حداقل دستمزد کارگران باید 4 میلیون و 940 هزار تومان باشد، با پیشنهاد 15 درصد در مذاکره شرکت نمی کنیم

به گزارش فروش برتر، نماینده کارگران در شورای عالی کار با اشاره به اینکه برای حفظ قدرت خرید کارگران دستمزد سال آینده حداقل باید 4 میلیون و 940 هزار تومان باشد گفت: سعی می کنیم پیشنهاد 15درصد را نشنویم در غیراین صورت در میز مذاکره شرکت نخواهیم کرد.

حداقل دستمزد کارگران باید 4 میلیون و 940 هزار تومان باشد، با پیشنهاد 15 درصد در مذاکره شرکت نمی کنیم

به گزارش گروه اقتصادی فروش برتر علی خدایی، کننده کارگران در شورای عالی کار، درباره دستمزد کارگران گفت: افزایش دستمزد قرار است به قدرت خرید مردم تبدیل شود و قدرت خرید مردم نیز تقاضای بازار برای خرید است. این یک وجه از نگاه ما است. با توجه به شرایط کشور و جنگ اقتصادی، تقریباً تولیدات کشور، در داخل مصرف می شود که نیمی از جمعیت کشور دقیقاً کارگران و خانواده هایی هستند که قرار است دستمزد و حقوق آن ها بر اساس مصوبه شورای عالی کار افزایش یابد.

وی با بیان اینکه در نگاه به اقتصاد نگرش های متفاوتی با کارفرمایان داریم بیان نمود: برای معین دستمزد، یک تکلیف قانونی داریم که باید اجرایی شود. فرار از قانون بحرانی در بین تمام بحران ها است. مطابق ماده 41 قانون کارباید دستمزد کارگران را مطابق نرخ تورم و بند دوم ماده 41 قانون کار، که بیان می کند مزد معین شده بدون در نظر دریافت ویژگی جسمی، روحی و نوع کارباشد، بایددر حدی باشد که حداقل های زندگی را تأمین کند.

خدایی بیان نمود:ماده 41 قانون کار تأکید دارد که دستمزد به دور از در نظر دریافت ویژگی جسمی، روحی و نوع کار معین شود. قانون ما را مستثنا می کند که دستمزد بدون در نظر دریافت این ویژگی ها برای کارگران معین شود. مدت ها است که بند دوم ماده 41 قانون کار مغفول مانده است و بین حداقل های زندگی که در قانون به آن اشاره شده است، فاصله ای وجود دارد. علت اینکه تا کنون این موضوع جبران نشد، این بود که فکر می کردیم شاید نتوان به یکباره عقب ماندگی را جبران کرد، برای سال 99 رقم سبدمعیشت کارگران 4 میلیون و 940 هزار تومان است که با حضور شرکای اجتماعی به نتیجه رسیدیم. این عدد سال گذشته 3 میلیون و 760 هزار تومان بود، شاید این رقم برای زندگی در تهران جوابگو نباشد، اما با توجه به اینکه معین دستمزد ملی است به صورت میانگین در کل کشور این رقم را معین کردیم.

وی اضافه نمود: برای اینکه نگذاریم فاصله عمیق تر شود، برای بازگرداندن کارگران به ابتدای سال 98، موظف هستیم در حداقلی ترین حالت فاصله ایجاد شده بین سبد معیشت سال گذشته و امسال را جبران کنیم. یعنی تأثیر تورم بر هزینه های زندگی ملاک قرار گیرد.

کننده کارگران در شورای عالی کار درباره مسائل بنگاه های تولیدی گفت:یکی از بحران ها در بنگاه های تولیدی نبود قدرت خرید در میان مردم است. با در نظر دریافت تحریم های ظالمانه، بخش عمده خریداران خدمات و محصولات کشور مردم هستند و جامعه کارگری بیش از 42.5 میلیون نفر را تشکیل می دهد، وقتی در معین دستمزد، قدرت خریدسرکوب شود به رکودی دامن می زنیم که درجامعه حاکم است.

خدایی بیان نمود:برای حفظ قدرت خرید کارگران و حفظ شرایط موجود بایدقدرت خرید کارگران در سال گذشته را به دستمزد اضافه کنیم. یعنی یک میلیون و 180 هزار تومان باید به دستمزد اضافه شود تا حداقل قدرت خرید مردم حفظ شود.

وی در واکنش به نظر کارفرمایان برای افزایش 15 درصدی افزایش دستمزد گفت: اینکه یک کارگر در یک شهری حاضر است با کمترین حقوق کار کند، ناشی از رضایت است؟ قطعاً ناشی از رضایت نیست. شرایط این را به فرد تحمیل کرده است. سواستفاده از شرایط نیاز فرد استثمار است. نیروی کار در هر کجای کشور با کمتر از حداقل وزارت کار در شرایط استثمار است. چرا که شرایط خوددر عقد قرارداد را از دست داده است. وظیفه نهاد حاکمیتی است که جلوی این تخلف را بگیرد. حدود 3.5 میلیون نفر کارگربه صورت غیر رسمی مشغول کار هستند که یکی از مسائل جامعه کارگری است. زمانی که بنگاه های کمتر از 10 نفر از شمول قانون کار خارج شده اند بدون شک به آن ها اجازه دادیم که کارگر به صورت غیر رسمی کار کند.

کننده کارگران در شورای عالی کار تأکید کرد: چرا کارفرمایان برای افزایش اقتصادیات بر ارزش اضافه نموده اعتراضی نمی کنند؟ زمانی که مواد اولیه گران شد چرا اعتراض نکردید؟ بر اساس قانون اگر بخواهیمی قانونی رفتار کنیم و به قانون عمل کنیم دستمزد کارگران باید 4 میلیون و 940 هزارتومان باشد، اما در جلسات مزدی مذاکره می کنیم. اگر قرار است دستمزد به صورت ملی معین نشود، وارد مذاکره نخواهیم شد. اعتقاد دارم، مجموع درآمد کارگران درکمترین حالت باید یک میلیون و 180 هزار تومان افزایش یابد. سعی می کنیم پیشنهاد 15 درصد را نشنویم، در غیر این صورت در میز مذاکره شرکت نخواهیم کرد. ملاک ما باز گرداندن قدرت خرید کارگران است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 28 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 623

به "حداقل دستمزد کارگران باید 4 میلیون و 940 هزار تومان باشد، با پیشنهاد 15 درصد در مذاکره شرکت نمی کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حداقل دستمزد کارگران باید 4 میلیون و 940 هزار تومان باشد، با پیشنهاد 15 درصد در مذاکره شرکت نمی کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید