدالت کار حل شد، قبلا حکم وحدت رویه ای را دیوان صادر کرده بود که با همکاری دیوان عدالت این مشکل برطرف شد.

وزیر آموزش و پرورش درباره مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر جذب نیرو از دانشگاه های فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی گفت: در شوای عالی انقلاب فرهنگی به دلیل اهمیت جایگاه رفیع معلمی صرفا افراد از طریق فراخوان عمومی جذب نیرو انجام شود و این موضوع به افزایش کیفیت حرفه معلمی کمک می کند.

حاجی میرزایی با قدردانی از همه کسانی که در امر آموزش مشارکت داشتند، گفت: در شرایط کرونا والدین هم همکاری خوبی با مدارس داشتند و از آن ها هم تشکر می کنم.

منبع: ایرنا
انتشار: 1 خرداد 1400 بروزرسانی: 1 خرداد 1400 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 1392

به "خبرنگاران حاجی میرزایی: بدون هماهنگی ستاد کرونا امتحان حضوری برگزار نمی کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران حاجی میرزایی: بدون هماهنگی ستاد کرونا امتحان حضوری برگزار نمی کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید