ارائه برنامه شهرداری تهران برای خروج مشاغل پرخطر از بناهای ارزشمند

به گزارش فروش برتر، ایسنا/ براساس آخرین اخبار بدست آمده، ارائه برنامه شهرداری تهران برای خروج مشاغل پرخطر از بناهای ارزشمند صورت گرفت.

ارائه برنامه شهرداری تهران برای خروج مشاغل پرخطر از بناهای ارزشمند

احمد علوی، عضو شورای شهر تهران در جلسه شورای شهر تهران در تذکر پیش از دستور خود با اشاره به آتش سوزی در ساختمان تاریخی ثبت شده غریب در خیابان لاله زار گفت: حوادث چند وقت اخیر نشان می دهد که نگرانی نسبت به در خطر بودن بناهای تاریخی ثبت شده در لیست آثار ملی شهر تهران بی مورد نیست و متاسفانه تعدادی از این بناهای ارزشمند تبدیل به انبار کالا یا مکانی غیرمجاز برای بعضی مشاغل شده اند که همین موضوع خطر بروز حوادث مختلف از جمله انفجار و آتش سوزی را افزایش می دهد.

وی با اشاره به آتش سوزی بنای میدان حسن آباد در سال 98 ادامه داد: در سالهای اخیر متأسفانه شاهد آتش سوزی در بناهای تاریخی ثبت شده و حتی غیر ثبتی تهران بوده ایم.

وی هچنین با اشاره به حادثه پلاسکو و معرفی 5 نقطه بحرانی در تهران که شامل بناهای بازار و خیابان لاله زار می شود، گفت: تذکرات لازم در این خصوص از قبل هم داده شده بود. با این وجود در روزهای اخیر شاهد تکرار آتش سوزی در یک بنای تاریخی دیگر در بافت تاریخی تهران هستیم.

رئیس کمیته میراث فرهنگی و گردشگری شورای شهر تهران با اشاره به ماده پنجم مصوبه 6 بهمن 98 شورای شهر با عنوان الزام شهرداری تهران به ایجاد سامانه بر خط پایش ایمنی ساختمان های موجود شهر تهران در برابر خطر آتش سوزی اعلام نمود: طبق این مصوبه شهرداری تهران و سازمان آتش نشانی وظایفی را در قبال حفظ ایمنی در ساختمان های دارای ارزش تاریخی فرهنگی بر عهده دارند.

وی اضافه کرد: معین است که برای مدیریت و برطرف این دست مخاطرات، انتقال مشاغل غیر مجاز و نامرتبط با بناهای تاریخی باید در دستور کار قرار گیرد و مشکل تعریف کاربری مناسب برای بناهای تاریخی نیز مرتفع شود.

علوی بعلاوه از سازمان آتش نشانی خواست تا در گزارشی به شورای شهر در مورد اقدامات و پیگیری های صورت گرفته در مورد حفظ ایمنی بناهای دارای ارزش و جلوگیری از فعالیت های غیرمجاز در این بنگاها شرح دهد.

علوی خطاب به مسئولان آتش نشانی گفت: ضروری است معین شود که در مدت 2 سال گذشته چه تمهیداتی برای جلوگیری از تکرار این حوادث و حفظ بناهای تاریخی بطور اخص فضاهای پرخطر اندیشیده شده است؟

عضو شورای شهر تهران بار دیگر با تاکید بر در نظر گرفتن منافع شهروندان در طرح ها و برنامه های مدیریت شهری گفت: بعلاوه پیشنهاد می کنم برای خروج مشاغل پر خطر از بافت ها و بناهای تاریخی و با رعایت منافع مردم، طرح و برنامه ای از سوی شهرداری تهران ارائه شود تا دیگر شاهد تلفات جانی و مخاطرات در بناهای تاریخی و حریم میراثی بافت های تاریخی شهر تهران نباشیم.

منبع: همگردی
انتشار: 5 اسفند 1400 بروزرسانی: 5 اسفند 1400 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 1741

به "ارائه برنامه شهرداری تهران برای خروج مشاغل پرخطر از بناهای ارزشمند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارائه برنامه شهرداری تهران برای خروج مشاغل پرخطر از بناهای ارزشمند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید