بهترین زمان تزریق واکسن آنفلوآنزا

به گزارش فروش برتر، رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت ضمن توصیه هایی در آستانه فصل سرد سال، درباره واکسن آنفلوانزا، گروه های هدف و بهترین زمان تزریق آن توضیحاتی را ارایه داد.

بهترین زمان تزریق واکسن آنفلوآنزا

به گزارش گروه رسانه های فروش برتر، محمدمهدی گویا در گفت وگو با ایسنا، با اشاره با آغاز فصل سرد سال، گفت: با قرار دریافت در نیمه دوم سال معمولا احتمال بروز عفونت تنفسی بویژه در افراد بالای 65 سال، بیماران قلبی - ریوی، افراد دارای نارسایی های کلیوی، مبتلایان به دیابت کنترل نشده و... افزایش می یابد. گروه عمده دیگری که در معرض ابتلا به عفونت های تنفسی قرار می گیرند نیز دانش آموزان هستند .

هشدار درباره عفونت های تنفسی در دانش آموزان

وی در مورد ابتلای دانش آموزان به عفونت های تنفسی ادامه داد: از آنجایی که دانش آموزان در فضای کوچک کلاس درس مدت زمان زیادی در روز را با یکدیگر می گذرانند، احتمال اینکه فرد ناقل، عفونت را به سایرین منتقل کند نیز افزایش می یابد .

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با تاکید بر لزوم مراقبت های حین بیماری جهت جلوگیری از سرایت بیماری به دیگران، اظهار کرد: تمام افرادی که به عفونت های تنفسی مبتلا می شوند، شرایط یکسانی ندارند؛ به طوری که افرادی که سیستم ایمنی ضعیف تری دارند ممکن است در مواجهه با بیماری، انواع شدید آن را تجربه نموده و حتی نیازمند بستری در بیمارستان باشند. بر این اساس همیشه توصیه جدی ما به کسانی که به بیماری عفونت تنفسی مبتلا می شوند، رعایت نکات بهداشتی است. در مجموع یک سرماخوردگی ساده در فردی که سیستم ایمنی اش ضعیف است می تواند مسائل عدیده ای ایجاد کند .

مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک ممنوع

وی اضافه کرد: نکته مهم، توجه به توصیه های پزشک و عدم درمان خودسرانه است. درمان های خودسرانه بویژه مصرف بدون تجویز آنتی بیوتیک ها ممکن است نه تنها فایده ای نداشته باشد، بلکه به ضرر بیمار نیز تمام گردد. از طرف دیگر عفونت تنفسی ماهیت ویروسی داشته و نیازی به مصرف آنتی بیوتیک ندارد، مگر اینکه با تشخیص پزشک باشد .

آداب تنفسی را رعایت کنید

گویا با تاکید بر لزوم رعایت آداب تنفسی بویژه در بیماران، توضیح داد: ترشح بینی و بزاق دهان فرد مبتلا به عفونت تنفسی، آلوده است و می تواند باعث انتقال ویروس به سایرین باشد؛ از این رو فرد بیمار باید هنگام عطسه و سرفه از دستمال مخصوص به خود استفاده نموده و سپس آن را در سطل زباله اندازد. همچنین در خلال وجود بیماری، شستن مرتب دست ها می تواند تا حد زیادی از گسترش بیماری جلوگیری کند .

دو موج سنگین آنفلوآنزا در سال گذشته

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت همچنین در پاسخ به سوال ایسنا درباره وضعیت بروز آنفلوانزا در سال گذشته، گفت: سال گذشته دو موج سنگین از آنفلوانزا در کشور را تجربه کردیم که خوشبختانه نوع ضعیفی از آنفلوانزا بود. برای امسال نیز نمی توان پیش بینی کرد که وضعیت ابتلا به آنفلوانزا چگونه خواهد بود، البته به محض آغاز موج آنفلوانزا در سال جدید، اطلاع رسانی های ما آغاز خواهد شد .

گروه های هدف و بهترین زمان تزریق واکسن آنفلوانزا

وی در مورد تزریق واکسن آنفلوانزا نیز گفت: نکته بسیار مهم در تزریق واکسن آنفلوانزا، زمان تزریق آن است. از آنجایی که پس از تزریق واکسن تا چهار الی پنج ماه، سطح ایمنی بدن به بالاترین میزان خود می رسد، بهترین زمان تزریق انتها ماه مهر است که تا پیش از اتمام فصل سرما، اثرات واکسن از بدن فرد خارج نگردد .

گویا ادامه داد: البته تزریق واکسن آنفلوانزا بیشتر به کسانی که در معرض خطر ابتلا به بیماری قرار دارند مانند افراد بالای 65 سال، بیماران قلبی - ریوی، افراد دارای نارسایی کلیوی، کسانی که دیابت کنترل نشده دارند و... توصیه می گردد و لزومی ندارد فرد جوانی که سیستم ایمنی قوی دارد، حتما اقدام به تزریق واکسن نمایند .

گویا در انتها صحبت هایش اضافه کرد : در حال حاضر مسئله ای برای تامین واکسن تزریقی آنفلوانزا نداریم و این واکسن در هر دو بخش خصوصی و دولتی وجود دارد. البته مردم باید توجه نمایند که بهتر است با مشورت پزشک اقدام به دریافت واکسن نمایند و اقدامی سرخود انجام ندهند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 28 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 169

به "بهترین زمان تزریق واکسن آنفلوآنزا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین زمان تزریق واکسن آنفلوآنزا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید