توافق اعضای اوپک برای تمدید سه ماهه محدودیت عرضه نفت

به گزارش فروش برتر، تهران (پانا) - وزیر انرژی الجزایر خاطرنشان کرد اعضای اوپک در نشست رسمی روز دوشنبه درباره ضرورت تمدید محدودیت عرضه فعلی اوپک به مدت سه ماه از ژانویه به توافق رسیدند و برای متقاعد کردن همکارانشان در گروه اوپک پلاس به منظور حمایت از این اقدام کوشش خواهند کرد.

توافق اعضای اوپک برای تمدید سه ماهه محدودیت عرضه نفت

به گزارش ایسنا، طبق گزارش خبرگزاری دولتی الجزایر، عبدالمجید عطار، وزیر انرژی الجزایر و رییس دوره ای اوپک اعلام نمود در سطح اوپک اعضای گروه برای تمدید محدودیت عرضه 7.7 میلیون بشکه در روز تا خاتمه مارس توافق دارند.

اوپک پلاس قرار است توافق کاهش فراوری را از ژانویه به میزان حدود دو میلیون بشکه در روز تسهیل کند. اما با توجه به ضعیف شدن تقاضا تحت تاثیر موج دوم شیوع ویروس کرونا و قرنطینه در کشورهای مختلف، این گروه ادامه محدودیت عرضه فعلی 7.7 میلیون بشکه در روز معادل هشت درصد از تقاضای جهانی در ماههای نخست سال 2021 را آنالیز نموده و این موضع مورد حمایت عربستان سعودی قرار گرفته است.

منابع مطلع در اوپک اظهار نموده بودند مشاوره های غیررسمی که روز یکشنبه انجام گرفت، پیروز نبودند و این گروه افزایش تدریجی فراوری از ژانویه را مورد آنالیز قرار داده است.

یک منبع مطلع در این باره گفت: اوپک احتمالا با ادامه محدودیت عرضه فعلی در سه ماهه نخست سال 2021 درصورت عدم موافقت کشورهای غیراوپک در نشست روز سه شنبه موافقت خواهد نمود.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین اعلام نمود اختلافات میان روسیه و اوپک به شدت اوایل سال 2020 که اختلاف نظرات به شکست مذاکرات اوپک پلاس و افزایش فراوری نفت منجر شد، نیست. اما پسکوف گفت: ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه برنامه ای برای تماس با سران عربستان سعودی پیش از نشست اوپک پلاس ندارد. این اقدام در گذشته به حل اختلافات موجود یاری نموده بود.

بر اساس گزارش رویترز، قیمت نفت با 0.5 درصد کاهش، به 48 دلار در هر بشکه رسید و طبق پیش بینی دویچه بانک، در صورت عدم توافق فراورینمایندگان اوپک پلاس درباره تمدید محدودیت عرضه، قیمتها ممکن است حداکثر 10 درصد سقوط نمایند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 11 دی 1399 بروزرسانی: 11 دی 1399 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 1126

به "توافق اعضای اوپک برای تمدید سه ماهه محدودیت عرضه نفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توافق اعضای اوپک برای تمدید سه ماهه محدودیت عرضه نفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید